Trečiadienį sušauktas Seimo Sveikatos reikalų komiteto posėdis COVID-19 situacijai ir rengiamiems ribojimams aptarti.
Kaip apžvelgdamas situaciją nurodė Visuomenės sveikatos departamento vadovas Audrius Ščeponavičius, Lietuvoje per paskutines 4 savaites stebimas naujų COVID-19 atvejų augimas.
Tuo metu pagal Europos ligų prevencijos ir kontrolės centro pateiktą informaciją Europos šalyse ši tendencija jau stebima šešias savaites.
„Kalbant apie Lietuvą, atvejų skaičius kyla ir dvigubinasi kas savaitę. Šiandien jau yra nustatyti 503 atvejai. Teigiamų testų dali siekia 2,7 proc. ir vėlgi po truputį kyla. Ir kas ketvirtas simptominis atvejis yra teigiamas. Jei kalbame apie naujų atvejų skaičių 100 tūkst. gyv. per 14 dienų, tai mes įžengėme į C1 zoną, tai yra 122 atvejai. Europos Sąjungos vidurkis praeitą savaitę buvo 200 atvejų“, – aiškino jis.
Pranešėjas pridūrė, kad taip pat auga lovų užimtumas stacionare. Paskutiniais šios dienos duomenimis – 200 COVID-19 lovų ir 26 intensyviosios terapijos lovos yra užimtos.
„Kalbant apie protrūkius, NVSC duomenimis, turime 58 aktyvius protrūkius, vien vakar nustatyta 12 naujų protrūkių. Tad jų skaičius taip pat auga. Tik gera žinia ta, kad protrūkiai nėra dideli – nuo 2 iki 6 atvejų“, – dėstė A. Ščeponavičius.
Daugiau galimybių paso funkcionalumų ir nauji ribojimai
Kalbėdamas apie COVID-19 situacijos valdymo priemonės jis priminė, kad kaip tik planuojamas Vyriausybės posėdis ir numatoma, kad lovų užimtumui pasiekus 300 planuojamas pakeisti nutarimas ir įvedamas platus galimybių paso taikymas.
„Jis bus naudojamas daugybei veiklų. Tačiau jis nebus reikalingas atskiroms veikloms, kurios yra būtinos gyventojams. Tačiau Galimybių pasui testavimas bus mokamas“, – sakė jis.
Anot A. Ščeponavičiaus, šiuo metu taip pat rengiama tvarka, kad asmenys, kurie negali skiepytis dėl kontraindikacijų, jiems bus sudaryta galimybė 1808 linijoje testuotis nemokamai. Tačiau, kaip teigė jis, konkreti tvarka dėl to yra rengiama.
„Šią savaitę numatomas ir papildomas funkcionalumo įdiegimas europiniame COVID sertifikate – atsiras galimybė įtraukti greituosius antigeno testus. Gera naujiena ta, kad jau vakar Registrų centras suformavo papildomą funkcionalumą galimybių pase naudoti serologinį tyrimą rezultatus“, – naujoves pristatė jis.
Pranešėjas nurodė, kad taip pat rengiamas papildomas darbų sąrašas, kuris buvo priimtas dar liepos mėnesį, kam privaloma testuotis profilaktiškai.
„Jį planuojama papildyti atskiroms veikloms, kada privalomas profilaktinis testavimas dėl užkrečiamos ligos. Ir kai kurios paslaugos kaip grožio, apgyvendinimo, fizinio aktyvumo organizavimo paslaugos, kur dar neprivaloma testuotis, dabar planuojamas periodinis testavimas.
Tai pat rengiamas privalomų profesijų skiepijimo sąrašas, užkrečiamųjų ligų įstatymo pakeitimas, kuris bus svarstomas Vyriausybėje ir bus pateiktas Seimui“, – kalbėjo jis.
Vakcinacijos tempai išaugo
Kalbėdamas apie vakcinacijos procesą A. Ščeponavičius priminė, kad priimta aibė sprendimų jam skatinti.
Jo teigimu, čia prisidėjo ir Nacionalinio kraujo centro turas per Lietuvą, kurio metu paskiepyta 15 tūkst. žmonių „Janssen“ vakcina.
„Įsteigtos mobilios vakcinavimo vietos miesto viešosiose erdvėse, miegamuosiuose rajonuose. Taip pat vyksta įmonių vakcinavimas.
Skelbiama diena be registracijos – ketvirtadienis, kai galima pasiskiepyti be išankstinės registracijos, tai vakcinacijos procesą padidina 10 proc.“, – aiškino jis.
Jis priminė, kad jau 45 vaistinės vykdo vakcinaciją, ji artinama ir prie šeimos gydytojų, toliau plečiamas tinklas, kur galima pasiskiepyti.
„Tokiu būdu vakcinacijos apimtys pastarosiomis savaitėmis išaugo, lyginant paskutinę savaitę, pasiskiepijo 10 tūkst. daugiau žmonių nei praėjusią savaitę“, – vardijo Visuomenės sveikatos departamento vadovas.
Kaip nurodė jis, šiuo metu paskiepyta apie 50 proc. populiacijos, o planuojama, kad rudenį bus paskiepyta 70 proc. populiacijos.