Papasakosime jums paradoksalią situaciją, į kurią Šilutės miesto Vydūno gatvės gyventojus įvarė Darbininkų kvartalo gatvių rekonstrukciją užsakiusi Savivaldybė.
Tokią paradoksalią, kad bene keturis dešimtmečius čia gyvenantys žmonės, tiek pat metų žvyruoto kelio duobes mynę ir laukę, kada pagaliau ir jų gatvelė bus asfaltuota, artėjant tiems asfaltavimo darbams prašo: „Nebereikia mums to jūsų asfalto, mes sutinkame ir toliau gyventi kone pirmykštėmis sąlygomis, tik palikite mums galimybę patekti į savo namus“.
Prašo jie ne be pagrindo, mat pasidarbavus statybininkams jų gatvės danga atsidūrė taip žemai, kad patys gyventojai ją prilygina... išdžiūvusios upės vagai ir net abejoja, ar po gatvės rekonstrukcijos jie beįlips automobiliais į savo kiemus.
Visa rekonstrukcija kainuoja didžiulius pinigus: šios ir dar dviejų gatvių rekonstrukcijai bus panaudota apie 2 milijonus litų.
Didžioji dauguma - Europos Sąjungos lėšos ir tik 10 procentų (kiek daugiau nei 400 tūkstančių litų) - rajono Savivaldybės.
Įvažiavimai į kiemus pakibo ore
Vydūno gatvė - anaiptol nebe pirmoji Darbininkų kvartale, kurioje vyksta rekonstrukcijos darbai, tad čia gyvenantys žmonės turi su kuo palyginti savo situaciją. Palydėję į greta esančią Gegužės gatvelę, jie gėrisi dailiai sutvarkyta danga, kuri vos keliolika centimetrų tėra žemiau nei įvažiavimai į čia gyvenančių žmonių kiemus.
Tačiau pabuvojęs Vydūno gatvėje supranti, kad jos gyventojų laukia kitoks likimas, ir žmonių panika turi pagrindo. Anot gyventojų, darbus pavasarį pradėję statybininkai pirmiausia išvežė iš šios gatvės galybę smėlio. Išvežė tiek, kad atsidengė dešimtis metų po žeme buvusi apatinė tvorų dalis, ore pakibo kai kurių šeimininkų betonuoti ir plytelėmis iškloti įvažiavimai į kiemus.
Beveik pakibusia ore dabar galima pavadinti ir šioje gatvėje esančią elektros skydinę, ore, t.y., žemės paviršiuje, anot gyventojų, statybininkai paliko net telefono ir elektros laidus.
Suvežti gruntą būtų per daug darbo
Vydūno gatvės gyventojai jau tada matė, jog gatvės važiuojamoji dalis nusileido pusmetriu, o kai kuriose vietose - ir daugiau. Matė, tačiau manė, kad dirba savo darbo specialistai, tad kol pils asfaltą, gatvės paviršių dar užpils smėliu, skalda ar žvyru. Šiandien žmonės jau žino - klydo.
Kuomet praėjusią savaitę čia gyvenantys vyrai suprato, kad statybininkai jau ruošiasi gatvę asfaltuoti, suskubo klausti jų vadovo Vaclovo Auškelio, kodėl gatvės dangą ketinama palikti taip žemai.
„Mes dirbame pagal projektą ir nieko nekeisime“, - išgirdo trumpą atsakymą. O pamatęs, kad vyrai ne juokais pasipiktino ir net pagrasino skųstis „aukščiau“, darbų vadovas patikslino, esą dabar jau būtų per brangu vėl pakelti gatvės paviršių, mat reikėtų pernelyg daug suvežti žvyro ir skaldos...
Štai taip - išvežti per daug nebuvo, o suvežti - jau būtų.
Kanalizacijos šulinius nupjovė
Stebina gyventojus ir tai, kad rekonstrukcijos pradžioje po žeme statybininkai nutiesė lietaus ir nuotekų kanalizacijos vamzdynus, į paviršių iškėlė kanalizacijos šulinius. Tačiau išvežus nežinia kiek savivarčių smėlio, tie šulinukai atsidūrė maždaug tuo pačiu geru pusmetriu per aukštai. Su statybininkais pasikalbėję gyventojai išgirdo, kad šią „problemėlę“ jie visai nesunkiai išspręs - šulinius nupjaus ir sulygins su gatvės paviršiumi.
Ir nupjovė, ir sulygino - jau antradienį. Anot statybininkų ir jų darbą prižiūrinčio savivaldybės Ūkio skyriaus vedėjo Sigito Šepučio, šulinių apskritai neįmanoma iš karto įdėti tinkamu aukščiu, juos visada tenka pjauti.
Gatvė turi būti žemiau
To paties antradienio rytą Vydūno gatvėje buvo tikras šurmulys - gyventojai čia išsikvietė V.Auškelį, S.Šeputį ir žurnalistus.
Kelininkų - UAB „Kauno keliai“ - atstovas V.Auškelis neslėpė nepasitenkinimo gyventojų priekaištais ir į jokį dialogą eiti, regis, neketino. “Penki inžinieriai žiūrėjo - čia teisūs mes, be jokių kalbų”, - išrėžė statybos vadovas. Ir tik patikslinus, kad jei ir teisūs, tai, matyt, pirmiausia projektuotojai, o ne projekto vykdytojai statybininkai, sutiko.
S.Šeputis buvo labiau linkęs diskutuoti. Jis tikino, jog vienintelė „auksinė ir geležinė“ statybų taisyklė skamba taip: gatvė visada turi būti žemiau nei kiemai, nes į ją turi sutekėti vanduo. Priešingu atveju jis iš gatvės plūs į kiemus.
Apkaltino per aukštai iškėlus namus
Paklausėme vedėjo, kodėl tuomet prieš kelerius metus tame pačiame kvartale tvarkant Darbininkų gatvę padaryta priešingai. Ši naujai įrengta gatvė yra iškilusi gerokai aukščiau nei žmonių kiemai.
Dabar jau kasmet nuo Darbininkų gatvės iki Šyšos upės einančių gatvių gyventojai kviečia žurnalistus pažiūrėti, kaip jie iki kelių braido po vandenį savo kiemuose, rūsiuose. Iki rekonstrukcijos šie žmonės tokių problemų nežinojo.
„Statybų aikštelėse visada atsiranda vienokių ar kitokių problemų. Tai va, pamatėme padarytas klaidas, dabar stengiamės jų nebedaryti - gatvę reikėjo nuleisti kuo žemiau, kad ir čia žmonės neskęstų“, - toks buvo S.Šepučio atsakymas. „Bet mes niekada neskendome“, - tikino čia gyvenantys Aldona Daugalienė, Juozas Sūdžius, Mindaugas Freitakas.
S.Šeputis tuo nesistebi, mat, anot jo, net plika akimi gerai matyti, kad 17, 19, 21 namai stovi gerokai aukščiau nei esantys tolėliau ar kitoje gatvės pusėje. „O gatvė juk negali būti vienoje pusėje aukštesnė, kitoje - žemesnė. Ko tuos namus taip išsikėlėte?“, - toks S.Šepučio klausimas taip pat skamba keistai, jei prisiminsime, kad namukai čia statyti kone prieš pusę šimto metų.
Kaip į kiemus įvažiuos invalidai?
Yra patvirtintas projektas ir dabar jo koreguoti nebeįmanoma - tai kainuotų pernelyg didelius pinigus, - tokį motyvą pateikė Ūkio skyriaus vedėjas. „Bet jūs kenkiant mums, čia gyvenantiems“, - savo argumentus dėstė gyventojai. „Nekenkiame, projektas geras“, - laikėsi savo S.Šeputis ir V.Auškelis.
Gyventojai tikino, kad žiemą esant plikšalai jau bijos ir iš savo kiemo, ir į jį važiuoti, o Ūkio skyriaus vedėjas parekomendavo jiems... padėti vairuotojo pažymėjimus į stalčių. Bet ką pasakyti tiems, kurie augina ir nevaikštančius, invalido vežimėliuose sėdinčius vaikus (o šioje gatvėje yra ir tokių), vedėjas nežinojo.
Vedėjui nebuvo argumentas ir Gegužės gatvėje stovintys namai, kurių kiemai išties yra žymiai žemiau gatvės lygio. Ir - stebuklas, bet čia gyvenantys žmonės nesiguodžia, kad jų kiemuose tyvuliuotų vanduo.
Rekonstrukcija gyvenimo nelengvina
S.Šeputis mano, kad problemą gyventojai įžvelgia tik todėl, kad jiems dabar teks savo lėšomis daryti nuolaidžius įvažiavimus iš kiemų. Bet kas gali paneigti, kad tai - problema, kad, regis, rekonstrukcijos tam ir turėtų būti įgyvendinamos, kad žmonėms būtų geriau gyventi?.. Tuo tarpu šioji jų gyvenimą tik sunkina.
V.Auškelis patikino, jog kelininkai savo technika padės gyventojams nurausti dalį grunto iš kiemų, kad šie lengviau galėtų įsirengti nuolaidžius įvažiavimus. Bet projektas nebus keičiamas ir jau po 2-3 savaičių Vydūno gatvė bus asfaltuota.
„Dar pažiūrėsime“, - atrėmė vydūniečiai, svarstantys galimybę kviesti ekspertų komisiją.
Žurnalistai, žinia, ne ekspertai, bet mums taip pat kai kas aišku. Aišku, kad milijonai šiam darbui skirtų litų leidžiami nė nepabandžius įsigilinti į čia gyvenančių žmonių poreikius, nė nepabandžius sužinoti, kaip jiems būtų patogiau. Kaip toje patarlėje: gal kažkas ir norėjo -kaip geriau, bet išėjo kaip visada...
Vilija Budrikienė