Nepaisant krizės, euras Lietuvoje gali būti įvestas jau 2012, praneša LNK „Žinios“.
Kai kurie analitikai, metų pradžioje prognozavę, jog eurą galėtume įsivesti tik 2015 m., dabar pateikia optimistiškesnes prognozes.
„Jei metų pradžioje naftos barelis kainavo 150 dolerių, dabar – tik 50 dolerių ir tai gali būti net ne riba“, - kalbėjo „Swedbank“ prezidento patarėjas Tomas Andrejauskas. Jo teigimu, išorinės priežastys, kėlusios infliacijos lygį Lietuvoje, silpnėja, tad tikėtina, jog ekonomika atsigaus greičiau. Kainas dar turėtų pakelti brangstantis šildymas, padidinti akcizai, o 2010 metais – Ignalinos atominės elektrinės uždarymas, tačiau 2010 m. pabaigoje infliacija jau turėtų mažėti.
Ją suvaldyti turėtų padėti didesni mokesčiai.
Kiti analitikai nusiteikę ne taip optimistiškai. „Nordea markets“ analitikas Anssi Rantala teigė, jog jų numatytą euro įvedimo datą, 2012-uosius, bent metais-dvejais gali pakoreguoti Ignalinos atominės elektrinės uždarymas.
Lietuvos banko Ekonomikos departamento direktoriaus Raimondo Kuodžio teigimu, euro įvedimas labiau įmanomas 2013 metais. Tačiau egzistuoja galimybės tą padaryti ir 2012-aisiais.
Tuo tarpu naujoji Vyriausybė planuoti neskuba. Pasak premjero Andriaus Kubiliaus, nedera spekuliuoti skaičiais. Tinkamiausias laikas realiai pradėti svarstyti apie euro įvedimą – 2011 metai. Tuomet šalies ekonominė situacija bus aiškesnė.
Analitikai perspėja, jog euro įvedimui gali sutrukdyti ne tik infliacija, bet ir per didelis valstybinio sektoriaus deficitas, šalies palūkanų norma.
Kita vertus, po pasaulį sukrėtusios ekonominės krizės atsiranda abejonių, ar euras – toks saugus prieglobstis, kaip iki šiol atrodė.
Plačiau – LNK „Žiniose“