„Mes reikalaujame stabdyti Astravo AE statybą, remdamiesi konkrečiais argumentais, kodėl esame smarkiai susirūpinę dėl galimo pavojaus ne tik Lietuvos, bet ir kaimyninių šalių gyventojų sveikatai ir aplinkai“, – sako Kęstutis Navickas.
Šie argumentai yra išsakyti ES valstybėms raštu išplatintoje Lietuvos parengtoje informacijoje apie Astravo AE projekto aplinkosauginius aspektus. Kaip ir pažymėta šioje informacijoje, Baltarusija stato branduolinę jėgainę pažeisdama Espo ir Orhuso konvencijų nuostatas. Be to, ji nepateikė jokių tyrimais pagrįstų paaiškinimų, kodėl AE statyti pasirinkta Astravo aikštelė, esanti tik už 50 km nuo Vilniaus, didžiausio Lietuvos miesto. Susirūpinimą kelia ir tai, kad neatlikta jokio vertinimo apie avarijos atveju galimą radiologinį poveikį tarpvalstybiniams vandenims, mūsų šalies gyventojams ir aplinkai.
Baltarusijos pakviesta, kaip rekomendavo Espo konvencijos šalių 6-asis susitikimas 2014 m., Tarptautinės atominės energetikos agentūros (TATENA) speciali misija š. m. sausio 16-20 d., deja, apsiribojo tik Astravo AE inžinerinio projekto atsparumo išorinėms grėsmėms vertinimu.
Todėl Lietuva reikalauja, kad Baltarusija atliktų AE streso testus, įtraukdama ES ir Lietuvos ekspertus, kaip įsipareigojo 2011 m., ir ne dalinę, o visos apimties TATENA misiją. Be to, pagal Espo konvencijos Įgyvendinimo komiteto rekomendacijas ji turėtų kartu su mūsų šalimi įsteigti tarptautinę ekspertų komisiją ir užtikrinti tarptautinę Astravo AE projekto įgyvendinimo priežiūrą.
Lietuva siekia, kad Espo konvencijos šalių 7-asis susitikimas, kuris vyks š. m. birželį Minske, pripažintų, kad Baltarusija neįvykdė 2014 m. priimtų rekomendacijų ir toliau vysto Astravo AE projektą pažeisdama šią konvenciją.