35 su puse tonos. Tiek sveria ši vokiška plieninė pabaisa. Šarvuota pėstininkų mašina „Boxer“ talpina iki 11 kareivių, yra ginkluota 30 milimetrų pabūklu, o prie bokštelio yra galimybė įtaisyti ir raketų paleidimo sistemą. Ji pasiekia didesnį nei 100 kilometrų per valandą greitį ir šiuo metu yra vadinama moderniausia pasaulyje. Lietuva vis dar neapsisprendžia ar įsigyti šią techniką. Kiek anksčiau buvo skelbta, kad planuojama pirkti 100 mašinų, o jos atsieitų apie pusę milijardo eurų. Vienos, mūsų šalies kariuomenės poreikius atitinkančios komplektacijos mašinos kaina yra apie 6 su puse milijono eurų.
„Labai stipriai šarvuota mašina. Priekis atlaiko 30 milimetrų patrankos sviedinį, o šonas ypač stambaus kalibro kulkosvaidį. Todėl kariai esantys viduje ne tik gali naikinti priešo techniką, bet ir bus visiškai saugūs, kol atvyks iki išsilaipinimo vietos ir pradėti ataką“, - sako ginkluotės ekspertas Darius Antanaitis.
Hibridinis karas. Susirėmimai gyvenamuosiuose rajonuose. Sąvokos, pastaruoju metu nusėdusios net civilių pasąmonę. Mūšiams verdant Rytų Ukrainoje dėmesys sutelkiamas į tokią techniką, kuri yra universali ir kariams nekeltų keblumų staiga pasikeitus reljefui.
„Ši pėstininkų mašina galėtų veikti ir miestų sąlygomis, ir ne miesto sąlygomis, ten kur nėra asfaltinės dangos. Jos pravažumas leidžia tai daryti. Ji galėtų naikinti artėjančias priešo pajėgas gana dideliu atstumu“, - tikina gynybos specialistas Aleksandras Matonis.
Rusijos žiniasklaidoje ginkluotės specialistai yra prasitarę, kad būtent „Boxer“ kelia didžiausią pavojų jų technikai. Šiuo metu tokiais šarvuočiais naudojasi Vokietijos, Olandijos kariuomenė. Jais susidomėjo ir amerikiečiai bei australai.
„Iš šio pabūklo iššautas prieššarvinis sprogmuo, vadinamoji šarvamušė adata, gali sunaikinti visus žinomus BTR tipo šarvuočius, BMP pėstininkų mašinas, tikrai BMP 3“, - sako ekspertas.
Iš pirmo žvilgsnio „Boxer“ viduje esanti įranga atrodo sudėtinga ir itin moderni, tačiau karių, kurie ja naudosis apmokymas nėra toks komplikuotas.
„Patrankos valdymas yra labai panašus į kompiuterinį žaidimą. Yra nedidelis vairas, yra mygtukas, kurį nuspaudus ima šaudyti. Vairuotojo vieta taip pat labai paprasta, kaip ir kiekvienoje mašinoje, Vairas dešinėje, nes daugelyje šalių yra dešiniapusis judėjimas, o važiuojant kalnuota vietove, vairuotojas turi visą laiką matyti kur yra kraštas, praraja. Kad šarvuotis negalėtų apsiversti ir įkristi“, - priduria D. Antanaitis.
Pėstininkų kovos mašinų pirkimo konkursą Krašto apsaugos ministerija paskelbė dar prieš metus. Renkamasi iš dešimties pasiūlymų. Tarp jų ir Prancūzijos, Suomijos, Izraelio gamintojai. Primename, kad šiais metais Lietuva iš kaimynų lenkų įsigijo priešlėktuvines sistemas „Grom“. Jos mūsų šaliai kainavo beveik 35 milijonus eurų.