• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Epidemiologai sako su nerimu stebintys situaciją Vilniaus rajone, Nemenčinės mieste, kur koronaviruso židinys sparčiai išplito vienoje siuvimo įmonėje.

Epidemiologai sako su nerimu stebintys situaciją Vilniaus rajone, Nemenčinės mieste, kur koronaviruso židinys sparčiai išplito vienoje siuvimo įmonėje.

REKLAMA

„Didžiausias šiuo metu ne sveikatos priežiūros įstaigoje esantis COVID-19 židinys – Nemenčinės siuvimo įmonėje. Penktadienį čia nustatytas vienas, šeštadienį dar keturi atvejai, o sekmadienį jau iš viso yra trylika įmonės darbuotojų, kuriems patvirtintas koronavirusas ir tas skaičius dar didės. Labai plinta ir tai labai mus neramina“, – BNS sekmadienį sakė Nacionalinio visuomenės sveikatos centro Vilniaus departamento direktorė Rolanda Lingienė.  

Anot jos, žaibiško plitimo nepavyksta sustabdyti ir dėl galimų saviizoliacijos pažeidimų, ir galbūt dėl įmonės vadovybės atsainaus požiūrio, dėl kai kurių gautų pranešimų jau kreiptasi ir į policiją. 

REKLAMA
REKLAMA

„Ypač nerimą kelia tai, kad turime pranešimų apie saviizoliacijos pažeidimus. Turi būti apie 100 žmonių izoliuotų ir jau gavom pranešimus iš Nemenčinės gyventojų apie izoliavimosi pažeidimus, informuota policija“, – pasakojo R. Lingienė. 

REKLAMA

Registrų centro duomenimis, pasak epidemiologės, Nemenčinės siuvimo įmonėje dirba 314 darbuotojų. 

„Taip pat gavome persiųstas telefonų žinutes, jei jos tikros, dar reikės tikrinti, kurios siųstos darbuotojams iš įmonės administracijos, kad dalis žmonių po Velykų kviečiami atlikti ta tikrus darbu įmonėje. Nors įmonė mūsų sprendimu negali vykdyti veiklos, kol nebus išsiaiškinti visi kontaktiniai asmenys, lokalizuotas židinys“, – sakė epidemiologė. 

REKLAMA
REKLAMA

Anot jos, šiuo metu Nacionalinio visuomenės sveikatos centro specialistai intensyviai dirba atlikdami epidemiologinius tyrimus, bendradarbiauja su Vilniaus rajono savivaldybės administracija.  

„Tas užsikrėtusiųjų Nemenčinės įmonėje skaičius labai augantis, nepavyko lokalizuoti pirmom dienom, tai arba žmonės vaikščiojo į darbą sirgdami, arba nejausdami simptomų, arba įmonėje nebuvo laikomasi tam tikrų saugos reikalavimų“, – svarstė R. Lingienė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Sunerimę dėl globos namų 

Dar vienas susirūpinimą keliantis atvejis nustatytas Vilniaus rajono globos ir slaugos namuose „Senevita“. 

Šioje įstaigoje koronavirusas patvirtintas vienam darbuotojui. Baiminamasi, kad užkratas nepasiektų pacientų – slaugomų senyvo amžiaus, kitų gretutinių ligų turinčių žmonių, kuriems Covid-19 ypač pavojingas.  

REKLAMA

„Čia atliekama labai intensyviai epidemiologinė diagnostika, iššūkis didžiulis, kaip padaryti, kad liga neišplistų, jei infekcija patenka į slaugos, globos įstaigas, kuriose gydomi labiausiai pažeidžiami žmonės, taip paprastai nepasitraukia“, – sakė R. Lingienė.

Pasak jos, pavyzdžiui, visos dėl COVID-19 infekcijos patvirtintos mirtys Klaipėdos regione – slaugos pacientų.  

Penktadalis visų užsikrėtusiųjų – medikai 

Šiuo metu, pasak epidemiologės, šalyje yra apie 30 užkrečiamų ligų židinių, t.y. kuomet virusas išplitęs per kontaktus.  

REKLAMA

„Jei suserga vienas žmogus ar net keletas, bet jie tarpusavy nesusiję, ir jei greitai pavyksta nustatyti, židiniai greitai lokalizuojami. Tačiau šiuo metu turime 29 židinius, kur nustatyta du ir daugiau tarpusavyje susijusių atvejų“, – aiškino specialistė.

Pasak jos, nemaža dalis tokių židinių, kur virusas išplito per kontaktus, yra medicinos įstaigose.

„Pavyzdžiui, Klaipėdos universitetinėje ligoninėje 84 užsikrėtusieji vieni nuo kitų“, – sakė R. Lingienė. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Problema, anot jos, išlieka viruso plitimas tarp medicinos darbuotojų. 

„Tai viena didžiausių problemų. Tarp užsikrėtusiųjų apie 20 proc. sudaro medicinos darbuotojai. Kinijoje šis skaičius siekė 3,8 proc., Italijoje – 9 proc. Ispanija šiuo atveju yra blogasis pavyzdys, čia susirgusiųjų 26 proc. sudaro medicinos darbuotojai“, – kalbėjo Visuomenės sveikatos centro Vilniaus regiono vadovė. 

„Per visą laikotarpį nuo epidemijos pradžios buvo izoliuota 1317 medicinos darbuotojų, tai pagalvokite, koks krūvis tenka tiems, kurie turi juos pavaduoti“, – pridūrė ji.  

REKLAMA

Nacionalinės visuomenės sveikatos priežiūros laboratorijos (NVSPL) balandžio 12 d. 7.00 val. duomenimis,  Lietuvoje patvirtintų ligos atvejų yra 1053.

Per vakar dieną patvirtinti 27 nauji ligos atvejai, per vakar dieną ištirti – 2113. Iki šiol iš viso ištirta ėminių dėl įtariamo koronaviruso: 40712.

Balandžio 11 d. 22.30 val. duomenimis, nuo COVID-19 yra užfiksuota 23 mirtys, 97 asmenys pasveiko (iš jų 15 – sveikatos priežiūros specialistų,1 iš jų – farmacininkas).

REKLAMA

Svarbiausia informacija apie koronavirusą

Koronavirusas yra naujos struktūros koronavirusas, kuris niekada anksčiau nebuvo sukėlęs infekcijų žmonėms. Pagrindiniai jo simptomai yra panašūs į gripo: karščiavimas, kosulys, apsunkęs kvėpavimas ir kiti kvėpavimo sutrikimai. Sunkesniais atvejais koronavirusai sukelia plaučių uždegimą, sunkų ūmų respiracinį sindromą, inkstų nepakankamumą ar mirtį.

Pagal kovo 28 d. atnaujintą apibrėžimą, nuo šiol įtariamas COVID infekcijos atvejis apibūdinamas taip: asmuo su ūmia kvėpavimo takų infekcija (staigiai prasidėjęs bent vienas iš šių simptomų: karščiavimas, kosulys, apsunkintas kvėpavimas) IR nėra nustatyta kitos etiologinės priežasties, kuri paaiškintų šiuos simptomus IR 14 dienų laikotarpiu iki simptomų pradžios keliavo ar gyveno teritorijose, kur vyksta COVID-19 ligos (koronaviruso infekcijos) vietinis plitimas ar plitimas visuomenėje.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

ARBA 

Asmuo su ūmios kvėpavimo takų infekcijos simptomais IR buvęs artimame sąlytyje su patvirtintu ar tikėtinu COVID-19 ligos (koronaviruso infekcijos) atveju. Be įtariamų atvejų laboratoriniai tyrimai dėl COVID-19 ligos (koronaviruso infekcijos) atliekami ir šioms tiriamųjų asmenų kategorijoms (šios kategorijos asmenys yra tiriami dėl COVID-19 ligos (koronaviruso infekcijos) laboratoriškai ir tik patvirtinus atvejį apie jį yra pranešama ir pradedamos taikyti atvejo valdymo priemonės):

REKLAMA

1) Asmuo su sunkia ūmia kvėpavimo takų infekcija (karščiavimas ir bent vienas kvėpavimo takų ligos simptomų – kosulys, apsunkintas kvėpavimas) IR kuriam būtina hospitalizacija IR nėra nustatyta kitos etiologinės priežasties, kuri paaiškintų šiuos simptomus.

2) Sveikatos priežiūros specialistai.

3) Kiti asmenys, kuriems pasireiškia ūmios kvėpavimo takų infekcijos simptomai. Tikėtinu atveju laikoma: toks atvejis, kurio tyrimas dėl 2019-nCoV yra neaiškus arba kurio tyrimai buvo teigiami atlikus pan-coronavirus vertinimą. Patvirtintas atvejis yra asmuo, kuriam laboratorijoje patvirtinta COVID-19 liga (koronaviruso infekcija), nepriklausomai nuo klinikos ir simptomų.

REKLAMA

SAM įsakymas numato, kad visiems į šalį iš užsienio grįžtantiems asmenims privalomas 14 dienų karantinas.

Tuo atveju, jei per 14-likos dienų izoliavimosi laikotarpį ligos simptomai neišsivysto, žmogus laikomas sveiku ir gali grįžti į įprastą gyvenimą.

Specifinio gydymo nuo naujojo koronaviruso sukeltos infekcijos nėra, taikomas tik simptominis gydymas. Susirgusieji gali būti visiškai išgydyti, priklausomai nuo jų sveikatos būklės bei nuo to, kada pradedamas taikyti gydymas.

REKLAMA
REKLAMA

Norint išvengti koronaviruso patariama laikytis bendrųjų higienos taisyklių: plauti rankas su muilu ir šiltu vandeniu, dezinfekuoti rankas, laikytis čiaudėjimo ir kosėjimo etiketo, ne mažiau, kaip 2–3 kartus per dieną vėdinti patalpas, kasdien valyti dažnai naudojamus paviršius kambaryje (pvz., naktinius stalelius, lovų rėmus ir kitus miegamojo baldus).

Žmonėms, kurie dirba namuose nuotoliniu būdu ir vengia socialinių kontaktų, kad nesukeltų pavojaus savo sveikatai, patariama buvimui lauke rinktis tokias vietas, kuriose yra sąlygos išlaikyti saugų atstumą apie 2 metrus (pvz., nuosavas kiemas, miškas, parkas ir pan.).

Čaplinskas: koronavirusas pavojingesnis vyresnio amžiaus žmonėms:

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų