Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybos Kauno apygardos valdyba kartu su Kauno apygardos prokuratūra atskleidė Ignalinoje ir Varėnoje veikusią asmenų grupuotę, kuri iš milijoninę apyvartą siekiančios šešėlinės prekybos grybais pelnė daugiau kaip milijoną litų.
FNTT Kauno apygardos valdybos tyrėjai, bendradarbiaudami su Kauno apskrities valstybine mokesčių inspekcija, išaiškino, kad per pusmetį grybus superkanti bendrovė, registruota Vilniuje, įsigijo 402 tonas miško gėrybių už daugiau nei 4 mln. Lt, tačiau net trečdalis šios sumos – daugiau nei 1,2 mln. Lt – buvo supirkta klastojant pinigų išmokėjimo kvitus, apgaulingai tvarkant buhalterinę apskaitą.
FNTT Kauno apygardos valdybos tyrėjai nustatė, kad grybai buvo superkami iš įvairių fizinių asmenų be apskaitos dokumentų ir neidentifikuojant realių pardavėjų. Įtariama, kad bendrovės darbuotojai klastojo pinigų išmokėjimo kvitus bei kitus dokumentus, pagal kuriuos tariamai buvo perkami grybai. Neretai bendrovės darbuotojai buhalterinės apskaitos dokumentuose nurodydavo išgalvotus grybų pardavėjus. Suklastoti finansiniai dokumentai buvo įtraukiami į oficialią bendrovės apskaitą ir tokiu būdu buvo nuslepiama realiai vykdytos veiklos mastas. Dalis grybų buvo atgabenti iš Baltarusijos. Išaiškinta, kad dalis supirktų grybų buvo perparduodama kitoms įmonėms Lietuvoje, o kita dalis – eksportuojama į užsienio valstybes.
Ikiteisminio tyrimo metu buvo atlikta 16 kratų, per kurias paimti suklastoti bendrovės buhalterinės apskaitos dokumentai, užrašai, kompiuterinės laikmenos ir kiti duomenys, patvirtinantys tvarkomą juodąją buhalterinę apskaitą.
FNTT Kauno apygardos valdybos tyrėjai 11–kai asmenų pareiškė įtarimus dėl apgaulingos apskaitos tvarkymo ir dokumentų klastojimo. Jiems skirtos įvairios kardomosios priemonės.
Tai ne pirmas kartas, kai FNTT atskleidė šešėlinę grybų prekybą Dzūkijoje. Šiuo metu FNTT Kauno apygardos valdyboje atliekami dar 2 ikiteisminiai tyrimai, kuriuose įtarimai pareikšti daugiau nei dešimčiai asmenų, o nelegali apyvarta siekė daugiau nei 6 mln. Lt.