Kiekvieną savaitgalį vidurnaktį Šilutės dangų nutvieskia fejerverkai - taip triukšmingai jau įpratome švęsti ne tik miesto, bet ir asmeninius gimtadienius, o ką jau kalbėti apie vestuves.
Įsilinksminusiai kompanijai nė motais, kad nuo tokių švenčių atgarsių kenčia niekuo dėti žmonės - iš miegų pašoka ir krūpčioja vaikai, raminamuosius geria tąnakt nebeužmiegančios močiutės ir senoliai. Jie neturi kitos išeities - juk gyvena miesto centre esančiuose daugiabučiuose. Ir, žinia, burnoja kavinėse švenčiančius žmones, pagalbos prašo laikraščių redakcijose.
Vaikai naktį nebeužmigo
Vytauto gatvės daugiabučio gyventojai tikino, jog vidurnaktį juos ir vaikus iš miego nuolat pakelia greta esančios kavinės “Gilija” svečiai, savo šventes paįvairinantys fejerverkais.
“Praėjusį savaitgalį taip pat viso kvartalo gyventojai buvo pakelti iš miegų, o ypač graudu buvo žiūrėti į mūsų vaikus: jie taip išsigando, kad visą naktį nebeužmigo ir nenurimo”, - pasakojo šilutiškė.
Policija skundų neturi
Šilutės policijos komisariato viršininko pavaduotojas Arūnas Pupšys tikino, jog policija iki šiol negavo nė vieno gyventojo skundo dėl naktinio fejerverkų šaudymo.
Pareigūnas priminė, jog tebegalioja rajono Tarybos sprendimas, reglamentuojantis fejerverkų šaudymo tvarką. Jame nurodyta, jog pirotechnikos priemones draudžiama naudoti arčiau nei 50 iki reabilitacijos ir gydymo įstaigų, mokyklų, vaikų darželių, kultūros įstaigų nuo 22 iki 8 valandos. Šis draudimas negalioja masinių renginių metu.
Ketinantis fejerverkus šaudyti asmuo privalo parengti šių pirotechnikos priemonių naudojimo schemą, suderinti tokį ketinimą su Priešgaisrine gelbėjimo tarnyba ir atsakingais Savivaldybės darbuotojais.
Bausti gali
Masinių renginių metu pirotechnikos priemonių naudojimo vietos turi būti aptvertos, kad prie jų neprieitų civiliai gyventojai.
Jei gyventojai švenčia asmenines šventes ir tokiomis priemonėmis nori jas paįvairinti, fejerverkus tegali naudoti iki 22 valandos ir tik gavę Savivaldybės darbuotojų leidimą. O su klientais, norinčiais vėlų vakarą naudoti pirotechniką, pasak A.Pupšio, turėtų kalbėtis kavinių savininkai arba renginių organizatoriai ir paprašyti parodyti leidimą.
“Jei gausime bent vieną gyventojų skundą dėl viešosios rimties trikdymo, jį nagrinėsime ir kaltuosius bausime pagal Administracinės teisės pažeidimų kodekso 183 straispnį. O bausti galime ir šaudančiuosius, ir kavinių šeimininkus”, - tikino A.Pupšys. Jis pabrėžė, jog skundas turi būti anoniminis.
“Gilijoje” šaudyti draudžiama
Pakalbinome ir “Gilijos” šeimininkę Virginiją Pikelienę, tačiau ji paneigė kalbas, kad šioje kavinėje nuolat šaudomi fejerverkai. “Kiekvienam svečiui, kuris klausia, ar galės šaudyti fejerverkus, mes pasakome griežtai “ne”. Visų pirma todėl, kad žinome įstatymus, todėl pasiūlome žmonėms eiti į policiją ir gauti tokiai pramogai leidimą. O antra, todėl, kad nesame priešai patys sau: juk mūsų kiemas uždaras, todėl jame iššovus fejerverką garsas, būna toks, lyg būtų sprogusi bomba. Be to, šalia kavinės yra mūsų namai, tad tikrai neketiname rizikuoti”, - sakė verslininkė.
Pasak V.Pikelienės, “Gilijos” svečiai per tą laiką, kai pernai gruodį kavinė atsidarė, šaudė 2 kartus: Naujųjų metų naktį ir prieš savaitę vestuvininkai, kurie tai padarė šeimininkams net nežinant.
Tikrai negalime suversti visos kaltės kavinių lankytojams. Fejerverkai į dangų skrieja ir iš namų balkonų, ir kiemuose. Sustabdyti viešosios tvarkos pažeidėjus turėtų patys gyventojai, pranešę apie incidentus policijos pareigūnams.
Vilija BUDRIKIENĖ