Nekilnojamojo turto vystytojams Vilniaus centre nupjovus brandų ąžuolą, Aplinkos ministerija siūlys įstatymo pataisas, kurios už želdinių naikinimą leistų neišduoti leidimų statyboms bei numatytų didesnes baudas ir griežtesnę atsakomybę.
„Visu pirma planuojame Statybų įstatymo pakeitimą, kuris leistų savivaldybėms neišduoti statybas leidžiančių dokumentų, statybos leidimų, jeigu yra pilnai nekompensuotas želdinių ar kitų gamtai vertingų objektų atkūrimas. Tai leistų savivaldybėms sustabdyti bet kokį vystytoją, kuris imasi negrąžintinų veiksmų prieš miesto medžius, želdynus, ir šita galia užkirstų kelią net prevenciškai medžių iškirtimui“, – trečiadienį po susitikimo su Vilniaus meru bei vyriausiuoju architektu žurnalistams sakė aplinkos ministras Simonas Gentvilas.
„Antrasis dalykas, ką mes su savivaldybe įsipareigojome, kad Aplinkos ministerija padarys, – tai inžinerinių tinklų apsaugos juostose įpareigosime visus vystytojus ar rangovus susiderinti su savivaldybe želdinių kirtimą, nes kartais, kaip šiuo atveju, yra manipuliuojama inžineriniais tinklais. (...) Mes visais atvejais įpareigosime dėl bet kokio medžio gauti leidimą, kai jie yra inžinerinių tinklų apsaugos juostoje“, – pridūrė aplinkos ministras.
Pasak S. Gentvilo, tai numatančias pataisas Seimui ketinama pateikti birželio viduryje kartu su šiuo metu derinimui pateiktais Statybos įstatymo pakeitimais.
Aplinkos ministro teigimu, už medžių naikinimą nekilnojamo turo vystytojams taip pat planuojama didinti pinigines baudas.
„Kartais matome, kad nekilnojamo turto vystymo projektai, ypač Vilniuje, turi didelę komercinę vertę, todėl net ir didesnės baudos su penkiais nuliais gali neatgrasyti, todėl kalbame ir apie Baudžiamojo kodekso pakeitimą, kai yra didelė žala gamtai“, – teigė S. Gentvilas.
„Akivaizdu, kad vertingų medžių nukirtimas šiandien yra neįkainotas taip, kaip visuomenė jį vertina, todėl mes didinsime tiek tarifus, tiek baudas už tokius poelgius. O dideliais atvejais, kai kvalifikuojama, kad gamtai padaryta didelė žala, tai bus kvalifikuojama kaip baudžiamasis nusižengimas“, – kalbėjo aplinkos ministras.
S. Gentvilas žada remti Vilniaus savivaldybės sprendimus ir kaip ministras, ir asmeniškai: „Padėsime ir instituciškai, ir politiškai, o asmeniškai aš kaip ministras su šeima žinau, kuriame prekybos centre pastaruosius ateinančius porą metų nesilankysiu, kol nebus padarytos išvados.“
Benkunskas siūlo tris priemones
Anot Vilniaus mero, aplinkos ministras palaiko savivaldybės poziciją stipriai griežtinti bausmes ir neapsiriboti nedidelėmis baudomis.
„Kad ir kokia bauda bebūtų, 1000 ar 100 eurų, reikia suprasti, kad Vilniaus nekilnojamojo turto rinkos sąlygomis, net tūkstantinės baudos gali neveikti“, – sakė V. Benkunskas.
Meras įvardijo tris priemones prevencijai nuo neteisėtų medžių kirtimų:
Turi būti baudžiamoji atsakomybė.
Reikia peržiūrėti baudų sistemą. Baudos turi būti maksimaliai didelės, sako V. Benkunskas.
Padarius tokį nusikaltimą – netisėtai nukirtus medį, – savivaldybė turėtų teisę neišduoti leidimo statyboms. „Galbūt reikėtų statybų leidimų terminą peržiūrėti. Tai, kas buvo normalu 2008 m., šiandien gali būti nenormalu“, – komentuoja Vilniaus meras.
V. Benkunskas primena, kad projekto Rinktinės g. vystytojas neturėjo nė statybų leidimo. Buvo suderinti tik projekto pasiūlymai ir užduotis.
Savivaldybė diskusijas su vystytoju pradėjo 2021 metais. Projekto rengėjai teigė, kad mato ąžuolą kaip viso kiemo akcentą. Tačiau medis šių metų gegužės 20 d. buvo savavališkai nukirstas.
„2021 m. išduotoje projektavimo užduotyje parašyta, kad tame sklype augantys ąžuolai turi būti išsaugoti. Jau tada buvo aišku, kad su jais nieko negalima daryt. Vystytojai prašė tai išimti, mes nesutikom ir tada buvo padarytas šitas brutalus veiksmas. <...> Mes tą medį saugojom“, – komentuoja architektas Mindaugas Pakalnis.
Šeštadienį vidury dienos statybvietėje darbininkai nupjovė šimtametį ąžuolą. Aplinkinių namų gyventojai šokiruoti. Meras Valdas Benkunskas atsakingam vystytojui grasina prokuratūros tyrimu ir šimtatūkstantinėmis baudomis. Beje, aplink ąžuolą pastatus suprojektavo buvusio mero Remigijaus Šimašiaus žmonos valdoma bendrovė.
Medį nupjovė estai
Sklypas, kuriame buvo nupjautas ąžuolas, priklauso bendrovei „Rinktinės NT“. Kompleksą jame projektavo „Do architects“ ji pranešė inicijuojanti sutarties nutraukimą su nekilnojamojo turto vystytoju. Pasak pranešimo, „Rinktinės NT“ priklausančiame sklype Vilniuje projekto architektai kūrė architektūrinę ir urbanistinę viziją, paremtą dviem kvartalo centre ir sklypo šone augančiais ąžuolais. Vienas iš jų ir buvo nupjautas.
„Rinktinės NT“ priklauso estų bendrovei „Kapitel“. Lietuvos nekilnojamojo turto plėtros asociacija (LNTPA) pirmadienį pranešė stabdanti bendrovės „Kapitel“ narystę asociacijoje.
Didžiausias „Kapitel“ akcininkas yra žinomas estų verslininkas ir vienas iš turtingiausių šios šalies žmonių Toomas Annus.
„Kapitel“ priklauso 6 Lietuvoje registruotos įmonės. Tarp jų ir „Panorama NT“, kuriai priklauso prekybos centras „Panorama“, šalia esantis biurų pastatas, taip pat biurų pastatas „Narbuto 5“.