Vilniaus apygardos teismas ketvirtadienio rytą nesėkmingai mėgino pradėti beveik prieš du dešimtmečius Kaune plačiau nuskambėjusių organizuotų banditų gaujų konflikto bylą.
Šioje byloje yra vienintelis kaltinamasis – Lietuvos jaunųjų verslininkų sąjungos prezidentas, vienas turtingiausių Kauno žmonių Gintaras Skobas.
Bylos nagrinėjimas atidėtas rugsėjo 9 dienai. Beje, tai jau ne pirmas kartas, kai dviejų praeityje garsių Kauno nusikalstamo pasaulio veikėjų mirties aplinkybių teismas nepradeda aiškintis.
Neatvyksta liudytojai, serga advokatas
Šio trukdžio priežastis – liudytojai neatvyksta į teismo posėdžius. Be to, teisėja pareiškė, kad šaukimai į teismo posėdžius liudytojams yra išsiųsti, tačiau apie vieną liudytoją, kuriam šaukimai buvo išsiųsti dviems adresais, teismas negavo jokių žinių, kad jis norėtų ar nenorėtų dalyvauti teismo procese.
Taip pat netikėtai prieš pat teismo posėdį teisėjų kolegijai buvo atneštas kaltinamojo G. Skobo advokato Ipolito Nekrošiaus laiškas, kad teisininkas dėl sudėtingos dantų operacijos negalėsiąs dalyvauti teismo posėdyje.
„Vakar besibaigiant darbo dienai pats advokatas į teismą paskambino ir pareiškė, kad jam užpūliavo dantis, todėl jis negalės sudalyvauti šiandienos posėdyje", - pareiškė teismui pirmininkaujanti teisėja.
Proceso dalyviai – valstybinį kaltinimą palaikantis Generalinės prokuratūros prokuroras Aleksandras Kazakovas ir pats kaltinimasis G. Skobas pritarė, kad bylos nagrinėjimas be gynėjo negalimas.
„Kadangi kaltinamajam pagal Baudžiamojo proceso kodeksą gresia net įkalinimas iki gyvos galvos, tad manau, kad gynėjo dalyvavimas yra būtinas", - teisme kalbėjo prokuroras A. Kazakovas. Beje, jis šįsyk pavadavo savo kolegą - kitą Generalinės prokuratūros prokurorą Zdislav Tuliševskij.
20 metų senumo konfliktas
Balsas.lt primena, kad praėjusio amžiaus devintojo dešimtmečio pradžioje prie Kaune klestėjusios Ramaškinių gaujos priskirtas G. Skobas įtikinėjo stambiausių to laikmečio bendrovių savininkus nebemokėti duoklių Kauną valdžiusiems Vilijampolės Daktarams.
Tačiau netrukus G. Skobas pradėjo nesutarti su savo gaujos nariais.
Pirmosiomis aukomis buvo pasirinkti vienas gaujos lyderių Vidmantas Urnikas ir jo giminaitis Darius Steponavičius.
Tąsyk užduotį nužudyti minėtus asmenis G. Skobas patikėjo buvusiam treniruočių bokso ringe partneriui Dinarui Užkuraičiui.
Tačiau per nesėkmingą pasikėsinimą 1992-ųjų rugpjūčio 30-ąją buvo nužudytas tik D. Steponavičius, o V. Urnikui pavyko išvengti samdomo žudiko šūvių.
Šiuo metu V. Urnikas Klaipėdoje užsiima verslu bei vienu metu per savus žmones uostamiesčio savivaldybėje buvo rimtai užsimojęs pasididinti savo sklypą vaizdingoje Lietuvos pajūrio vietovėje – Melnragėje.
Po nepavykusio pasikėsinimo eliminuoti V. Urniką Ramaškinių gauja skilo ir vėliau ėmė kariauti tarpusavyje.
G. Skobo situacija primena G. Jackos teismų istoriją
Prokuroras A. Kazakovas teigė, kad senatis sparčiai artėja (šiam nusikaltimui senatis sueis lygiai po savaitės, - red.past.), todėl kaltinamasis G. Skobas artimiausiame teismo posėdyje turi pilną teisę atsisakyti bylos nagrinėjimo arba tęsti bylos nagrinėjimą ir jį reabilituoti dėl tokio sunkaus nusikaltimo užsakymo.
„Bet kuriuo atveju žmogaus biografijai tai būtų nemaža dėmė, todėl šiuo atveju tinkamesnis kaltinamojo pasirinkimas būtų pradėti iš esmės bylos nagrinėjimą", - taip prieš teismo posėdį kalbėjo prokuroras A. Kazakovas, kuriam taip ir nepavyko paskelbti kaltinamojo akto.
Beje, A. Kazakovas kaltinimą palaiko ir kito plačiai pagarsėjusio tamsios praeities pajūrio verslininko Gintaro Jackos baudžiamojoje byloje. Artimiausi posėdžiai šioje byloje numatyti spalio pradžioje.
Neseniai G. Jackai dėl tos pačios senaties jau išnyko keli kaltinimai, tačiau jam dar liko vienas – 1993-iaisiais nužudyto Telšių verslininko Hilarijaus Sasnausko žmogžudystės užsakymas.
Teismui koją pakišo sovietinis BK
Pirmąsyk ši byla Vilniaus apygardos teisme buvo išnagrinėta 2006 m. gruodžio 7–ąją. Tąsyk teismas kaltais pripažino ir laisvės atėmimo bausmėmis nuteisė beveik visus dar gyvus Ramaškinių gaujos narius.
Kauno mafijos veteranu vadinamas Arikas Pastuškovas nuteistas 11 metų ir 6 mėnesiams, Artūras Balnanosis – 12 metų, Dinaras Užkuraitis ir Rolandas Grigonis – po 8 metus laisvės atėmimo bausmėmis.
Tačiau G. Skobo atžvilgiu baudžiamoji byla buvo nutraukta. Tąsyk Vilniaus apygardos teismo teisėjai G. Skobui pritaikė 1961 metų sovietinį Baudžiamąjį kodeksą (BK), kuris už nužudymą numato 10 metų senaties terminą.
Šiuo metu galiojantis BK numato 20 metų senaties terminą.
Laimėjęs du teismus G. Skobas galbūt ir tikėjosi išvengti teismų proceso dėl dvigubos žmogžudystės užsakymo, tačiau 2008–ųjų gruodžio 23–iąją Lietuvos Aukščiausiasis Teismas sužlugdė viltis išsisukti nuo senaties.