Penktadienį Katyčių seniūnijos Akmeniškių piliakalnyje jaunimo folkloro festivalį “A la folk” (panašiai, kaip liaudiškai - pranc. k.) surengęs Šilutės Vainuto vidurinės mokyklos socialinis pedagogas Aurimas Mikolaitis sako, kad šiuo renginiu norėjo parodyti pasipriešinimą masinei popkultūrai, kuri žlugdo mūsų tautinį tapatumą.
Pasak A.Mikolaičio, mūsų šaknys prasideda nuo folkloro, ir anksčiau ar vėliau prie jo sugrįšime. Anksčiau ar vėliau persisotinsime visus niveliuojančia popkultūra ir pasigesime tautinio savitumo. Tik ar sugebėsime jį iki to laiko išsaugoti?
“Šiuolaikiniai, greitai kintantys visuomeniniai procesai reikalauja milžiniškų pastangų neatsilikti nuo informacijos srauto, kurį kasdien girdime darbe, per internetą, radiją ir televiziją. Ieškantis savo identiteto jaunimas dažnai yra priverstas savo kasdieninėje veikloje remtis vertybėmis, kurias jam diktuoja žiniasklaida, o ne tuo, kas įgyta ugdymo įstaigoje. Kaip bebūtų gaila, tenka konstatuoti, kad jaunimo tautinė ir pilietinė sąmonė ir savimonė formuojasi lėtai, didžioji Lietuvos visuomenės dalis yra susirūpinusi pirmiausia savo materialia gerove, o dalykai, kurie mus apibūdina kaip tautą, lieka paskutinėje vietoje”, - sakė A.Mikolaitis.
Projektą rėmė LR Švietimo ir mokslo ministerija, iš Pilietinio - tautinio ugdymo programos fondo skyrusi 7,3 tūkst. litų, rajono Savivaldybė, Z.Balčyčio paramos ir labdaros fondas “Padėk kitiems”, L.Rimkienės individuali įmonė. Kuo galėjo, padėjo Vainuto bei Katyčių seniūnijos, nes Akmeniškių piliakalnis yra Katyčių seniūnijos teritorijoje, o renginio organizatorius - iš Vainuto.
Renginys ant Akmeniškių piliakalnio orientuotas pirmiausia į jaunimą. Pasak A.Mikolaičio, iš pat pradžių buvo sumanyta, kad grojant tautinei muzikai, bus surengtas mados konkursas, kurio metu moksleiviai rodys prie šiuolaikinių drabužių pritaikytus tautinius elementus (pvz. juosteles, delmonus, kepuraites, tradicinę avalynę). Tačiau rajono mokyklos vangiai atsiliepė į kvietimą ir iš planuoto madų konkurso liko tik kasų pynimo pavyzdžiai, kuriuos demonstravo vaidilutėmis apsirėdžiusios Vainuto vidurinės mokyklos moksleivės.
Renginio organizatorių nuliūdino ir žiūrovų trūkumas - susirinko daugiau dalyvių nei žiūrovų. Anot A.Mikolaičio, jis kaip galėdamas stengėsi išreklamuoti festivalį, tačiau pats supranta, kad tautinės muzikos ir kultūros žanras nėra labai populiarus. Na, o piliakalnį organizatorius pasirinko todėl, kad jau seniai puoselėja mintį atgaivinti renginius prie piliakalnių ir, jeigu pavyks, kitais metais panašus renginys numatomas ant Daumantų piliakalnio, šalia Švėkšnos. Beveik vienas suorganizavęs renginį A.Mikolaitis už palaikymą dėkojo savo žmonai Jolitai, nes be jos paramos nebūtų pasiekęs užsibrėžtų tikslų.
Festivalis “A la folk” prasidėjo akmens amžių menančių ragų garsais, po to festivalio svečiai - Seimo narys Zigmantas Balčytis, rajono savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotojas Jonas Purlys, Vainuto seniūnas Vitalijus Mockus bei Katyčių seniūnė Juzefa Tamavičienė ant piliakalnio užžiebė aukurą. Prasidėjus koncertui ant scenos vienas kitą keitė folkloro ansambliai iš Šiaulių, Kauno, Kelmės, Latvijos. Latvių kolektyvo “Raksti” pasirodymas sulaukė ypatingo susidomėjimo, nes parodė, kuo panašus ir kuo skiriasi artimiausių kaimynų folkloras. Festivalis baigėsi bendra vakarone, kurios metu pasikeisdami grojo įvairūs kolektyvai, o ant pievelės sukosi poros.
Vaidotas Vilkas