„Mėginau paaiškinti, kokių problemų ši koalicija galėtų susilaukti. Manau, kad buvo padaryta klaida ir įrodinėti, jog tai nebuvo klaida, koalicijai teks visas artimiausias savaites <...>. Užsienio reakcijos yra tikrai labai neigiamos“, – žurnalistams pirmadienį sakė G. Nausėda.
Kviečiame išsamiau žiūrėti šiandien 19:30 val. per TV3 televiziją „Specialioje diskusijų laidoje“ su prezidentu Gitanu Nausėda.
Prezidentas pridūrė, kad netvirtins kandidatų į ministrus iš „Nemuno aušros“ partijos.
„Aš labai aiškiai pasakiau socialdemokratų partijos vadovams, kad netvirtinsiu ir tegul net nebando nešti „Nemuno aušros“ kandidatus iš pačios partijos. Jie gali mėginti teikti technokratinius kandidatus, nežinau, kas iš save gerbiančių žmonių norėtų tapatintis su šitos partijos lyderiu. Jeigu tokių atsiras, kalbėsime.
Gali būti taip, kad prezidentas Vyriausybės formavimo metu darys tam tikrų kliūčių šiai koalicijos sutarčiai įgyvendinti. Tai darysiu ne iš asmeninių simpatijų ar antipatijų, o dėl to, kad šios koalicijos formavimas tokiu pagrindu buvo klaida“, – teigė G. Nausėda.
Koalicijos partneriai susitarė, kad „Nemuno aušrai“ atitenka trijų ministrų portfeliai – aplinkos, žemės ūkio ir teisingumo.
„Man kilo labai daug klausimų, ar ši partija apskritai gebės pateikti kandidatus, kurie būtų priimtini ir kurie galėtų būti patvirtinti“, – sakė prezidentas.
Pirmadienį žurnalistams G. Nausėda pareiškė, kad valdančiąjai koalicijai bus sunku pradėti savo darbą, jei kiekvieną dieną sulauks paklausimų ir abejonių dėl R. Žemaitaičio.
Nausėda: matau, kad žmogus nesitaiso
G. Nausėda pirmadienį tvirtino, kad asmeniškai jokių klausimų dėl R. Žemaitaičio iš kitų valstybių lyderių negavo.
„Tokių klausimų tiesioginių nesusilaukiau, buvo tiesiog bendro pobūdžio paklausimai, kaip sekasi formuoti valdančiąją koaliciją. Apie Žemaitaitį žinia galbūt dar nėra nuėjusi, bet čia yra tik laiko klausimas. Tų paklausimų tik daugės, bet dar kartą kartoju, mes turime suprasti Lietuvos kontekstą, praeitį, Lietuvos stigmas, kurias mes patyrėmė lygiai taip pat, kaip ir daugelis kitų valstybių, konkrečiai Vokietija, valstybė, kuri mums yra nepaprastai svarbi“, – sakė prezidentas.
G. Nausėda teigė, kad kai kurių neatsakingų žmonių pastangomis Lietuva susikūrė problemą.
„Aš matau, kad žmogus nesitaiso, žmogus toliau gilina problemą, galbūt tą daro sąmoningai, bet tai yra nepaprastai kvaila“, – kalbėjo prezidentas.
G. Nausėda taip pat pareiškė, kad tikisi, jog bendradarbiaudama su Lietuva Vokietija neturėtų atsisakyti pradėtų projektų, tarp jų ir dėl brigados dislokavimo, tačiau Berlynui teks ilgai aiškinti, kas vyksta Lietuvoje, todėl ir procesas bus lėtesnis.
Vilija Blinkevičiūtė iš prezidento išgirdo nuogąstavimą
Lietuvos socialdemokratų lyderė Vilija Blinkevičiūtė neslepia, kad G. Nausėda jai išsakė nuogąstavimų dėl sprendimo į valdančiąją daugumą pakviesti „Nemuno aušrą“. Visgi, pažymi politikė, socdemų suformuotos daugumos darbai parodys, ar konstruktyvus darbas su kritikos susilaukiančia partija yra įmanomas.
„Telefonu, kiek teko kalbėti, tai prezidentas išreiškė tam tikrą nuogąstavimą, kaip seksis mums dirbti su „Nemuno aušros“ partija. Bet, manau, pirmiausia darbai turi parodyti, kad darbas yra įmanomas ir reikalingas“, – pirmadienį, Seime pasirašius koalicinę sutartį, teigė V. Blinkevičiūtė.
„Esu įsitikinusi, kad Remigijus... Dabar jis nėra opozicijos atstovas, nėra rinkimų laikotarpis. Jis yra atsakingas lygiai taip pat kaip ir valdančioji dauguma už Lietuvos žmones ir šalies tarptautinį prestižą. Labai tikiu, kad jis tikrai visada galvos ką sako. Toks būtų patarimas“, – pridūrė politikė.
Panašiai koalicinę sutartį pasirašęs kalbėjo ir demokratų „Vardan Lietuvos“ pirmininkas Saulius Skvernelis. Kaip leido suprasti politikas, G. Nausėda labiausiai nerimauja dėl tarptautinės reakcijos.
„(Prezidentui – ELTA) didžiausią nerimą kelia užsienio reakcijos. Kol kas atskirų politikų. Tikiuosi, kad dėl to, ką daro lyderystės ėmęsis Gintautas Paluckas, bendraujant su ambasadomis ir partijų lyderiais, kad tai ir liks pavienių politikų nuomonių išraiška“, – sakė S. Skvernelis.
„Aš manau, kad darbai parodys, jog ta retorika, kurią taikė ponas Žemaitaitis, tikiuosi, kad ji pasibaigė, kad (bus – ELTA) ištrintas ne tik feisbukas. Svarbiausia feisbuką iš galvos ir širdies ištrinti. Jei tai bus nuoširdu – bus viskas gerai“, – pridūrė ekspremjeras.
LSDP, „Nemuno aušra“ ir demokratai pasirašė koalicinę sutartį
Nepaisant užsienio partnerių kritikos, valdančiąją daugumą formuojanti Lietuvos socialdemokratų partija (LSDP) pirmadienį pasirašė koalicinę sutartį su „Nemuno aušra“ ir Demokratų sąjunga „Vardan Lietuvos“.
Dokumentą koalicijos partijų lyderiai pasirašė Seime esančioje Algirdo Mykolo Brazausko salėje.
LSDP pirmininkė V. Blinkevičiūtė džiaugėsi suformuota valdančiąja dauguma.
„Pasirašėme koalicijos sutartį tarp Lietuvos socialdemokratų partijos, partijos „Vardan Lietuvos“ ir partijos „Nemuno aušra“. Toks sutarimas buvo rastas po ilgų derybų, dabar turėsime aritmetiškai stiprią valdančiąją daugumą“, – žurnalistams Seime teigė V. Blinkevičiūtė.
„Šios trys partijos turi didžiulį Lietuvos žmonių pasitikėjimą, už šias tris partijas balsavo virš pusės milijono žmonių. Dabar svarbu, kad darbai parodytų, kad mūsų valdančioji koalicija – stipri, kad mūsų būsima Vyriausybė yra tikrai darbinga ir gebanti priimti sprendimus, nes to laukia Lietuvos žmonės“, – pridūrė ji.
Tuo metu Demokratų sąjungos „Vardan Lietuvos“ pirmininkas Saulius Skvernelis tikino, kad šios koalicijos tvirtumą parodys konkretūs darbai.
„Dabar reikia baigti istorijas, kas būtų, jeigu būtų ir kaip čia bus geriausiai parodys konkretūs darbai. (...) darbai parodys ir paneigs įvairiausius mitus ar abejones dėl šios koalicijos veiksmingumo ir gebėjimo įgyvendinti būsimą Vyriausybės koalicinę programą“, – svarstė S. Skvernelis.
Savo ruožtu „Nemuno aušros“ lyderis Remigijus Žemaitaitis tikino, kad ateinantys ketveri metai gali kelti iššūkių būsimai Vyriausybei.
„Džiaugiuosi koalicijos partneriais, kad buvo priimtas šitas sprendimas, suformuota labai stipri konstitucinė dauguma. Tai yra retas atvejis, kada Seime turime tokią galimybę. Vyriausybės kabinetas, tikiuosi, kad bus stiprus, kuris galės įveikti visas negandas. Manau, kad ateinantys ketveri metai bus didelis iššūkis šiai Vyriausybei, o kartu ir Lietuvos gyventojams, parodant, kad ji geba. Sprendimai, kurie yra svarbūs ir reikalingi visuomenei – bus priimti“, – dėstė R. Žemaitaitis.
Valdančiąją daugumą subūrusios partijos šiuo dokumentu įsipareigojo į Seimo pirmininko postą deleguoti Demokratų sąjungos „Vardan Lietuvos“ pirmininką S. Skvernelį, o į premjerus – socialdemokratą Gintautą Palucką.
Sutartyje – nuostata dėl Seimo nario teisinės neliečiamybės naikinimo
Į koalicinės sutarties projektą Demokratų sąjungos „Vardan Lietuvos“ pirmininko S. Skvernelio pageidavimu įrašyta ir nuostata dėl teisinės Seimo nario neliečiamybės naikinimo.
Sutarta, kad tuo atveju, jei Generalinė prokuratūra kreiptųsi dėl koalicijai priklausančio Seimo nario neliečiamybės naikinimo, šis parlamentaras pats turėtų sutikti, kad teisinis imunitetas jam būtų panaikintas.
Šis punktas įrašytas po to, kai S. Skvernelis iškėlė sąlygą, kad dėl antisemitinių pasisakymų teisėsaugos tiriamas „Nemuno aušros“ lyderis R. Žemaitaitis turėtų atsisakyti teisinės neliečiamybės, kai tik bus gautas Generalinės prokuratūros kreipimasis.
Sutartyje išskirti ir 12 esminių koalicijos veiklos prioritetų. Jie apima dėmesį valstybės saugumui, ekonomikos auginimui, sąlygų šeimoms gerinimą. Tarp prioritetų koalicija pabrėžia ir gyventojų pajamų didinimą, lygias galimybes į kokybišką švietimą, sveiko gyvenimo trukmės ilginimą, dėmesį keliams, steigiant kelių fondą.
Išskiriamos ir investicijos į tvarią energetiką, viešosios tvarkos stiprinimas, dėmesys kaimui ir tvariam žemės ūkiui, aplinkos ir jos išteklių tausojimas bei pažadas puoselėti atvirą, demokratinę visuomenę ir pilietinę tapatybę. Numatytas ir kovos prieš ksenofobiją plano priėmimas.
Tarp pagrindinių koalicijos prioritetų išskirtas dėmesys šalies saugumo situacijai – išvardinti įsipareigojimai laiku priimti Vokietijos brigadą, suformuoti diviziją, stiprinti gynybos pramonę ir kt.
Sprendimą kartu formuoti valdančiąją daugumą partijos priėmė dar penktadienį. Savaitgalį tam pritarė visų trijų politinių jėgų valdymo organai.
Tiesa, prieš rinkimus į koaliciją neiti su antisemitiniais pasisakymais garsėjančio Remigijaus Žemaitaičio vedama „Nemuno aušra“ žadėję socialdemokratai dėl pasikeitusio sprendimo susilaukė visuomenės ir užsienio partnerių kritikos.
Minėtų trijų politinių jėgų koalicija naujajame Seime turės užtikrintą daugumą – 86 iš 141 mandato.
Antisemitiniais pareiškimais pagarsėjusio Remigijaus Žemaitaičio vedamos partijos dalyvavimas koalicijoje sulaukė ir tarptautinės kritikos. Kritika ir savo pozicija dėl priimto sprendimo išreiškė Vokietijos, Lenkijos ir JAV politikai.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!
Žemaitaitis yra ne nacionalistas o kairysis socialdemokratas Brazausko mylėtojas.