Nevyriausybinė organizacija (Global Witness) atskleidžia korupciją ir piktnaudžiavimą aplinka, seka žmonių, kurie netenka gyvybės gindami savo žemę nuo žalingos veiklos, skaičių. Per pastaruosius kelerius metus pranešta apie rekordinį mirčių skaičių.
Global Witness 2015 metus pavadino mirties metais, nes žuvo itin daug aktyvistų, tačiau skaičiai toliau auga.
Naujausioje Defenders of the Earth (Žemės gynėjų) ataskaitoje paaiškinta, kad praėjusiais metais 24 šalyse kas savaitę buvo nužudomi beveik keturi žmonės, kovoję už aplinkos apsaugą.
Brazilija – pavojingiausia
Brazilija tapo pavojingiausia vieta aktyvistams. Šioje šalyje buvo pranešta apie 49 nužudymus. Antroje vietoje atsiduria Kolumbija, kur žuvusiųjų skaičius siekė 37, per metus jis paaugo dvigubai, o Filipinuose buvo nužudyti 28 kasybos pramonės priešininkai.
Remiantis ataskaita, Indijoje žuvo 16 žmonių (pernai – tris kartus mažiau), Hondūre žuvo 14 žmonių, o Nikaragvoje - 11, nes aktyvistai priešinosi tarpvakarietiškam kanalui, kuris kelia grėsmę aplinkai.
Kongo Demokratinėje Respublikoje buvo nužudyta 10 žmonių, nes šalyje buvo ginami nacionaliniai parkai.
Beveik 40 procentų žuvusiųjų buvo vietiniai žmonės, o 60 procentų nužudytųjų buvo iš Lotynų Amerikos.
Vyriausybės ir įmonės nepadeda apsaugoti žmonių
NVO perspėjo, kad vyriausybės ir įmonės visame pasaulyje nevykdo savo pareigų saugant aktyvistus, kuriems gresia pavojus.
Dėl baudžiamųjų tyrimų stokos sunku nustatyti atsakingus asmenis. Tačiau rasti rimti įrodymai, kad policija ir kariuomenė buvo prisidėjusi prie mažiausiai 43 žmogžudysčių.
Ataskaitoje teigiama, kad didžioji dalis žudynių įvyko dėl vyriausybių, kompanijų ir vietos bendruomenių kovos už žemės ir gamtos išteklių naudojimą. Kai kuriais atvejais nevyriausybinė organizacija sugebėjo nustatyti konkrečius sektorius, kuriems aktyvistai priešinosi.
Pranešime teigiama, kad aplinkosaugos aktyvistai susiduria ir su kitomis grėsmėmis, siekiančiomis juos užčiaupti. Tai yra grasinimai mirtimi, areštai, seksualinė prievarta, neteisėta priežiūra ir agresyvūs teisiniai išpuoliai.
Ataskaitoje pateikti ir aktyvistų parodymų, kuriuose teigiama, kad jie susidūrė su bauginimais ir smurtu, protestuodami prieš savo tėvynės aplinkos žlugdymą.
Jakeline Romero iš Kolumbijos susidūrė su daugybe grėsmių ir bauginimų pasisakydama prieš didžiausios Lotynų Amerikos atviro korpuso kasyklas, kurios buvo kaltos dėl užteršto vandens ir kitų neigiamų poveikių.
Praėjusiais metais vietos gyventojų ir aplinkosaugos teisių gynėja Berta Caceres buvo nužudyta savo namuose Hondūre dėl pateiktos pozicijos prieš hidroelektrinių užtvankų projektą.
Hondūro aktyvistė Ana Miriam Romero taip pat pasakė „Global Witness", kad ji beveik prarado savo kūdikį, kai policija ją sumušė, kol ji buvo nėščia, nes ji protestavo prieš „Hidro" bendrovės veiklą savo bendruomenės teritorijoje.
Ginti savo aplinką yra žmogaus teisė
Ataskaitoje daroma išvada, kad teisė į sveiką aplinką ir teisė dalyvauti visuomeniniame gyvenime bei protestas yra tarptautiniu mastu pripažintos žmogaus teisės, o tai reiškia, kad vyriausybės privalo jas apsaugoti pagal JT žmogaus teisių gynėjų deklaraciją.
Ataskaitoje NVO primygtinai ragina vyriausybes 2017 m. suteikti bendruomenėms garantijas dėl jų gebėjimo priimti laisvus ir pagrįstus sprendimus, kaip naudoti jų žemę ir išteklius.