Daugiau negu aštuoni tūkstančiai Kelmės miesto ir keturi tūkstančiai rajono gyventojų priversti gerti vandenį, kuriame yra per daug fluoro. O padidintas fluoro kiekis, kaip ir per mažas, yra kenksmingas žmogui.
Geria fluoru persotintą vandenį
Klausimą tarybos posėdyje pristačiusi Socialinių klausimų ir sveikatos apsaugos komiteto pirmininkė Alma Monkauskaitė tvirtino, jog žmogus per parą turi gauti nuo pusės iki 0,8 miligramų fluoro.
„Daugiausia fluoro geriamajame vandenyje yra Palangoje, Kretingos, Šilutės ir Kelmės rajonuose. Šiose vietovėse fluoro kiekis viršija leistiną normą, fluoro persotintą vandenį geria apie 83 tūkstančiai gyventojų. Pietryčių Lietuvoje fluoro geriamajame vandenyje nėra pakankamai“, – sakė A. Monkauskaitė.
Šiuo metu Kelmės mieste vandenį su padidintu fluoro kiekiu geria 8334 gyventojai. Vidutinė fluoro vertė tokiame geriamajame vandenyje – 2,15 miligramų litre, kai nustatyta viršutinė riba – 1,5 miligramo litre.
Rajone yra iš viso 21 vandenvietė su padidintu fluoro kiekiu, o vartotojų – 12 tūkstančių 557.
Lietuvos higienos normoje „Geriamojo vandens saugos ir kokybės reikalavimai“ įvardinta, kad reikalavimus vykdyti priklauso valstybės ir savivaldybės institucijoms.
Nuo 1993 metų atliekami geriamojo vandens tyrimai rodo beveik vienodus rodiklius. Geologai pasiūlė atlikti galimybių studiją ir žvalgyti vandeningus sluoksnius, galbūt ateityje gręžti naujus gręžinius.
Apie fluorą – plačiau
Socialinių klausimų ir sveikatos apsaugos komiteto pirmininkė sakė, jog fluoras yra didžiulė visuomenės sveikatos problema, turinti ir socialinį, ir finansinį aspektą, todėl apie jį verta pakalbėti ir plačiau.
Fluoras – cheminis elementas, turintis didžiausią elektroneigiamą krūvį, halogeninės dujos. Žinomas labai seniai, aprašytas 1526 metais. 1866 metais fluoras buvo išgrynintas. Už šį atradimą prancūzų mokslininkui buvo įteikta Nobelio chemijos taikos premija. Pavadintas fluoras pagal pagrindinį elementą, iš kurio ir gaunamas.
Žmogaus organizmui fluoras yra labai svarbus kaulams ir kauliniams audiniams formuotisi. Daugiausia jo yra dantų audinyje. Fluoras yra ypatingas tuo, kad žmogui kenkia ir per mažas, ir per didelis fluoro kiekis.
Normaliomis sąlygomis žmogaus, sveriančio apie 70 kilogramų, organizme yra apie tris miligramus fluoro. Jei fluoro trūksta, vystosi dantų ėduonis arba kariesas, jei per daug – fluorozė, liga, atsirandanti tada, kai per ilgą laiką su geriamuoju vandeniu į žmogaus organizmą patenka per daug fluoro arba jo junginių.
Pagrindiniai fluoro šaltiniai yra vanduo, arbata (ypač žalioji), svogūnai, česnakai, kava. Mokslininkai neseniai atrado ir neurotoksinį fluoro poveikį. Fluoras veikia ir žmogaus nervų sistemą.
Dalia KARPAVIČIENĖ