Birželis – mokslo metų pabaigos švietimo įstaigose mėnuo. Daugelyje mokyklų jis šventinis ir linksmas. Tačiau nė vienais mokslo metais neišvengiama tragedijų ir nelaimių, kurios gedulu paženklina keliolika ar net porą dešimčių Lietuvos mokyklų. Ir šiemet statistika šiurpina: per mokslo metus netekome apie 30 moksleivių, tapusių tragedijų ir nelaimių aukomis.
Daugiausia – avarijų
Daugiausia moksleivių per mokslo metus, kaip ir kasmet, pražudė eismo nelaimės. „Akistatos“ paskaičiavimu, nuo praėjusių metų rugsėjo iki šių metų birželio 1-osios avarijose žuvo mažiausiai 11 bendrojo lavinimo mokyklų ar kolegijų moksleivių.
Labai skaudu, tačiau juodasis žuvusių moksleivių sąrašas buvo pradėtas jau pačią pirmą mokslo metų dieną: Varėnos verslo ir technologijų mokyklos bendruomenė, atvykusi į Rugsėjo 1-osios šventę, joje nebesulaukė dvyliktoko Dominyko (18 m.). Laičių kaimo gyventojas rugsėjo 1–osios naktį žuvo važiuodamas automobiliu, kai šis, valdomas girto vairuotojo, pamiškėje, lauko keliuke, nuslydo į griovį nuo šlaito ir vertėsi. Dominykas buvo keleivis. Automobilio vairuotojas ir dar 3 keleiviai žūties išvengė.
Kažkiek mistiška, kad tragiškų eismo nelaimių virtinę per mokslo metus užbaigė irgi avarija Dzūkijoje. Praėjusią savaitę Alytuje žuvo miesto Dzūkijos pagrindinės mokyklos penktokė Kamilė (11 m.). Mergaitė popietę dalyvavo dviračių sporto treniruotėse, jomis užsiėmusi vos prieš porą savaičių.
Ši avarija pažėrė pareigūnams nemažai klausimų, sukėlė daug diskusijų. Mat jaunoji dviratininkė važiavo vorele su trenere ir dar vienu nepilnamečiu dviratininku. Tad ir aiškinamasi, ar dviratininkų mažutė kolona važiavo pagal saugaus važiavimo taisykles, ar galėjo treniruotei rinktis siaurą kelią, kuriuo pastaruoju metu dėl statomo pėsčiųjų tilto važinėja nemažai sunkvežimių ir užima kone visą kelią. Kamilė kolonoje buvo paskutinė. Trenerė važiavo pirma. Kai iš priekio priartėjo sunkvežimis, vairuojamas blaivaus 25 metų alytiškio, trenerė ir dviratininkas su juo prasilenkė laimingai, o Kamilė lemiamu momentu, dviratį vairuodama irgi kelkraščiu, pargriuvo neišlaikiusi pusiausvyros ir pateko po sunkvežimio galiniais ratais. Mergaitė žuvo. Anot pareigūnų, jai lemtinga buvo nedidelė kelio duobė, į kurią tuo metu įvažiavo jos dviratis. Tragedija prislėgė ne tik žuvusiosios šeimą ir mokyklą, bet ir jaunųjų dviratininkų trenerę Gintarę P., teigiamai vertinamą Alytaus sporto ir rekreacijos centre.
Jauni eismo dalyviai
Galima tik stebėtis, tačiau su sportu siejasi ir kita 12 metų mergaitę pražudžiusi avarija, įvykusi prieš savaitę iki dviratininkės žūties Alytuje. Skuodo rajone, ties Gintalaičių kaimu, pavakarę žuvo dviračiu važiavusi moksleivė, kai dviratį Mažeikių-Skuodo kelyje staiga kliudė ir partrenkė profesionalios sportininkės – disko metikės Zinaidos Sendriūtės (30 m.) – vairuojamas automobilis „Audi A 4“. Įvykio priežastys dar tiriamos, o lengvaatletė po avarijos tikino, kad dviratis iš šalutinio kelio į pagrindinio kelio važiuojamąją dalį nedrausmingai išlėkė staiga, tarsi būtų nesuvaldytas. Jaunieji dviratininkai – dažni eismo nelaimių dalyviai. Jie skuba, nepaiso Kelių eismo taisyklių, turi nedaug vairavimo patirties. Todėl ir tragedijų neišvengiama.
Štai balandį 15 metų dviratininkas žuvo Panevėžyje. Moksleivis važiavo vėlų vakarą. Kai jam reikėjo kirsti gatvę, paauglys tai darė nereguliuojamoje pėsčiųjų perėjoje, tačiau nuo dviračio perėjoje nenulipo ir nesivedė jo per gatvę, kaip nurodyta taisyklėse, o pats važiavo. Tuo metu į perėją įvažiavo automobilis BMW ir dviratininką tiesiog nukirto. Moksleivis žuvo. Kieno kaltę šioje avarijoje nustatys tyrėjai, kol kas neaišku.
Gedulas šiais mokslo metais paženklino ir Ukmergės Senamiesčio pagrindinę mokyklą – vasarį žuvo šios mokyklos Laičių pradinio ugdymo skyriaus auklėtinis Matas (6 m.). Berniuką Ukmergėje, Maironio gatvėje, pavakare mirtinai sužalojo 22 metų ukmergiškio vairuojamas automobilis, kai mažametis važinėjosi paspirtuku. Vairuotojas tikino, kad vaikas į važiuojamąją kelio dalį įlėkė staiga. Tačiau vairuotojo padėtį apsunkino jo būklė – nustatyta, kad vaikinas vairavo vartojęs marihuanos.
Tragiškos avarijos šiais mokslo metais po moksleivį pražudė ir Telšių rajone, Vilniuje, Jonavos rajone, o gruodžio pradžioje Klaipėdos rajone iškart žuvo net trys Klaipėdos paslaugų ir verslo mokyklos moksleiviai, prieš savaitgalį vykę namo į Plungės rajoną.
Žudikų aukos
Šalies moksleivių bendruomenę palietė ir žiauriausias nusikaltimas – nužudymas. Jau nekalbant apie moksleivius, kurie patys tapo žudikais (o tokių per mokslo metus šalyje būta kone 10), yra ir nužudymo aukų.
Pirmiausia mokslo metus gedulingai pradėjo biržiečiai, nes likus kelioms dienoms iki mokslo metų pradžios, rugpjūčio pabaigoje, buvo įžūliai nužudytas biržietis moksleivis Darius (17 m.). Vaikiną, su draugu vakare ėjusį namų link, pačiame Biržų centre nušovė automobiliu privažiavęs biržietis Dainius M. (37 m.), nors net nebuvo kilęs joks konfliktas. Neblaivus chuliganas, mažamečio vaiko tėvas, suriko kelias komandas gatvėje pamatytiems nepažįstamiems paaugliams ir netrukus paleido į juos kelis šūvius. Dariui, beje, vienam iš geriausių Biržų krašto jaunųjų sportininkų, Lietuvos šaudymo čempionui, viena kulka buvo lemtinga.
Šią bylą jau atvertė Panevėžio apygardos teismas. Žudiku tapusiam Dainiui M. teks paaiškinti, kodėl lemtingą vakarą jis švaistėsi koviniu pistoletu ir nukreipė jį į taikius praeivius.
Dar viena nužudyta moksleivė – garsiosios Dembavos tragedijos auka Evelina (17 m.), panevėžietė. Merginą rugsėjo 21-osios rytą pagrobė iš autobusų stotelės ir savo automobilyje vežiojosi du 21 ir 33 metų panevėžiečiai, dėl nusikaltimų gerai pažįstami šio krašto policijos pareigūnams. Ieškodami nuotykių, pagrobėjai įkėlė Eveliną į mašinos bagažinę, uždarė ir galiausiai automobilį padegė. Moksleivė žuvo.
Šioje tragedijoje daug priekaištų sulaukė Bendrojo pagalbos centro, kuriam žmonės, ištikti bėdos, skambina telefonu 112, veikla. Mat Evelina, būdama bagažinėje, kelis kartus skambino į minėtą centrą ir prašė pagalbos, tačiau pagal skambučius pareigūnams nepavyko nustatyti tikslios automobilio buvimo vietos. Pagalbos mergina nebesulaukė...
Pasiglemžė vanduo
Moksleivių žūčių sąraše – ir tragiškų nelaimių aukos. Tarp tokių šiais mokslo metais yra keli paskendę moksleiviai ir vienas mažametis, žuvęs per lėktuvo katastrofą.
Nelaimės vandenyje pražudė 2 mokyklinio amžiaus vaikus. Abi jos susijusios su noru papramogauti, patirti naujų įspūdžių.
Sausį narai visą savaitę ieškojo Babrungo upėje nuskendusios 7 metukų plungiškės. Mergaitė prie upės buvo atėjusi su drauge. Abiem buvo įdomu, kad upės kraštai sukaustyti ledo. Turbūt buvo smalsu ir išbandyti ledo stiprumą, tad mergaitės buvo priėjusios visai arti užšalusio vandens. Staiga plonas ledas lūžo, ir viena mergaitė atsidūrė vandenyje bei greitai buvo nunešta srovės. Šiurpaus įvykio liudytoja tapusi kita mažametė nubėgo pas įkritusios draugės mamą, bet tragedijos jau nebuvo galima išvengti.
Lediniame vandenyje žuvusiosios kūnas buvo surastas tik po savaitę trukusių profesionalių paieškų, nuo nelaimės vietos nuneštas daugiau nei kilometrą. Tragedija tapo pamoka paskendusios mergaitės bendramoksliams, įsitikinusiems, kokia klastinga žiemą gali būti 2 metrų gylio srauni upė, kai ledas jos dar nesukaustęs.
Vanduo pražudė ir mažametį mokinuką Prienų rajone. Vaikas paskendo kaimynų sodybos teritorijoje esančiame iškastame tvenkinyje Bačkininkų kaime. Anot vietos gyventojų, vienturčiu sūnumi labai rūpinosi jo motina, tačiau nuo atsėlinusios nelaimės neapsaugojo. Kaip dešimtmetis įkrito į tvenkinį, niekas nematė, tad įvykis baigėsi tragiškai ir paliko neatsakytų klausimų.
Paskutinis skrydis
Minėtos vandens nelaimės dar kartą priminė, kad mažamečiai yra kur kas saugesni, kai šalia jų kiekvieną minutę yra tėvai ar kiti suaugę asmenys. Vis dėlto tai nėra taisyklė. Antraip vilniečio moksleivio Petro (11 m.) nebūtų ištikusi tragiška lemtis, nes jis paskutinėje savo gyvenimo kelionėje buvo kartu su tėčiu. Žuvo abu.
Nelaimė įvyko balandžio 19-osios vakarą Trakų rajone, kai tėvas ir sūnus skraidė dviviečiu lėktuvu VL-3. Pakilo juo iš Paluknio aerodromo, tačiau nebesugrįžo. Kitos dienos ankstų rytą tėčio, pilotavusio lėktuvą, ir sūnaus kūnai buvo surasti visai netoli aerodromo nukritusiame lėktuve. Kodėl netikėtai nukrito naujas lėktuvas, tyrėjai galutinių išvadų dar nepateikę. Žuvusiam moksleiviui tai buvo ne pirmas skrydis – Petras ir pats mokėsi valdyti sklandytuvą, jau buvo paviliotas padangių traukos kartu su tėčiu.
Kadangi skraidymas lėktuvais dažnam nepilnamečiui yra tik didžiulė svajonė, įsivaizduojamas nuotykis, todėl galima sakyti, jog vilniečio Petro gyvybę pasiglemžė pramoga.
Gyvybe už savotišką pramogą neseniai sumokėjo ir Vilniaus Jono Basanavičiaus gimnazijos dešimtokė (17 m.). Bent taip kol kas kalba Vilniaus policininkai, tiriantys šios gimnazistės kiek mįslingos žūties aplinkybes.
Paauglė su trimis bičiuliais naktį leido ne namie, o... ant namo stogo. Tas stogas – dviaukštės požeminės automobilių stovėjimo aikštelės. Pasak policijos pareigūnų, jaunuoliai buvo šiek tiek svaiginęsi alkoholiu, tačiau negirti. Pirminiais tyrimo duomenimis, nelaimės metu dvi merginos buvo užsilipusios ant didelės ventiliacijos šachtos, iškilusios virš garažų, stogo. Du vaikinai tuo metu buvo žemiau. Staiga gimnazistė krito žemyn.
Buvo beveik trečia valanda nakties. Išsigandę jaunuoliai skubiai iškvietė greitąją pagalbą, tačiau atvykę medikai tegalėjo nuliūdinti visus, kad paauglė jau mirusi.
Pavargo gyventi?
Vadinamosios aukščio tragedijos būdingos ne tik žaidžiant, ieškant nuotykių ar rimtai dirbant. Aukštį kartais renkasi pasitraukti iš gyvenimo nutarę žmonės. Tai nesvetima ir jaunimui. Gegužės pabaigoje taip nusižudė vienos Šiaulių gimnazijos vienuoliktokė (17 m.), iššokusi pro savo namų langą penktajame aukšte. Paauglė paliko didžiulę mįslę savo rato žmonėms, nes tokio jos žingsnio niekas nenujautė.
Balandį toks pats likimas ištiko vos 12 metų moksleivį Vilniuje. Berniukas iššoko pro langą devintajame aukšte ir užsimušė. Įvykis kol kas tyrėjų vertinamas kaip savižudybė, tačiau jos priežastys dar tiriamos. Berniukas buvo tvarkingos šeimos atžala.
Iš viso per šiuos mokslo metus Lietuvoje nusižudė mažiausiai 7 moksleiviai. Jauniausiam jų – 12 metų (minėtam vilniečiui). O 14 metų našlaitis rugsėjo pirmosiomis dienomis pasikorė Avikilų globos namuose (Marijampolės sav.). Tokio pat amžiaus berniukas gruodį rastas pasikoręs ir Klaipėdoje. 16 metų paauglys nebenorėjo gyventi ir savo ketinimą gegužės viduryje įvykdė Kalvarijos krašte.
Metais vyresnė mergina, vienos Kaišiadorių krašto mokyklos dvyliktokė, sąskaitas su gyvenimu gruodį suvedė irgi įsprausdama savo gyvenimą į kilpą. Panašiai sausį nutrūko ir 17 metų moksleivio iš Biržų rajono gyvenimas.
Kodėl žudosi paaugliai, kai jų gyvenimas dar tik prasidėjęs, galima tik spėlioti. Vieno konkretaus atsakymo negali pateikti net ir psichologai. Jie patys labai vertina savo profesionalią pagalbą problemų slegiamiems asmenims, tačiau nuolat primena, kad tokią efektyvią pagalbą Lietuvoje teikti sunku vien dėl nepakankamo finansavimo.
Irena ZUBRICKIENĖ