Prezidentas Valdas Adamkus teigia, jog JAV Lietuvai suteiktas bevizis režimas reiškia, kad šalis privalės laikytis pasiektų susitarimų.
„Aš noriu užtikrinti jus, kad suteikiant šias laisves nereiškia, jog kiekvienas gali daryti, ką nori. (...) Tai įsipareigojimas mūsų pusei gyventi pagal šį susitarimą“, - sakė V.Adamkus ketvirtadienį prieš susitikimą su JAV teritorinio saugumo sekretoriumi Michaelu Chertoffu (Maiklu Čertofu), kuris viešnagės metu pateikė išsamią informaciją apie JAV įvedamą bevizį režimą.
Lietuvos prezidentas padėkojo JAV kolegai George‘ui W.Bushui (Džordžui Bušui), jo administracijai ir „visiems, kurie sunkiai dirbo, kad būtų pašalintos šios biurokratinės kliūtys“.
„Tai yra reikšminga ir labai svarbi diena mums, o taip pat, manau, ir amerikiečiams, nes atveriamos durys artimesniam bendradarbiavimui“, - kalbėjo Lietuvos vadovas.
M.Chertoffas po susitikimo su V.Adamkumi pakartojo, jog lapkričio 17-oji taps pirmąja diena, kada Lietuvos piliečiai į JAV galės keliauti be vizų.
„Man labai malonu būti geros naujienos, kad Lietuva yra priimta dalyvauti bevizio režimo su JAV programoje, nešėju. Žinau, kad to ilgai norėjo abiejų šalių žmonės. Sėkmingo Lietuvos ir JAV vyriausybių atstovų darbo dėka užbaigėme būtinas teisines procedūras ir nuo lapkričio 17 dienos galėsime pakviesti lietuvius keliauti be vizų“, - sakė M.Chertoffas.
Jo teigimu, bevizio režimo įsigaliojimas yra reikšmingas taškas JAV ir Lietuvos santykiuose ir pripažinimas, kad Lietuva yra toks pat lygiavertis JAV partneris, kaip ir Vakarų Europos valstybės.
„Žinau, kad kurį laiką buvo nemalonus jausmas dėl fakto, kad kai kurios valstybės Vakarų Europoje beviziu režimu naudojosi metų metais, tuo tarpu naujosios Vakarų bendruomenės narės turėjo galiojančią vizų tvarką. Dabar visų pozicijos lygios. Reikalavimai lietuviams bus identiški tiems, kurie taikomi seniai beviziu režimu besinaudojančių valstybių piliečiams“, - kalbėjo JAV atstovas.
M.Chertoffas pažymėjo, jog bevizis režimas Lietuvai nėra susijęs su jos karių dalyvavimu NATO misijoje Afganistane ir prisijungimu prie JAV pajėgų Irake.
„Tai buvo nepriklausomas sprendimas, kuris buvo susijęs su mūsų noru pripažinti, kad Lietuvoje yra padarytas progresas (...), su mūsų noru stiprinti ryšius, ne tik politinius, bet ir asmeninius žmonių ryšius. Tai nebuvo jokio sandėrio dalis“, - sakė JAV sekretorius.
Pasak jo, nepaisant to, ar atvykstantys į Jungtines Valstijas turi vizas, ar naudojasi beviziu režimu, JAV pasienio pareigūnai priims savarankiškus sprendimus ir dėl tam tikrų aplinkybių gali neįleisti į šalį ir atlikusių visus biurokratinius formalumus asmenų. Vis dėlto, kaip pažymėjo M.Chertoffas, bevizis režimas nors nepanaikina, tačiau sumažina galimybę būti neįleistam į JAV.
„Jei būsite nuteistas už žmogžudystę ar kitą sunkų nusikaltimą, nebūsite įleistas į Jungtines Valstijas. Jei savo pareiškime atvykti į JAV leisite suprasti, kad ketinate likti ilgiau nei 90 dienų, tai gali būti problema. (...) Jei jums buvo atsisakyta išduoti vizą praeityje, tai automatiškai nepanaikina jūsų galimybės naudotis beviziu režimu, tačiau padidins tikimybę, kad jums bus darkart atsakyta neigiamai“, - aiškino JAV pareigūnas.
Spalio viduryje JAV prezidentas G.W.Bushas paskelbė, kad į JAV vizų atsisakymo programą, kurioje šiuo metu dalyvauja 27 šalys, daugiausia - iš Vakarų Europos, taip pat bus įtrauktos Lietuva, Latvija, Estija, Vengrija, Čekija, Slovakija ir Pietų Korėja.
Be vizų į JAV galės vykti turizmo, verslo ar kitais asmeniniais tikslais vykstantys ir biometrinius pasus (išduotus po 2006 metų rugpjūčio 28 dienos) turintys Lietuvos piliečiai. Jie galės būti JAV ne ilgiau nei 90 dienų.
Į JAV vykstantys Lietuvos piliečiai privalės naudotis Elektronine kelionių leidimo sistema (ESTA - Electronic System for Travel Authorization).
Lietuva vienašališkai panaikino vizų režimą JAV piliečiams 1994 metais.
Apie tai – LNK žinių videoreportaže.