Europos Žmogaus Teisių Teismas (EŽTT) gegužės pabaigoje paskelbė, kad Lietuvoje 2005–2006 metais veikė slaptas JAV Centrinės žvalgybos valdybos (CŽV) kalėjimas įtariamiesiems terorizmu laikyti.
Dėl neteisėto kalinimo Lietuvoje Strasbūro teismas įpareigojo Lietuvą išmokėti 130 tūkst. eurų šiuo metu Saudo Arabijoje gimusiam palestiniečiui Abu Zubaydah. JAV pareigūnai teigia, kad jis priklausė „Al Qaedai“ ir prisidėjo prie Rugsėjo 11-osios išpuolių.
Teismo sprendimo neskųs
Trečiadienį paaiškėjo, kad Lietuvos Vyriausybė nusprendė neskųsti EŽTT sprendimo. Lietuvos Vyriausybės atstovai Strasbūro teisme teigė, kad patalpose Antaviliuose, netoli Vilniaus, turėjo veikti žvalgybos paramos centras, o įtarimų sukėlusiais lėktuvais į Lietuvą gabenti ne žmonės, bet ryšių įranga.
Pasak Vyriausybės atstovės EŽTT Karolinos Bubnytės-Širmenės, Lietuvos Vyriausybė šios nuostatos neatsisako. Jos teigimu, artimiausiu metu Lietuvos institucijos ims tartis, kaip įgyvendinti teismo sprendimą.
Pareigūnai nuslėpė informaciją
2009 m. parlamentiniams tyrimui dėl CŽV kalėjimo Lietuvoje vadovavęs Seimo narys Arvydas Anušauskas teigia, kad, šį klausimą aptariant Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komitete, buvo vieningas nusistatymas skųsti teismo nuostatą.
„Nes pripažinimas, kad būtent tas konkretus žmogus buvo slapta atvežtas į Lietuva, pagrįstas daugiau prielaidomis ir ne iki galo išslaptinta JAV Senato ataskaitoje, kur viskas paslėptas po pseudonimais. Ten neįvardijamas kokioje šalyje, kokiame mieste. Kadangi daug prielaidų, buvo toks nusistatymas skųsti teismo sprendimą. Tačiau, kaip matome, pozicija buvo pakeista“, – Žinių radijui ketvirtadienį sakė A. Anušauskas.
Tuo metu pats 2009 m. vykdytas tyrimas, anot A. Anušausko, atskleidė, kad Lietuvos atsakingi pareigūnai neinformavo politikų, prezidentų, premjerų apie tai, kas yra daroma Lietuvoje.
„Šie duomenys buvo nuslėpti. Tai, manau, buvo svarbiausias tyrimo išvada“, – sakė Seimo narys.
„Kalėjimas tikrai buvo“
EŽTT teisėjas Egidijus Kūris 2009 m. mano, kad 2009 m. atliktas parlamentinis tyrimas davė pakankamai rimtus įrodymus, kad tam tikri pareigūnai (anot A. Anušausko, du ar trys) priėmė reikšmingus sprendimus.
„Tarptautinis teismas nustatė, be jokios abejonės, kad kalėjimas buvo. Tarptautinis teismas, pasvėręs visas tikimybes, nustatė, kad tas konkretus asmuo, kuris laimėjo bylą prieš Lietuvą, ten irgi buvo atvežtas ir laikomas, o kažkas iš Lietuvos išvežtas, užsimerkus tam tikroms Lietuvos tarnyboms. Kas tose tarnybose priiminėja sprendimus, nebūčiau toks greitas sakyti, kad turėjo privalomai žinoti policijos generalinis komisaras, kažkodėl nemanau, kad apie visa tai turėjo žinoti būtent tas pareigūnas. Bet buvo pareigūnai, kurie žinojo. Tikrai buvo, tikrai buvo. Kaip dukart du. Galiu savo kepurę suvalgyti, jei niekas Lietuvoje nežinojo ir kalėjimo nebuvo“, – Žinių radijuje kalbėjo E. Kūris.