Nėštumo ir gimdymo atostogos
Kiekviena besilaukianti ir pagimdžiusi mama turi teisę į keletą pagrindinių išmokų. Pagal pakankamai naują direktyvą, dalis išmokų priklauso ir vaiko tėvui. Nėštumo ir gimdymo atostogų (NGA) išmoką gali gauti tik mama. Ji mokama už 126 dienų laikotarpį - 70 dienų iki gimdymo ir 56 dienų po.
NGA išmokai gauti reikia būti sukaupus metų darbo stažą per paskutinius dvejus metus. Jos dydis skaičiuojamas pagal 12 paeiliui einančių mėnesių pajamų vidurkį iki praėjusio kalendorinio mėnesio prieš teisę gauti motinystės išmoką. Tarkime, NGA prasideda 2024.10.20, tuomet jos išmoka bus skaičiuojama pagal 2023.09.01 – 2024.08.31 pajamų vidurkį. Besilaukiančią moterį prižiūrintis gydytojas 30 nėštumo savaitę išduoda NGA pažymėjimą, darbdavys pateikia duomenis „Sodrai“, o nėščioji turi užpildyti prašymą.
Sprendimas dėl išmokos skyrimo priimamas daugiausiai per 10 darbo dienų, o ji išmokama per 7 darbo dienas. Iš NGA išskaičiuojamas 15 proc. GPM ir 6 proc. PSD. Motinystės išmokos dydis siekia 77,58 proc. nuo kompensuojamojo darbo užmokesčio. Tai yra vienintelė išmoka Lietuvoje, kuri neturi „lubų“. Reikėtų atkreipti dėmesį, jog po šios išmokos, kiti pinigai mamą pasieks tik vaikui sulaukus 2 mėnesių. NGA periodu negalima gauti jokių su darbo santykiais susijusių pajamų, nebent gavėja dirba savarankiškai.
Jei gimdymas buvo komplikuotas arba daugiavaisis, mamai NGA trukmė pratęsiama 14 dienų. Gydytojas išduoda NGA pratęsimo pažymėjimą, o gimdyvė turi nepamiršti užpildyti papildomą prašymą išmokai gauti.
Gali kilti klausimas, ar pildant prašymą reikia taikyti neapmokestinamąjį pajamų dydį (NPD). Kiekvienas atvejis – individualus, tačiau svarbu žinoti, kad NPD kasmet kinta. Todėl jeigu išmokos laikotarpis pasiskirsto per dvejus metus, geriausia prašyti ją gauti per du mokėjimus, kad neprarastumėte dalies pinigų ar neliktumėte skolinga valstybei. Jei moteris neturi reikalingo stažo, gali kreiptis dėl vienkartinės išmokos nėščiai moteriai, kuri skiriama likus 70 dienų iki numatytos gimdymo datos ir siekia 6,43 socialinės bazinės išmokos dydžius, šiuo metu tai yra 353,65 euro.
Vaiko priežiūros atostogos
Vaiko priežiūros atostogos (VPA) prasideda tada, kai baigiasi NGA. Jei gimdymas yra daugiavaisis, tuomet su vienu iš vaikų tėtis gali pradėti VPA, kol mamai tęsiasi NGA. Šiuo metu Lietuvoje galima rinktis 1,5 arba dvejų metų VPA laikotarpį. „Sodros“ ir darbdavio prašomi laikotarpiai gali skirtis, todėl galite pasirinkti vienodus arba skirtingus. Prašymas, užpildytas „Sodros“ sistemoje lems gaunamų išmokų trukmę.
Pasirinkus 1,5 metų trukmės VPA 2 neperleidžiamus mėnesius privalo imti mama ir tiek pat – tėtis. Už šį laikotarpį mokama 78 proc. kompensuojamojo darbo užmokesčio. Už likusius metus mokama 60 proc. nuo kompensuojamojo darbo užmokesčio – pastaraisiais naudotis gali mama, tėtis, seneliai ar globėjai.
Jei pasirenkate dvejų metų laikotarpį, abu tėvai taip pat privalo imti po 2 neperleidžiamus mėnesius, už kuriuos mokami tie patys 78 proc. Vėliau VPA gali naudoti ne tik tėvai, bet ir seneliai ar globėjai. Iki pirmojo vaiko gimtadienio mokami 45 proc., o iki antrojo – 30 proc. kompensuojamojo darbo užmokesčio.
Svarbu atsiminti, kad neperleidžiamus mėnesius galima naudoti lanksčiai – dalinti mėnesiais ar dienomis iki vaikui sueis 1,5 ar 2 metai. Jei vienas iš tėvų nusprendžia savo neperleidžiamų mėnesių nenaudoti, kitas tuo metu negauna jokių išmokų.
VPA išmoka turi „grindis“, ir „lubas“. Šiuo metu galiojantys „grindų“ dydžiai yra – 440 eurų už mėnesį. Maksimalus kompensuojamasis darbo užmokestis negali viršyti 2 vidutinių darbo užmokesčių, galiojusių už praeitą ketvirtį iki teisės gauti VPA. Šiuo metu tai yra 2183,60 euro.
Jei asmuo neturi būtinojo stažo, tačiau mokėsi arba studijavo, gali kreiptis dėl besimokančio/studijuojančio asmens išmokos, kuri siekia 330 eurų per mėnesį ir yra mokama dvejus metus.
VPA metu dirbant ne pagal individualią veiklą, gaunama išmoka mažinama gaunamų pajamų dydžiu neperleidžiamais mėnesiais. Kitais mėnesiais išmoka ir darbo santykių pajamos negali viršyti iki VPA gautos algos dydžio. Pavyzdžiui, iki VPA atlyginimas siekė 1600 eurų į rankas, VPA išmoka siekia 960 eurų per mėnesį, tad iš veiklos, susijusios su darbo santykiais, galima uždirbti iki 640 eurų per mėnesį.
Išmokos tėčiui ir vaikui
Taip pat Lietuvoje mokama išmoka, skirta tik tėčiams – tėvystės atostogų išmoka. Šis laikotarpis gali trukti 30 kalendorinių dienų. Tėtis atostogomis turi pasinaudoti iki pirmojo vaiko gimtadienio, kitu atveju ši išmoka anuliuojama. Išmokai gauti užtenka pusmečio darbo stažo per dvejus metus, ji skaičiuojama pagal paskutinių 12 paeiliui einančių mėnesių be paskutinio mėnesio iki teisės ją gauti gauti vidutinį darbo užmokestį. Jos dydis yra 77,58 proc. Ši išmoka gali būti dalijama į dvi dalis – po dvi savaites. Išmoka mokama tik už darbo dienas, todėl rekomenduojama atostogas planuoti taip, kad tuo metu būtų kuo mažiau šventinių dienų.
Vienkartinė išmoka gimus vaikui – 605 eurų priklauso visiems tėvams, susilaukusiems naujagimio. Taip pat kiekvienam Lietuvoje augančiam vaikui yra mokami vaiko pinigai. Šiuo metu jie siekia 96,25 euro per mėnesį. Vaiko pinigai didinami po 56,65 euro per mėnesį, jei vaikas yra neįgalus arba auga gausioje ar nepasiturinčioje šeimoje.
Papildomi pinigai skiriami tėvams susilaukus dviejų ir daugiau vaikų – jei šeima susilaukia dvynukų, jiems papildomai 2 metus kiekvieną mėnesį yra mokama 220 eurų išmoka. Jei gimė daugiau nei du vaikai, už kiekvieną papildomą pradedant nuo trečiojo išmoka didinama 4 BSI. Gimus trims vaikams vienu metu mokama 440 eurų, keturiems – 660 eurų.
Darbo stažas ir individuali veikla
Visus prašymus, susijusius su motinystės/tėvystės išmokomis, galima užpildyti internetu. Prieš juos teikiant svarbu išsiaiškinti, ar turite pakankamą darbo stažą, kurį galite patikrinti „Sodros“ suvestinėje REP.37
Formas NGA ir VPA, bei tėčio atostogoms taip pat galima užpildyti internetu. Svarbu pildant prašymą NGA išmokai nurodyti tikslų laikotarpį, kurį galima rasti suvestinėje REP.13
Dirbantiems su individualios veiklos pažyma svarbiausia žinoti 2 dalykus. Pirma, jei mokesčius (VSD, PSD, GPM) mokate kartą per metus, visas priklausančias išmokas gausite po deklaracijos pateikimo ir mokesčių sumokėjimo. Antra, jei VSD mokate kas mėnesį ir teikiate SAV pranešimus, išmokas gausite įprasta tvarka, kaip ir dirbantys su darbo sutartimi. Dirbantys savarankiškai turi pranašumą, kadangi tiek NGA, tiek VPA ar tėčio atostogų laikotarpiu gali vykdyti veiklą toliau, o gautos pajamos nemažina mokamų išmokų.
Norėdami dar geriau susigaudyti išmokų klausimais, rekomenduočiau tėvams skirti papildomo laiko ir investuoti į renginius bei vebinarus. Taip pat patarčiau kreiptis į asmeninių finansų konsultantus.
Giedra Matulaitienė, asmeninių finansų konsultantė, „iFuture Investments“ pardavimų grupės vadovė.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!