Seimo Antikorupcijos komisija prašo, kad Generalinė prokuratūra pasidomėtų Grožio specialistų profesinės raidos centro, siekiančio kontroliuoti visus šalies kirpėjus, veikla.
Neseniai visuomenės informavimo priemonėse buvo paskelbta, kad VšĮ "Grožio specialistų profesinės raidos centras" privalomai vertins kiekvieno šalies kirpėjo kvalifikaciją ir be šio centro išduoto sertifikato kirpėjai negalės verstis profesine veikla.
Anot Antikorupcijos komisijos pirmininko Kęsto Komskio, pradėjus tikrinti informaciją apie šį Kirpėjų klubo prezidentės Jolantos Mačiulienės, kuri ir kreipėsi į komisiją, pateiktą faktą, paaiškėjo, kad šis centras iš esmės be jokio pagrindo siekia kontroliuoti visą kirpėjų darbo veiklą Lietuvoje.
Telefonu pasiteiravus, kas reglamentuoja tokių sertifikatų išdavimą, šio centro atstovas nurodė, jog sprendimai dėl šio centro išduodamų sertifikatų privalomumo nuo 2010 metų yra priimti bei suderinti su Ūkio bei Švietimo ir mokslo ministerijomis, kurios visą informaciją planuoja paskelbti jau šių metų rudenį. Tačiau apie tokius šios viešosios įstaigos ketinimus nieko nežino nė viena iš minėtų ministerijų.
Socialinės apsaugos ir darbo ministerija (SADM) prieš kurį laiką yra pareiškusi, kad Grožio specialistų profesinės raidos centro informacija, jog šio centro sertifikatų neturintys kirpėjai negalės dirbti, yra klaidinama, neatitinkanti tikrovės ir prieštaraujanti Profesinio mokymo įstatymo nuostatoms. SADM dėl klaidinamos reklamos siūlo kreiptis į teismą.
Pasak SADM žmogiškųjų išteklių plėtros skyriaus vedėjo pavaduotojos Birutės Kindurienės, Grožio specialistų profesinės raidos centro išduodami pažymėjimai gali būti vertinami tik kaip neformalių mokymų dokumentai.
"Į tokio pobūdžio informaciją reikėtų žiūrėti kaip į komercinį sumanymą, kai bandoma kurti savarankiškas kvalifikacijų sistemas, kurios neturi valstybės pripažinimo. Tokiais būdais yra manipuliuojama žmonėmis, naudojamasi jų nežinojimu", - sakė ji.
B. Kindurienės teigimu, asmenys, turintys valstybės pripažintus kirpėjo kvalifikaciją patvirtinančius dokumentus, gali dirbti pagal profesiją tiek Lietuvoje, tiek užsienyje. Tą galės daryti ir toliau. Lietuvoje kirpėjo profesija nėra reglamentuojama - norint dirbti kirpėju nereikalingas jo profesinės kvalifikacijos vertinimas.
Kirpėjai, norintys dirbti kitose Europos Sąjungos valstybėse narėse, kuriose kirpėjo profesija reglamentuojama (Vokietija, Italija, Čekija, Belgija ir kt.), turi užpildyti prašymą pagal SADM patvirtintą formą ir gauti jos išduodamą pažymą apie profesinę patirtį bei trukmę.