Šokiruojančios sumos
Asmenims, tyčia ar netyčia ką nors sužalojusiems, padariusiems eismo įvykį, per kurį buvo sužeisti žmonės, nori nenori tenka ne tik susipažinti su gydymo išlaidomis, bet ir jas padengti. Mat jie savo veiksmais yra padarę žalą Privalomojo sveikatos draudimo fondo biudžetui.
Nuo keliasdešimt ar kelių šimtų litų iki keliasdešimt tūkstančių – tokias sąskaitas už nukentėjusiųjų gydymą prasikaltusiesiems pateikia ligonių kasos.
Panevėžio teritorinės ligonių kasos direktorius Jonas Narbutas sako, kad pasitaiko tokių, kurie pirmą kartą išgirsta, kad teks padengti sumušto ar per eismo įvykį sužaloto žmogaus gydymo išlaidas.
Panevėžio teritorinės ligonių kasos Administravimo skyriaus vyriausioji specialistė Toma Šeštokienė pastebėjo, kad gyventojus dažnai šokiruoja apskaičiuotos sumos, kurią teks sumokėti, dydis. Dažnam ji pasirodo labai didelė.
Pasak specialistės, žmonės neįsivaizduoja, kad stacionarinės sveikatos priežiūros paslaugos, ypač jei ligoniui prireikė operacijų, intensyviosios terapijos, yra brangios. Bet to, atlyginti tenka ne tik gydymo, bet reabilitacijos, jeigu jos ligoniui prireikė, išlaidas, kompensuoti protezų, medicinos priemonių kainą. Žala kasmet auga
Panevėžio TLK duomenimis, per paskutinius ketverius metus kasos aptarnaujamų Panevėžio ir Utenos apskričių gyventojų PSDF biudžetui padaryta žala kasmet augo.
2010 metais ji nesiekė 1 milijono litų (buvo 967 tūkst.), o 2012 metais jau sudarė 1,6 mln. litų. Praėjusiais metais padaryta žala buvo apie 1,5 mln. litų. Per šių metų pirmąjį pusmetį bendras nustatytas žalos dydis yra 552 tūkst. litai.
Iš viso per ketverius metus PSDF biudžetui padaryta žala siekia 5,3 mln. litų.
Tai reiškia, kad tiek mokesčių mokėtojų pinigų išleista per buitinius konfliktus, muštynes, užpuolimus, eismo įvykius, padarytus neblaivių, teisės vairuoti neturinčių vairuotojų, nukentėjusių žmonių gydymui.
Atlygini PSDF biudžetui padarytą žalą privalo ir eismo įvykius, per kuriuos sužalojami žmonės, sukėlę vairuotojai, neturintys privalomojo civilinės atsakomybės draudimo. Jeigu avariją padaro nepilnametis, joje nukentėjusių žmonių gydymo išlaidas tenka padengti tėvams.
T. Šeštokienė akcentavo, kad tiems avarijų kaltininkams, kurie yra apsidraudę privalomuoju vairuotojų civilinės atsakomybės draudimu ir eismo įvykį sukėlė būdami blaivūs, atlyginti už sužalotų asmenų gydymą nereikia. Tai padaro draudimas. Bendradarbiauja su policija
Panevėžio teritorinė ligonių kasa informaciją apie PSDF biudžetui padarytą žalą gauna iš policijos komisariatų. Per paskutinius ketverius metus iš Panevėžio ir Utenos apskričių policijos komisariatų gauti 1605 pranešimai apie gyventojų padarytą žalą PSDF biudžetui. Iš jų didžioji dalis – 700 dėl Panevėžio mieste ir rajone gyventojų padarytos žalos.
Per šių metų pirmąjį pusmetį Panevėžio teritorinė ligonių kasa iš viso jau sulaukė beveik 200 pranešimų apie gyventojų padarytą žalą. Šiais metais gerokai padaugėjo atvejų, kai apiplėšiami asmenys sumušami. Beje, kasa ieškinius dėl žalos atlyginimo daugiausia yra pareiškusi dėl viešojoje vietoje, per buitinius konfliktus ir apiplėšimus sumuštų žmonių gydymo.
T. Šeštokienė sakė, kad atlyginti PSDF biudžetui padarytą žalą gyventojai gali savanoriškai. Neįstengiantieji iš karto sumokėti visos sumos gali ją sumokėti per tam tikrą laiką dalimis. Tokiu atveju su ligoniu kasa yra sudaroma sutartis.
Padariusieji nusikaltimus nelinkę geranoriškai atsiskaityti su valstybe už nuskriaustų gyventojų gydymą. Per ketverius metus tik 47 panoro sudaryti sutartį dėl žalos atlyginimo dalimis.
Negeranoriškai nusiteikusius piliečius ligonių kasa perduoda antstoliams. Pastarieji, išieškodami žalą, išsireikalauja padengti dar ir jų su išieškojimu susijusias išlaidas. Inga Smalskienė