• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Moterų boksas dar niekas nebuvo tiek aptarinėjamas pasaulyje kaip kad Paryžiaus vasaros olimpiadoje, nes bokso ringe tarp moterų susikovė dvi atletės Imane Khelif ir Lin Yu-ting, kurios buvo diskvalifikuotos iš Pasaulio moterų bokso čempionato, kaip nepraėjusios lyties tinkamumo testo. Iškart paplito sąmokslo teorijos, kad atletės iš tiesų yra vyrai, bet Tarptautinis olimpinis komitetas tai paneigė – tai nėra translytiškumo atvejai, abi atletės yra mergaitės nuo vaikystės.

Moterų boksas dar niekas nebuvo tiek aptarinėjamas pasaulyje kaip kad Paryžiaus vasaros olimpiadoje, nes bokso ringe tarp moterų susikovė dvi atletės Imane Khelif ir Lin Yu-ting, kurios buvo diskvalifikuotos iš Pasaulio moterų bokso čempionato, kaip nepraėjusios lyties tinkamumo testo. Iškart paplito sąmokslo teorijos, kad atletės iš tiesų yra vyrai, bet Tarptautinis olimpinis komitetas tai paneigė – tai nėra translytiškumo atvejai, abi atletės yra mergaitės nuo vaikystės.

REKLAMA

Tačiau Tarptautinės bokso asociacija, kuri neorganizavo atlečių atrankos Paryžiaus olimpiadai, nes yra nušalinta dėl korupcinių dalykų, paskelbė, kad abi atletės neatitiko lyties tinkamumo kriterijų pagal atliktus kraujo tyrimus nei 2022, nei 2023 metais.

Nėra aišku, kokie tiksliai tyrimai buvo atlikti, tačiau Tarptautinės bokso asociacijos prezidentas Umaras Kremliovas rusų žiniasklaidai kalbėjo apie tai, kad atletės turi XY chromosomų rinkinius, kituose šaltiniuose kalbėta apie testosterono padidėjimą atlečių kraujyje, nors Tarptautinė bokso asociacija paneigė, kad tyrė testosterono lygį. 

REKLAMA
REKLAMA

Apie tai, kas mus padaro vyrais ir moterimis, naujienų portalo tv3.lt laidoje „Dienos pjūvis“ diskutuoja Vilniaus universiteto Gyvybės mokslų centro lektorius Zigmantas Žitkus ir Vilniaus bokso akademijos direktorius Aleksandras Baranovas. 

REKLAMA

Ar XY chromosomos lemia, ar žmogus yra moteris, ar vyras ir ką rodo testosterono lygis? 

Z. Žitkus: Tame nulėmime chromosomos dalyvauja, bet jos nebūtinai visiems nulems tą galutinę lytį. <...> Vystymąsi galima įsivaizduoti kaip medį. Viskas prasideda nuo vieno geno, tada dar daugiau ir dar daugiau genų. Galiausiai žmogaus lytiškume dalyvauja apie 1000 genų. Galimos mutacijos ir pakitimai nuo pat pradžių įvairiose vietose. Kuo tame medyje aukščiau įvyks kažkokia mutacija, tuo didesnė tikimybė, kad mes turėsime organizmą su dviejų lyčių požymiais. 

REKLAMA
REKLAMA

Lengvojoje atletikoje yra matuojamas testosterono lygis. Kada ir kodėl priimtas toks sprendimas? 

Z. Žitkus: Nuo Atlantos olimpinių žaidynių buvo visiškai pereita prie testosteronų tyrimo, nes prieš tai buvo chromosomų tyrimas. Bet aš kaip sakiau, kadangi jis nėra vienareikšmis, tai per laiką buvo atsisakyta ir pradėtas tik testosterono tyrimas.

Atletės I. Khalid ir L. Yu-ting dėmesį galimai patraukė, nes jų išvaizda yra kiek vyriška. Tuo tarpu kitos atletės, galbūt, turi daugiau moteriškų bruožų. Ar gali testosterono lygis lemti išvaizdos skirtumą ir žmonių reakciją į tai? 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Z. Žitkus: Taip, gali lemti, nes būtent testosteronas yra atsakingas už vadinamųjų antrinių lytinių požymių susiformavimą, kurie atsiranda jau brandos metu. Tada mes įgauname tuos vyriškus ir moteriškus bruožus, o prieš tai vaikai dažniausiai būna bendri ir gali į vieną, į kitą pusę pakrypti. Taip, nuo testosterono kiekio tas priklauso. Iš kitos pusės, testosteronas ne visą laiką parodo viską, nes yra viena kondicija, kur yra ląstelių nejautrumas testosteronui. Tiesiog nėra receptoriaus ir to testosterono gali būti didžiuliai kiekiai kraujyje, ląstelės ir pats organizmas į tai nereaguos. Tai, beje, irgi yra viena iš interlytiškumo kondicijų, kur gali būti XY chromosomos, tačiau fenotipas yra visiškai moteriškas. Tik ten mažiau to moteriškumo, jau kūdikio išnešioti negali, nes gimda nesusiformavusi, bet visuomenėje jos yra priimamos kaip moterys. <...> Jeigu testosterono tu turi labai daug, jis tau nesuteikia jokio pranašumo, nes ląstelėms iš jo jokios naudos. 

REKLAMA

Tai jei olimpinėse bus matuojamas testosterono lygis, galima nepasiekti rezultato?

Z. Žitkus: Taip. Dėl to yra tam tikros išimtys įvestos, dėl ko testosteronas nėra joks privalumas. Lygiai taip pat yra su XY chromosoma, kai yra moteriškas organizmas ir visiškai nėra jokio pranašumo: nei jėgos, nei greičio, nieko. Yra tose išimtyse tokie dalykai numatyti ir jeigu randa didelį kiekį testosterono, tada tuo neapsiriboja ir tiria toliau. Jeigu pripažįsta, kad iš tikrųjų jo kiekis yra didelis ir gali nulemti, tada yra imamasi priemonių kažkokių.

REKLAMA

Koks įspūdis susidarė komentuojant varžybas? Ar tos atletės tikrai turi tokį neįtikėtiną pranašumą? 

A. Baranovas: Fizinė jėga tikrai matosi, kad pas I. Khalid yra labai didelė, matosi, kad ji yra fiziškai labai stipri, bet bokse jėga nėra viskas. Vėlgi, čia irgi prie to galima krypti. Bet tu gali sužaloti turėdamas tą jėga, tai čia viskas taip kėblu ir dviprasmiška. <...> Tie patys treneriai, sportininkai, mes daug ko nežinom. Tai čia labai svarbu yra mokslas ir jo pasirinkimas, mano nuomone. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Tai kalbant apie kovotojas iš Alžyro ir Taivano, galima teigti jog tai yra moterys, kurios dalyvauja moterų bokse?  

Z. Žitkus: Aš savo požiūriu laikau, kad taip. Tai yra moterys ir jos dalyvauja moterų varžybose. Jų dokumentuose yra parašyta, kad jos yra moterys ir šiuo metu tai yra svarbiausia informacija.

Daugiau apie tai sužinokite vaizdo reportaže, esančiame straipsnio viršuje. 

tv3.lt

Jau gi visur paskelbta ir šiame straipsnyje paskutinėje pastraipoje tas pats parašyta, kad pagal DNR tyrimus aptiktos YX chromosomos, o tai reiškia, jog biologiškai iš medicininės pusės, tai yra vyrai. Tai juk svarbiausias ir vienintelis, tikras įrodymas, o ne jokie hormonų kiekių matavimai kraujyje.
Tai įsivaizduokite iki kokio absurdo jau eina tie "mažumų" atstovai, jog bando ignruoti, užginčyti ir visaip išvartyti DNR tyrimų rezultatus.
kai aš matau arklį - niekas manęs neįtikins, kad tai karvė!
Biologija yra viskas. Abu atletai nėra mergaitės nuo vaikystės. Abu atletai laikyti ir auginti mergaitėmis, kol vaikai. Tik po brandos atsiranda ir išryškėja lyčių skirtumai, ir tai pilnai visom prasmėm išsivystę vyrai, beveik pradedu garantuoti, kad net be tarpinių "chromosomiškumų", nes leidžia sau atmesti tikrąją prigimtį įrodančius tyrimus, gal tik su defektu kelnėse, kas irgi jau labai abejotina. Ne vyrams moterų sporte, ne pimpalams moterų tualetuose ir drabužinėse. Už saugų sportą, už saugias viešąsias erdves. Už emocinį ir fizinį moterų (be jokių invazinių parazitinių priešdėlių) saugumą!
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų