Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybos (FNTT) Klaipėdos apskrities pareigūnai atlieka ikiteisminį tyrimą, kuriame 23 asmenys įtariami didelės vertės svetimo turto pasisavinimu, sukčiavimu, dokumentų suklastojimu, apgaulingu apskaitos tvarkymu.
Įtarimai pateikti ir Klaipėdos apskrityje registruotų bendrovių vadovams, ir kitose apskrityse registruotų bendrovių, turinčių filialus Klaipėdos mieste, darbuotojams, pirmadienį pranešė FNTT.
Pirminiais duomenimis, išaiškinta organizuota grupė už tariamus sandorius gavo daugiau nei 1,3 mln. litų, o valstybės biudžetui nesumokėjo maždaug 200 tūkst. litų mokesčių.
Atliekant ikiteisminį tyrimą išaiškinta, kad į nusikalstamą schemą buvo įtrauktos ne tik, kaip įprasta, jokios realios ūkinės finansinės veiklos nevykdančios bendrovės, bet ir Klaipėdos regione statybinėmis medžiagomis prekiaujančios bendrovės.
Pirminiais ikiteisminio tyrimo duomenimis, 13 bendrovių, veikiančių Klaipėdos mieste, Švėkšnoje (Šilutės r.), Šilutėje, Kretingoje, Skuode, Mosėdyje (Skuodo r.), Zarasuose, Avižieniuose (Vilniaus r.), už tam tikrą atlygį išrašydavo fiktyvias pridėtinės vertės mokesčio (PVM) sąskaitas faktūras už tariamai pirktas statybines prekes ir jas įtraukdavo į trijų Klaipėdos regione veikiančių bendrovių apskaitą.
Ryšių su fiktyvias PVM sąskaitas faktūras išrašančiomis bendrovėmis ieškojo ir iš jų tokias PVM sąskaitas faktūras paimdavo keturi tarpininkai klaipėdiečiai. Pastarieji už tam tikrą atlygį rasdavo bendroves, kurių direktoriai ar vadybininkai sutikdavo išrašyti fiktyvias PVM sąskaitas faktūras, vėliau įtraukiamas į įmonių buhalterinę apskaitą.
FNTT Klaipėdos apskrities skyriaus pareigūnai atskleidė, kad už tokias „parduotas“ PVM sąskaitas faktūras bendrovių darbuotojai gaudavo 5-9 proc. atlygį nuo PVM sąskaitose faktūrose nurodytų sumų.
Statybinėmis medžiagomis prekiaujančių bendrovių vadybininkai ar vadovai prekes parduodavo fiziniams asmenims, iš jų paimdavo pinigus, o vėliau išrašydavo fiktyvias PVM sąskaitas faktūras, kuriose nurodydavo, kad prekės parduodamos juridiniams asmenims, su kuriais atsiskaitymas buvo imituojamas klastojant grynųjų pinigų priėmimo dokumentus arba atliekant bankines operacijas.
Nustatyta, kad nuo 2008 m. sausio iki 2009 m. vasario į statybinėmis medžiagomis prekiaujančių įmonių sąskaitas, imituojant atsiskaitymą už faktiškai neįvykusius sandorius, pervesta daugiau nei 600 tūkst. litų. Imitavus tokį atsiskaitymą, nusikalstamos organizuotos grupės nariai pervestus pinigus iš įmonių banko sąskaitų paimdavo grynaisiais ir sau pasilikę iš anksto sutartą sumą likusius pinigus grąžindavo bendrovių vadovams.
Atlikdami ikiteisminį tyrimą FNTT pareigūnai kelias dienas darė kratas ne tik sąskaitas faktūras pardavusių bendrovių administracijos patalpose ir darbuotojų namuose, bet ir jas įsigijusių bendrovių biuruose. FNTT pareigūnai atliko 35 kratas Klaipėdoje, Zarasuose, Kretingoje, Skuode, Šilutėje ir jų rajonuose. Vieno iš statybinėmis medžiagomis prekiaujančios bendrovės vadovo namuose, esančiuose Juodlaukių k., Zarasų r., rastas ir paimtas nelegaliai laikomas šaunamasis ginklas „Maverick“ ir šoviniai „Saga“.
Ikiteisminį tyrimą atlieka FNTT Klaipėdos apskrities skyriaus pareigūnai, jam vadovauja Klaipėdos apygardos prokuratūra.