„Pasą vertinu teigiamai, tik reikėtų, kad to paso privalumais galėtų pasinaudoti visi žmonės, o nebūtų tam tikros išrinktųjų kastos“, – ketvirtadienį žurnalistams sakė G. Nausėda.
Šalies vadovo nuomone, kol bus sutvarkyti visi galimybių paso formalumai, jau ir prasidės masinė gyventojų vakcinacija.
„Iš esmės, jis jau prasideda, kai kuriuose miestuose jis jau prasidėjo. Negaiškime laiko tuščioms diskusijoms ir stenkimės palengvinti sau savo gyvenimą patys ir kartu sukurkime motyvaciją, paskatas skiepytis“, – teigė prezidentas.
Kalbėdamas apie svarstymus nukelti „Pfizer“ vakcinos antrąją dozę vėliau skiepijamiems žmonėms, G. Nausėda teigė, kad pirmiausia apie tai turėtų pasisakyti specialistai, ar tai daryti efektyvu iš farmacijos pusės.
„Jeigu tai efektyvu, jeigu tai pasiteisina, aš tik tai už tai, kad mes dar didesnę dalį žmonių galėtumėme skiepyti anksčiau, nes tokiu būdu mes anksčiau pasieksime kolektyvinį imunitetą. Jūs suprantate, kad ir pirmoji dozė suteikia pakankamai reikšmingą apsaugą nuo viruso. Viskas dabar priklauso nuo specialistų žodžio“, – dėstė G. Nausėda.
Armonaitė: galimybių pasas leistų sudalyvauti vestuvėse, koncerte ar LKL finale
Naujienų portalas tv3.lt primena, kad Vyriausybė trečiadienį pritarė galimybių paso idėjai.
Valdžios atstovai tikina, kad tai leistų atverti daugiau pramoginių veiklų, švęsti asmenines šventes. Dalis veiklų, pavyzdžiui, kavinės ir prekybos centrai, veiklą galės atnaujinti ir be imuniteto paso pagalbos. Visgi, jų darbas bus apribotas griežtų saugumo reikalavimų.
Ekonomikos ir inovacijų ministrė Aušrinė Armonaitė sakė, kad trečiadienį Vyriausybėje pristatyta galimybių paso koncepcija ir sulauktas palaikymas iš ministrų pačiai paso idėjai.
„Liko atsakyti į du dalykus: imtis teisinių niuansų <...> ir apmokėjimo. Bazinis ekonomikos ministerijos pasiūlymas, kad valstybė apmokėtų tuos testus, tačiau taip pat diskutuojame su savivaldybėmis, kurios galėtų pasidalinti naštą, logistika užsiimti, pavyzdžiui, mobiliuosiuose punktuose testuoti žmones“, – pasakojo ministrė.
Pasak A. Amonaitės, trečiadienį nuspręsta, kad ministerijos ir savivaldybės toliau ieškos sprendimų dėl imuniteto paso įgyvendinimo.
Kalbėdama apie karantino atlaisvinimus, kurie nesusiję su imuniteto pasu, A. Armonaitė pažymėjo, kad nuo balandžio 19 d. atsidaro prekybos centrai, nuo 22 d. lauko kavinės, kurios galės veikti nuo 7 iki 21 val., sporto klubus planuoja atverti balandžio 26 d. Ministrė pabrėžė, kad galutinis sprendimas laukia ketvirtadienį, tad datos dar gali keistis.
„Esame dar, deja, situacijos priversti riboti laiką. Suprantame, kad norėtųsi jo neriboti, bet vertinam augančius vis dar skaičius ir reanimacijų lovas ir kitus dalykus. Dėl to iškart drąsaus sprendimo, deja, negalime priimti“, – teigė ministrė.
Dėl renginių atlaisvinimo, anot A. Armonaitės, aiškumo dar nėra, nes ekonomikos ir inovacijų bei sveikatos apsaugos ministerijos vis dar derina detales.
„Kalbame apie renginius viduje ir lauke. Noras yra nustatyti kriterijų ploto užimtumo, kurį būtų galima taikyti. Kalbant apie kino teatrus, aišku, norisi, kad tie kriterijai būtų tokie, kad kino teatrams apsimokėtų atsidaryti“, – sakė ji.
„Kai kalbame apie daug didesnius renginius, apie tokius renginius, kur reikia daugiau žmonių, sporto varžybas, tarkime, LKL finalas arba kažkoks didelis koncertas, tam jau įsijungtų galimybių pasas“, – pridūrė A. Armonaitė.
Kita svarbi dalis, pasak ministrės, yra asmeninės šventės, kur dalyvauja daugiau nei du šeimų ūkiai. Jos teigimu, galimybių pasas leistų atnaujinti veiklą asmeninių švenčių sektoriuje dirbantiems žmonėms.
„Krikštynos, gimtadieniai, vestuvės ir pan.“, – veiklas, kurias atvertų galimybių pasas, vardijo A. Armonaitė
„Lygiateisiškumą mums pavyktų užtikrinti, jeigu valstybė sudarytų sąlygas nemokamai testuotis – ieškosime sprendimų, kad valstybė tą naštą prisiimtų“, – sakė ministrė.
Pasak jos, tai leistų išaiškinti daugiau atvejų, nes būtų tiriami mobilesni, daugiau bendraujantys žmonės.
„Galimybių pasas leistų išplėsti testavimą tose žmonių auditorijose, kurios dar negali būti vakcinuotos ir apsaugotos, bet yra gana judrios ir mobilios“, – kalbėjo A. Armonaitė.
„Iš esmės galimybių pasas išsprendžia ne tik verslo ar žmonių galimybės pasinaudoti verslo paslaugomis tikslus, bet ir plečia testavimo apimtis, apsaugant tuos žmones, kurie šiandien dar negali gauti vakcinos“, – pridūrė ji.
Pasak jos, tai leistų žmonėms iki gaunant skiepą aktyviau dalyvauti socialiniame gyvenime. Šiuo metu, A. Armonaitės teigimu, pasiektas politinis sutarimas dėl principo, o dėl konkrečių techninių sprendimų bus svarstoma vėliau.