Seimo pirmininkas Saulius Skvernelis R. Žemaitaičio pasisakymus įvertino kaip besitęsiančią dezinformacijos kampaniją, kuria siekiama diskredituoti Lietuvos sprendimą stiprinti savo saugumą.
Ar R. Žemaitaičiui bus užtrenktos koalicijos durys, naujienų portalo tv3.lt laidoje „Dienos pjūvis“ diskutavo Seimo narys, liberalas Eugenijus Gentvilas ir „Vardan Lietuvos“ narys Domas Griškevičius.
Ką manote apie garsiai nuskambėjusius R. Žemaitaičio pasisakymus?
D. Griškevičius: Be abejo, mes suprantame, kad politikas turi teisę ir galimybę skleisti savo tiesas, savo matymą, mes nekvestionuojame jo vykimo į regionus, kalbėjimosi su žmonėmis – tai yra viena iš sudėtinių politiko darbo dalių. Problema yra tai, kad mes esame pasirašę tą pačią koalicinę darbo sutartį, kur yra labai aiškiai apibrėžti tikslai apie krašto apsaugos gynybą, apie užsienio politikos kryptis ir kitus reikalingus atlikti darbus.
Matome, kad tas kalbėjimas, kuris yra skleidžiamas tiek viešojoje erdvėje, tiek susitikimuose su žmonėmis, švelniai tariant, tiesiog prasilenkia su tuo, kas yra įtvirtinta mūsų koalicinėje sutartyje ir net yra nukreipta prieš valstybės vykdomą politiką, ypač šiais sudėtingais laikai. <...> Tai nėra tik politiko nuomonė, kaip kažkas bando pasakyti. Kalbėjimas yra pavojingas dėl to, nes jis dažnu atveju prasilenkia su realybe ir faktais.
Ką jūs manote apie Žemaitaičio turą po Lietuvą ir ar į tuos melagingus pasisakymus turėtų sureaguoti ir kitos institucijos?
E. Gentvilas: Baimė yra milžiniškas ginklas. Einant per baimę, gąsdinant žmones, tu gali pasiekti gerų rezultatų. Ką Žemaitaitis ir daro, jis sako: jūsų pensijas nusavins, jūsų indėlius nusavins. Žmonėms baimė yra stipresnis ginklas, instrumentas, nei meilė, paguoda ir t. t. Žmonės politikoje daug yra ką prišnekėję, bet jie niekada nebūna nubausti, nes ir patys rinkėjai jų nenubaudžia.
Pavyzdžiui, 2004 m. Lietuvai stojant į Europos Sąjungą anti-europietiškai nusiteikę žmonės sakė, kad kokio velnio mes ten stojame, juk 2012 m. ES sprogs, sugrius. Ir kas tą prisimena? O kas po kelerių metų prisimins Žemaitaičio šnekėjimus? Jis galės sakyti, kad tik dėl to, jog aš pasakiau garsiai, jūsų pensijos nebuvo nusavintos, bet buvo planas nusavinti. Gaila, politikai turi vieną atsakomybę už savo plepalus – tai yra politinę atsakomybę. Ir toje vietoje jokioms institucijoms nereikia domėtis – politinę atsakomybę turėtų įvertinti jo politiniai partneriai, koalicija.
Aš koalicijai atvirai sakau: jeigu jūs norite, jūs sulauksite dienos X, kai bus labai naudinga Žemaitaičiui ir labai nenaudinga jums. 1999 m. konservatoriai galvojo, ką daryti su premjeru Paksu, kuris elgiasi taip, kaip nori. Kol jie galvojo, Paksas palaukė dienos X – spalio 18 – ir pareiškė: aš atsisakau pasirašyti Lietuvai nenaudingos sutarties dėl Mažeikių naftos. Ir jis paliko premjero postą, paliko konservatorius – Pakso reitingas šoko iki 84 proc., tokio reitingo niekas Lietuvoje neturėjo, net jam tapus prezidentu jis tiek neturėjo. O konservatoriai artėjančiuose Seimo rinkimuose parlamente iš 42 liko 9. Tai, jeigu jūs norite, tai laukite – Žemaitaitis pakartos šią epopėją.
Visą pokalbį išgirskite aukščiau esančiame vaizdo įraše.