Greitosios medicinos pagalbos (GMP) pertvarka stringa, paskelbė ją vertinusi Valstybės kontrolė.
Apibendrindama audito rezultatus valstybės kontrolierė Rasa Budbergytė pabrėžė, kad pagalba organizuojama nepakankamai efektyviai, dauguma numatytų pertvarkos darbų nuolat atidėliojama, dalis automobilių parko atnaujinimui skirtų lėšų panaudota neracionaliai, rašoma Valstybės kontrolės antradienį išplatintame pranešime.
Pasak R.Budbergytės, ši gyvybiškai svarbi paslauga kainuoja nemažai. Lietuvoje kasmet beveik kas ketvirtas gyventojas kviečiasi GMP. Paslaugoms apmokėti iš Privalomojo sveikatos draudimo fondo 2007 metais buvo skirta kiek daugiau negu 115 mln. litų. Vienas GMP brigados iškvietimas kainavo daugiau nei 150 litų.
Auditoriai atkreipė dėmesį, kad numatomas GMP dispečerinių steigimas apskrityse ne tik pareikalaus papildomų išteklių, bet gali pailginti medikų atvykimo pas pacientus laiką. Todėl Sveikatos apsaugos ministerijai rekomenduota dispečerinių plėtros ir modernizavimo priemones derinti su Bendrojo pagalbos centro plėtra.
Greitosios medicinos pagalbos paslaugas teikia 280 gydytojų ir 1360 slaugytojų. Didžiausią darbuotojų dalį sudaro bendruomenės slaugytojai, t. y. medicinos felčerio kvalifikaciją įgiję specialistai, tačiau jų rengimas buvo nutrauktas prieš dešimt metų. Tai, auditorių nuomone, gali neigiamai paveikti šių medicinos paslaugų kokybę.
Audito ataskaitoje konstatuojama, kad GMP įstaigos pusę paslaugų, už kurias apmokama iš Privalomojo sveikatos draudimo fondo lėšų, teikia ne pagal ministerijos nustatytas būtinosios medicinos pagalbos teikimo indikacijas. Didžioji dalis iškvietimų būna ne dėl ūmių susirgimų ar nelaimingų atsitikimų, bet dėl sveikatos sutrikimų, kuriuos turėtų gydyti bendrosios praktikos gydytojai. Taip vyksta todėl, kad medicinos paslaugų organizavimą, teikimą ir apmokėjimą reglamentuojančių teisės aktų nuostatos tarpusavyje nesuderintos ir nedetalizuotos.
2007 metais Sveikatos apsaugos ministerija nupirko 123 greitosios medicinos pagalbos automobilius. Auditorių nuomone, dalis automobilių pirkimui skirtų lėšų panaudota neracionaliai.
Automobiliuose buvo įmontuoti 96 kompiuteriai, kainavę daugiau nei 3 mln. litų, tačiau dauguma GMP įstaigų jais nesinaudoja, nes nėra tam pasirengta. Audito metu buvo lyginamos ministerijos nupirktų ir GMP įstaigų įsigytų naujų analogiškų automobilių kainos. Nustatyta, kad įstaigos, pačios įsigydamos automobilius, mokėjo mažiausiai 20 proc. pigiau negu ministerija.