„Nerimauti verčia tai, kad finansinė krizė prislėgė ne tik visada sunkiai besivertusių daugiavaikių šeimų, neįgaliųjų, vienišų žmonių pečius, bet ir tų, kurie nė galvote negalvojo, kad vos galą su galu sudurs. Dėl paramos vis daugiau kreipiasi tos šeimos, kuriose tėvai netikėtai tapo bedarbiais, taip pat studijas baigęs jaunimas“, – rajono laikraščiui „Banga“ sakė Gargždų seniūnijos socialinė darbuotoja Vilma Vaitkienė.
Su ja apie vis didėjantį socialinės paramos pojūtį ir jos teikimo galimybes kalbėjosi Gargždų rajono laikraščio "Banga" žurnalistai.
Statistika liūdina
– Dėl kokios paramos žmonės į Gargždų seniūniją kreipiasi vis dažniau?
– Vis daugiau asmenų, netekusių pajamų šaltinių, teiraujasi dėl socialinės pašalpos. Pastaroji skiriama vadovaujantis Lietuvos Respublikos Piniginės socialinės paramos nepasiturinčioms šeimoms ir vieniems gyvenantiems asmenims įstatymu. Pavyzdžiui, 2006 m. dėl šios pašalpos į seniūniją kreipėsi 82 žmonės, 2007 m. – 87, 2008 m. – 106, o 2009 m. šis skaičius šoktelėjo net iki 590. 2010 metų statistika dar prastesnė, mat iki balandžio mėnesio jau kreipėsi 540 žmonių. Tai reiškia, kad metų pabaigoje prašančiųjų socialinės pašalpos skaičius bus du kartus didesnis nei pernai.
– Koks yra nemokamų maisto produktų poreikis?
– Šiais metais iki balandžio mėnesio buvo pateikta 417 prašymų, numatyti 1069 gavėjai. Tačiau pirmąją produktų siuntą gaus tik 800. Statistika labai aiškiai rodo, kad ekonominio pakilimo metu, ypač 2008 m., žmonės gyveno žymiai geriau, nejautė poreikio nemokamiems maisto produktams, tačiau 2009 metais prasidėjo nuosmukio periodas, kuris šiais metais jaučiamas dar labiau.
– Nemokamo mokinių maitinimo tema tikriausiai taip pat tampa vis aktualesnė?
– Taip, tėvams vis sunkiau išlaikyti savo atžalas, mat dažnoje šeimoje tėvai prarado darbus. 2008 m. dėl nemokamo maitinimo kreipėsi 247 asmenys, o 2009 m. šis skaičius siekė 759.
Tačiau norėčiau akcentuoti, kad žmones domina ne tik nemokamas maistas. Pavyzdžiui, šiais metais, kai žiema buvo tokia šalta, asmenys ypač domėjosi kietojo kuro kompensacijomis. Be to, pati seniūnija tvarko aplinką, tad susikaupia malkų, kuriomis aprūpiname labiausiai nepasiturinčius gargždiškius.
Domina išmokos vaikams
– Vadinamieji „vaiko pinigai“ anksčiau buvo skiriami visiems, o dabar?
– Tai vienas iš aktualiausių klausimų. Išties 2008 metais išmokos vaikams buvo ženkliai išaugusios, mat nuo 2008 m. sausio 1 d. vadinamieji „vaiko pinigai“ (52 Lt) buvo skiriami visiems vaikams, nepriklausomai nuo pajamų. 2009 m. kovo 1 d. pasikeitus įstatymui, išmokos mokomos priklausomai nuo pajamų, kai neviršijami 3 valstybės remiamų pajamų (VRP) dydžiai (1050,00 Lt) šeimos nariui, o nuo 2010 m. sausio 1 d. iki 2011 m. pabaigos (laikinas įstatymas) išmoka vaikui skiriama keletu atvejų: 1) vaikams nuo gimimo dienos iki 2 m. 97,5 Lt, jeigu vaiko tėvai ar globėjai pagal Ligos ir motinystės socialinio draudimo įstatymą už tą vaiką negauna socialinio draudimo motinystės (tėvystės) pašalpos arba ją gauna, tačiau ši pašalpa yra mažesnė negu 1,5 valstybės remiamų pajamų dydžio (525,00 Lt); 2) išmoka vaikui nuo 2 m. iki 7 m. mokama 52 Lt, jei pajamos vienam šeimos nariui neviršija 1,5 VRP; 3) vaikams nuo 7 iki 18 metų, jeigu šeima ar bendrai gyvenantys asmenys augina ar globoja tris ir daugiau vaikų, o pilnamečiai vaikai mokosi pagal bendrojo lavinimo programą, ir (ar) formaliojo profesinio mokymo programą pirmajai kvalifikacijai įgyti ar studijuoja aukštojoje mokykloje pagal dieninės studijų formos nuosekliųjų studijų programą ar nuolatinės studijų formos programą, įskaitant akademinių atostogų laikotarpį, bet ne ilgiau, iki jiems sukanka 24 metai.
– Kokia šiuo metu yra vienkartinė parama, gimus vaikui?
– Šiuo metu tokio pobūdžio parama siekia 1430 Lt. Jos poreikis nuo 2006 m. kasmet augo. Pavyzdžiui, 2006 m. jai gauti prašymus pateikė 161 asmuo, 2007 m. – 174, 2008 m. – 194, 2009 m. – 217, šiais metais jau yra 49 prašymai. Beje, gargždiškiai gana aktyviai domisi ir dėl vienkartinių paramų nėščioms moterims.
Dirba bendradarbiaudami
– Ar bendradarbiaujate su Klaipėdos rajono savivaldybės administracijos Socialinės paramos skyriumi?
– Taip, visus metus yra ruošiami ir teikiami dokumentai Socialinės paramos skyriaus Paramos teikimo komisijai, lankomasi pas socialinės rizikos asmenis, tikrinamos socialiai remtinų gyventojų buities sąlygos, surašomi buities tyrimo aktai. Išduodamos pažymos apie gaunamas išmokas Gargždų seniūnijoje. Be to, Paramos teikimo komisija nagrinėja vienkartinės paramos prašymus. Socialinių paslaugų gavimo klausimus taip pat sprendžia Socialinės paramos skyrius.
Bendradarbiaujame su pačiomis įvairiausiomis institucijomis. Pavyzdžiui, nuo 2008 m., kai veiklą pradėjo Garantinio ir vaikų išlaikymo fondo administracija prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos, į seniūniją kreipiasi asmenys, kurių vaikams teismo sprendimu nustatytas išlaikymas iš savo tėvų, tačiau šie pareigų nevykdo arba vykdo ne visiškai, nustatytos formos užpildyti prašymus, padaryti reikiamų dokumentų kopijas, kurias patvirtina seniūnas.
Maisto produktų iš intervencinių atsargų tiekimo poreikio augimas:
2006 m. pateiktas 51 prašymas, gavėjų skaičius – 92 asmenys;
2007 m. – 72 prašymai, gavėjų skaičius – 136;
2008 m. – 63 prašymai, gavėjų skaičius – 130;
2009 m. – 400 prašymų, gavėjų skaičius – 1055.
Agnė ADOMAITĖ