Pritarus prezidento inicijuotoms pataisoms, Seimas pritarė įgyvendinti kelis esminius pokyčius ikimokykliniame ir priešmokykliniame ugdyme.
Esminiai pokyčiai
Pirma, pritarta visuotiniam ikimokykliniam ugdymui. Visuotinis ikimokyklinis ugdymas nereiškia, kad šis ugdymas bus privalomas. Tai reiškia, kad, jeigu šeima pageidauja, kad vaikas dalyvautų ikimokyklinio ugdymo programoje, steigėjas (savivaldybė) turės užtikrinti tokią galimybę visiems vaikams.
Pagal priimtas naujas pataisas nuo 2023 m. rugsėjo 1 d. ugdymas pagal ikimokyklinio ugdymo programą taps visuotinis nuo 4 metų amžiaus, nuo 2024 m. rugsėjo 1 d. – nuo 3 metų amžiaus, nuo 2025 m. rugsėjo 1 d. – nuo 2 metų amžiaus.
Pritarta, kad nuo kitų mokslo metų įvedamas privalomas ikimokyklinis ugdymas vaikams, augantiems socialinės rizikos sąlygomis. Tuo rūpinsis savivaldybės, o ugdymas bus finansuojamas valstybės biudžeto lėšomis.
Privalomas ikimokyklinis ugdymas įsigalios nuo 2021 metų rugsėjo 1 d. Pagal išankstines prognozes, kasmet jis galėtų būti skirtas maždaug 1500 vaikų.
Taip pat pritarta, kad nuo 2023 m. priešmokyklinis ugdymas galėtų būti pradedamas, kai vaikui sueina 5 metai, o pradinis ugdymas – kai vaikui sueina 6 metai.
Tiesa, tėvams ir globėjams paliekama apsisprendimo teisė ugdymą pradėti metais vėliau arba priešmokyklinio ugdymo programoje praleisti dvejus metus, taip siekiant geriau pasirengti pradiniam ugdymui.
„Jokio ankstinimo nėra. Išlaikoma ta pati buvusi įstatymo nuostata – ir 6, ir 7 metai. Čia yra sudaroma galimybė tėvams norint, vaikams galint, o mokyklai tarpininkaujant, susidaryti lankstesnes sąlygas gabiems vaikams. O tiems, kurie negali – irgi lankstesnes sąlygas ilgiau ugdytis – ne vienerius, o dvejus metus, nes ne visiems užtenka vienų metelių“, – patikslino Švietimo ir mokslo komiteto pirmininkas Eugenijus Jovaiša.
Tokiu atveju priešmokyklinio ugdymo programą vaikas pradėtų lankyti, kai tais kalendoriniais metais jam sueitų 5 metai, o į pirmą klasę ateitų, kai tais kalendoriniais metais sueitų septyneri.
Kokia tvarka galioja dabar?
Šiuo metu priešmokyklinio ugdymo programa trunka vienerius metus ir pradedama, kai vaikui sueina 6 metai, o pradinis ugdymas pradedamas, kai vaikui sueina 7 metai.
Tiesa, priešmokyklinis ir pradinis ugdymas vaikui gali būti teikiamas metais anksčiau nei įprastai.
2018 m. nustatyta, kad apie 36 proc. socialinę riziką patiriančių vaikų Lietuvoje neugdomi pagal ikimokyklinio ugdymo programą, nors jiems ugdymas būtų naudingiausias.
56 Seimo nariai balsavo už, du prieš 2, 13 susilaikė.