• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Valstybės saugumo departamento (VSD) direktoriui Dariui Jauniškiui teko Seimo salėje atsakyti į opozicijos atstovų klausimus dėl pastarojo laiko karščiausių istorijų. Parlamentarai teiravosi apie trąšų skandalą, galima „Lietuvos geležinkelių“ pardavimą autokratinėms valstybėms ir tai, ar Vilniuje organizuotas sąmokslas prieš Ukrainos prezidentą.

Valstybės saugumo departamento (VSD) direktoriui Dariui Jauniškiui teko Seimo salėje atsakyti į opozicijos atstovų klausimus dėl pastarojo laiko karščiausių istorijų. Parlamentarai teiravosi apie trąšų skandalą, galima „Lietuvos geležinkelių“ pardavimą autokratinėms valstybėms ir tai, ar Vilniuje organizuotas sąmokslas prieš Ukrainos prezidentą.

REKLAMA

Seimo nariai iš Lietuvos regionų, demokratų bei valstiečių-žaliųjų frakcijų VSD vadui pateikė 16 klausimų. Klausimus VSD vadui teikė Seimo nariai: Petras Gražulis, Beata Petkevič, Česlav Olševski, Dainius Kepenis, Valdemaras Valkiūnas, Jonas Pinskus, Valius Ąžuolas, Zenonas Streikus, Remigijus Žemaitaitis ir Juozas Varžgalys.

Klausė, ar neparduos geležinkelių ir uosto rusams bei kinams

Pirmasis klausimų blokas apėmė Baltarusiją ir tarptautines sankcijas Minsko režimui. Parlamentarai teiravosi, ar D. Jauniškiui neatrodo, kad bandymas nutraukti „Belaruskalij“ trąšų tranzitą per Lietyva yra panašus į, parlamentarų tvirtinimu, „Mažeikių naftos“ privedimą prie dirbtinio bankroto ir vėliau parduodant šią valstybės įmonę.

REKLAMA
REKLAMA

„Vertinu tai, kaip spekuliatyvią prielaidą, kurios VSD neturėtų vertinti ir komentuoti“, – atsakė D. Jauniškis.

Seimo nariai saugumo vado klausė, ar „Lietuvos geležinkeliai“ ir Klaipėdos valstybinis jūrų uostas nebus parduoti „už centus“ JAV, Kinijai ar Rusijai.

REKLAMA

D. Jauniškio teigimu, geležinkeliai ir uostas patenka į Susisiekimo ministerijos reguliavimo sritį, todėl ši ministerija vertina jų vykdoma ūkinę veiklą. Pasak jo, investicijas į srateginius valstybei objektus ir įmones užtikrina įstatymas.

„Lietuvos žvalgyba šiuo metu neturi duomenų apie tariamus scenarijus sukelti minėtų įmonių dirbtinį bankrotą ar parduoti jas „už centus“ užsienio valstybėms“, – sakė D. Jauniškis.

REKLAMA
REKLAMA

Parlamentarai klausė ir dėl pačių trąšų tranzito. Jie tikėjosi iš D. Jauniškio išgirsti, ar JAV sankcijos galioja Lietuvai, ar trąšų tranzito nutraukimas yra žalingas ekonomiškai ir nacionalinio saugumo prasme, ar sankcijos „Belaruskalij“ bus atšauktos, sušvelnintos.

„VSD neturi duomenų apie kryptingą Lietuvos institucijų ar asmenų veikimą prieš valstybę ar jos nacionalinius interesus, siekiant nutraukti Baltarusijos trąšų tranzitą per Lietuvą. <...> Žvalgyba neturi duomenų apie tokio veikimo žalą nacionaliniam saugumui“, – teigė VSD vadovas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Pasaulyje nėra nieko amžino. Įskaitant ir sankcijas. Jų atšaukimas pirmiausia priklausys nuo politinių pokyčių demokratijos srityse tose šalyse, kurioms jos yra taikomos“, – pridūrė D. Jauniškis.

Opozicijai priklausantys Seimo nariai klausė D. Jauniškio, ar dabartinių valdančiųjų vykdoma užsienio politika, kuri, jų manymu, stumia Baltarusiją į Rusijos glėbį, nėra grėsmė Lietuvos nacionaliniam saugumui.

REKLAMA

D. Jauniškis pabrėžė, kad VSD veiklą vykdo politinio neutralumo principu, tad žvalgyba neturi įgaliojimų vertinti ir komentuoti valdžios institucijų priimamų sprendimų ar vykdomos politikos.

Domėjosi, ar Zingeris dalyvavo sąmoksle prieš Zelenskį

Opozicinių frakcijų parlamentarams buvo įdomu išgirsti ir D. Jauniškio nuomonę apie konservatoriaus Emanuelio Zingerio susitikimus su įtakingais Ukrainos politikos ir žiniasklaidos veikėjais, tarp jų – turtingiausiu šalies oligarchu Rinatu Achmetovu.

REKLAMA

Seimo nariai VSD vado klausė, ar saugumas žinojo apie šį susitikimą, kokia šio susitikimo įtaka nacionaliniam šalies saugumui, ar E. Zingeris derino šį susitikimą su valdančiaisiais.

„VSD neturi žinių, kurios patvirtintų prielaidas, esą Vilniuje prokremliški veikėjai būtų surengę perversmą Ukrainoje ar būtų rengę perversmą Ukrainoje. <...> VSD savo vykdomos veiklos viešai nekomentuoja“, – atsakė D. Jauniškis.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Jis pridūrė, kad E. Zingeris viešai jau komentavo šį susitikimą, tolimesni klausimai taip pat turėtų būti adresuojami jam.

Politikai iš D. Jauniškio norėjo iškvosti, ar susitikime su ukrainiečiais dalyvavo ir kiti konservatoriai. Opozicijos nariai taip pat svarstė, ar toks susitikimas nerodo Lietuvos krypties Ukrainos atžvilgiu pakeitimo ir noro nuversti Ukrainos prezidentą Volodimirą Zelenskį.

„Iš mano pusės nebūtų profesionalu komentuoti jokiomis žiniomis bei įrodymais nepagrįstų prielaidų“, – kalbėjo D. Jauniškis.

REKLAMA

Jis pakartojo, kad VSD neturi žinių apie Vilniuje rengtą sąmokslą prieš V. Zelenskį, o jei klausiantieji Seimo nariai tokių žinių turi, ragino jas pateikti žvalgybai ir teisėsaugai.

Taivano ir Kinijos klausimo nevertino

D. Jauniškiui teko ir klausimai susiję su Kinija ir Taivanu. Seimo nariai teiravosi, kaip VSD vertina Taivaniečių atstovybės įkūrimą Lietuvoje.

„Ar nesuderintos su ES tokios atstovybės Lietuvoje įkūrimas nekelia grėsmės Lietuvos nacionaliniam saugumui, nes URM privalėjo prognozuoti Kinijos atsaką, kuriuo trukdoma Lietuvos eksportui ne tik į Kiniją, bet ir į kitas pasaulio šalis“, – saugumo vado klausė parlamentarai.

REKLAMA

VSD vadas pabrėžė, kad žvalgyba nevertino ir nevertins šalies užsienio politikos.

„Ar VSD visus tris valstybės vadovus informavo apie tai, kad Seimo valdančiosios daugumos ir Užsienio reikalų ministerijos dabar vykdoma užsienio politika yra žalinga Lietuvai ir kelia grėsmę Lietuvos nacionaliniam saugumui? Ar VSD dėl tokio neinformavimo, arba nepakankamo informavimo neturėtų prisiimti atsakomybės?“ – tokie paskutiniai klausimai iš parlamentarų teko D. Jauniškiui.

„VSD nuolat teikia informaciją sprendimų priėmėjams pagal savo kompetenciją. Ši informacija yra konfidenciali ir jos turinys viešai yra neatskleidžiamas“, – atsakė D. Jauniškis.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų