• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Įsigaliojus galimybių paso (GP) reikalavimui, visuomenėje kilo nemažai aistrų, diskusijų ir prieštaringų nuomonių. Neretai nemalonios gyventojų reakcijos būna nukreiptos į pačius galimybių paso tikrintojus. Apsaugos įmonių vadovai paaiškino, kaip galimybių paso kontrolierius gali elgtis įsiplieskus konfliktui ir kuo jo teisės skiriasi nuo apsaugos darbuotojo kompetencijų.

Įsigaliojus galimybių paso (GP) reikalavimui, visuomenėje kilo nemažai aistrų, diskusijų ir prieštaringų nuomonių. Neretai nemalonios gyventojų reakcijos būna nukreiptos į pačius galimybių paso tikrintojus. Apsaugos įmonių vadovai paaiškino, kaip galimybių paso kontrolierius gali elgtis įsiplieskus konfliktui ir kuo jo teisės skiriasi nuo apsaugos darbuotojo kompetencijų.

REKLAMA

Nors visuomenė pamažu apsipranta su saugumo taisyklėmis, GP tikrintojams vis dar tenka išklausyti gyventojų nepasitenkinimą galiojančia tvarka arba neįleisti asmenų, mėginančių pergudrauti sistemą ir prasmukti be reikiamo dokumento.

Mėgina brautis, o išgėrę kelia ginčą

Apsaugos bendrovės „Ekskomisarų biuras“ generalinis direktorius Vytautas Labeckas papasakojo, su kokiais nemalonumais tenka susidurti galimybių paso kontrolieriams. Pasirodo, GP tikrintojams neretai tenka išklausyti priekaištus dėl Vyriausybės priimtų ribojimų ir netgi jų teisėtumo.

REKLAMA
REKLAMA

„Gyventojai kaltina tikrintojus, kad neva jie pažeidžia jų teises, nors kontrolieriai tik užtikrina teisės aktuose nustatytų teisės normų vykdymą“, – tv3.lt portalui komentavo „Ekskomisarų biuro“ vadovas.

REKLAMA

Jis papildė, kad pasitaiko ir atvejų, kai neturintys GP žmonės mėgina prasibrauti į prekybos centrą. Konfliktinės situacijos dažniausiai kyla tuomet, kai asmuo yra išgėręs.

Tačiau tik mažuma žmonių, kurie ketina apsipirkti, elgiasi neadekvačiai, teigė V. Labeckas.

„Džiaugiamės, kad dauguma gyventojų yra geranoriški ir supratingi, tad ateidami į prekybos vietą noriai rodo šį dokumentą galimybių paso kontrolieriams, suprasdami, kad tai būtina dėl visų mūsų saugumo“, – sakė jis.

REKLAMA
REKLAMA

„Eurocash1“ vadovas Vilius Makauskas paantrino, kad laikui bėgant konfliktų fiksuojama vis mažiau.

„Mūsų galimybių pasų kontrolieriai naudodami technines priemones atidžiai tikrina kiekvieno lankytojo, norinčio apsilankyti prekybos vietoje galimybių pasą. <...> Didžioji dalis lankytojų su ribojimais yra susipažinę ir nusiteikę geranoriškai, tad konfliktinės situacijos yra ganėtinai retos“, – įvertino V. Makauskas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Esant įtarimui, tikrintojas turi kviesti į pagalbą ir policiją

Apsaugos įmonės vadovas paaiškino, kokias teises turi GP tikrintojai, jei vis dėlto konfliktas įsižiebia.

„Kontrolieriai turi teisę pareikalauti pateikti patikrinimui GP ar kitą jam prilygintą dokumentą. Kilus įtarimui, kad galimybių pasas nepriklauso jį pateikusiam asmeniui, pareikalauti pateikti asmens tapatybę patvirtinantį dokumentą. Asmenys iki 16 metų įleidžiami be galimybių paso, tačiau kilus abejonių dėl asmens amžiaus, kontrolierius gali pareikalauti pateikti asmens dokumentą“, – įvardijo V. Labeckas.

REKLAMA

Jis patikino, kad atsisakęs pateikti GP arba asmens dokumentą žmogus griežtai neįleidžiamas į prekybos centrą. Ta pati taisyklė galioja ir tiems, kas įsigudrina rodyti negaliojantį GP.

Patikrinus pirkėjo tapatybę ir nustačius, kad šis nori pasinaudoti ne savo dokumentu – informuojama policija, pridūrė „Eurocash1“ vadovas.

Visgi V. Labeckas pažymėjo, kad GP tikrintojo kompetencijos skiriasi nuo apsaugos darbuotojo: „Kontrolieriai, jeigu jie nėra apsaugos darbuotojai, neturi Asmens ir turto saugos įstatyme numatytų apsaugos darbuotojų teisių: jie negali sulaikyti įtariamų teisės pažeidėjų, turėti ir panaudoti prieš juos specialiųjų priemonių, fizinės prievartos. Kilus konfliktinei situacijai, jie gali iškviesti apsaugos darbuotojus, policiją.“

REKLAMA

Apsaugos darbuotojų ar policijos prireikia retai

Portalas tv3.lt teiravosi, ar pasitaiko atvejų, kai neturintys GP asmenys prasmunka pro tikrintojus. V. Labeckas atsakė, kad tokių pažeidėjų kartais pasitaiko, nors GP tikrintojai stengiasi atsakingai ir uoliai atlikti savo pareigas.

„Pasitaiko atvejų, kai agresyviai nusiteikę asmenys tyčia nepateikia prašomų dokumentų ir veržiasi į prekybos centrus, tačiau bendradarbiaujant su prekybos centre esančiais apsaugos darbuotojais, tokie asmenys yra sustabdomi ir išprašomi“, – situaciją apibūdino jis.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

V. Labeckas minėjo, kad dabar visuomenės nepasitenkinimas GP mažėja lyginant su rugsėjo viduriu, kai buvo pradėtas taikyti šis ribojimas.

Šiam vertinimo pritarė ir V. Makauskas: „Lyginant su pirmąja savaite, kai įsigaliojo ribojimai, konfliktų ženkliai sumažėjo. Žmonės su galiojančiais ribojimais jau yra susipažinę ir galimybių paso patikra didžiąja dalimi vyksta sklandžiai. Žinoma, pasitaiko situacijų kuomet lankytojai į prekybos vietą bando patekti be galimybių paso ar kito tinkamo dokumento ar net ne su savo dokumentu.“

REKLAMA

Jei ir įvyksta tokių nemalonių incidentų, darbuotojai dažniausiai susitvarko savo jėgomis, sakė „Ekskomisarų biuro“ direktorius.

„Daugeliu atveju kontrolieriai šias situacijas išsprendžia patys ir tik retais atvejais tenka pasitelkti apsaugos darbuotojus ar policiją. Turėjome tik 3 atvejus, kai kontrolieriams teko kviesti policijos pareigūnus. Pasitaikė vienas asmuo, kuris sulaikytas su svetimu galimybių pasu, tad jis perduotas policijai“, – apžvelgė V. Labeckas.

REKLAMA

Fiksuoti 3 atvejai, kai pažeistos taisyklės

Kaip tv3.lt nurodė Nacionalinis visuomenės sveikatos centras (NVSC), per praėjusią savaitę buvo patikrinti 468 ūkio subjektai, iš kurių 3 veiklą vykdė nesilaikydami ekstremaliosios situacijos metu taikomų apribojimų.

„Dviem atvejais paslaugos teiktos asmenims, neturintiems galimybių paso ar kito įrodančio dokumento, trečiasis pažeidimas susijęs su ugdymo veikla“, – komentavo NVSC.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Tuo tarpu Valstybinė darbo inspekcija (VDI) prižiūri, ar darbdavys atsakingai tikrina savo darbuotojus dėl GP arba kitų atitinkamų dokumentų.

„Šiuo metu jau atlikta 60 patikrinimų Lietuvos įmonėse ir įstaigose. 98 proc. patikrintų darbdavių laikosi reikalavimo tikrinti galimybių pasą. Atskirai iš gyventojų pranešimų apie galimybių paso tikrinimo pažeidimus nesulaukėme“, – tv3.lt informavo VDI atstovai.

Jeigu GP reikalavimo yra nesilaikoma, įmonių vadovams ar kitiems atsakingiems asmenims gresia atsakomybė – bauda, siekianti nuo 1,5 tūkst. iki 6 tūkst. eurų.

Gal sapnuojat!?Koks čia domumentas tas"glimybių pasas".
Neturi jis reikalaut jokiu dokumentu,kas jis per veikejas apsauginis kad as jam turiu rodyt savo asmeninius dokumentus,tegul bilietus tikrina i kino teatra
Nejuokinkit"Gimybių pasas" Nėra dokumentas! Tai tik popiergalis! ...
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų