Po užsitęsusių liūčių Vokietijoje, Čekijoje, Vengrijoje, Slovakijoje, Austrijoje ritasi potvynių bangos, nusinešdamos ir žmonių gyvybių. Tūkstančiai žmonių palieka savo namus. Europoje – didžiausias potvynis per 500 metų.
Atsako Lietuvos hidrometeorologijos tarnybos Klimatologijos skyriaus vedėja dr. Audronė GALVONAITĖ:
– Tikrai negrasina. Mus gelbsti aukšto slėgio sritis, kuri neleidžia ciklonui pajudėti į rytus. Mes esame tarpinėje zonoje tarp įvairių aukšto ir žemo slėgio sričių. Lietuvą dabar pasiekia oro masė iš pietų, todėl pas mus tokia kaitra.
Liūtys pas mus yra labai lokalios. Nelaukime, kad bus taip, kaip Europoje, bet kiekvieno ūkininko darže ar miesteliuose gali būti rimtų pasekmių: lietus gali užkimšti kanalizaciją, sukelti kitų rūpesčių. Laimei, mūsų upės turi pakankamai aukštus krantus.
Šią vasarą turėtų būti daug liūčių, tikėtina, kad ne tik šią vasarą. Klimato kaita ekstremalėja. Škvalai, krušos, perkūnijos... Pavyzdžiui, perkūnijos skaičius jau gegužę mušė rekordus: anksčiau perkūnijų turėdavome 45 dienas per metus, dabar per vieną mėnesį turime beveik pusę to.
Tai, kas vyksta Europoje, yra anomalijos. Pažiūrėkite, kiek Europa šalo. Tokia temperatūra nebūdinga Vakarų Europai. Dabar ekstremalėjantys reiškiniai kartosis ir turime su tuo susitaikyti.
Ilgalaikės prognozės pas mus, deja, visai nesudaromos. Pasaulyje sudaromos, bet nuolat tikslinamos ir aiškinamos, nes ne visada pasitvirtina. Klimato sistema išbalansuota – sunku ir prognozuoti.
Sprendžiama, kaip pristabdyti kaitą. Galvojama, kaip mažinti išmetimus į aplinką, kaip keisti mūsų galvoseną. Jau turime galvoti, kaip prisitaikyti prie to, kas mūsų laukia.
Prisidirbome, tai dabar ir srėbkime. Nors labai nenorime prisipažinti, kad žmogus su savo veikla, vartotojišku požiūriu, neapskaičiuotais veiksmais padarė žalą. Ką mes – į gamtą, tą – gauname atgal. Nebūtinai tais pačiais metais, gal po 10, 50 metų, bet mes gausime atsaką iš gamtos. Ji nuo mūsų ginasi visais įmanomais būdais.
Potvynis Europoje per 500 metų – didžiausias. Jeigu nepradėsime laiku galvoti, liūdnai baigsim – klimato kaita įgaus dar didesnį pagreitį.
Tai ne liūdnos prognozės, o realijos. Kiek besiginčytumėme, kad visi procesai natūralūs, mes juos stipriai pagreitinome.
Šiauliuose lygiai tas pats – mašina prie mašinos, visi po vieną važiuoja. Į atmosferą patenka nepaprastai daug taršos, ji niekur nedingsta, o grįžta pas mus visokiausiais reiškiniais.
Klimato sistema yra sudėtinga. Tai – kaip didžiulis galingas namas. Yra atskiros sferos, atmosfera, litosfera, hidrosfera, biosfera ir kitos, o mes išjudinome atmosferą – kai išjudini vieną plytą, pradeda judėti ir visos kitos. Kuo mes daugiau tų plytų išjudiname, tuo daugiau gauname atgal.