Vakar, likus penkioms minutėms iki susitikimo su Seimo nariais ir įvairių sričių energetikos specialistais, Energetikos viceministras Žygimantas Vaičiūnas pranešė, kad atsisako dalyvauti diskusijoje. Nors susitikimo laikas ir svarstomos temos su visais diskusijos dalyviais buvo derinamos beveik mėnesį.
Toks ministerijos pareigūnų elgesys pademonstravo ne tik nepagarbą visiems kitiems į šį susirinkimą atvykusiems dalyviams, bet ir buvo aiškus signalas, kad Energetikos ministerija apsisprendė nuo šiol nebebūti atskaitinga prieš visų žmonių išrinktą valdžią.
Ministerijos pareigūnų atsikalbinėjimai, kad jie negali atsakyti į klausimus, kurie su jais buvo derinami visą mėnesį, švelniai tariant atrodo nerimti. Juo labiau, kad ir pats ministras A.Sekmokas ankstesniame susitikime su Seimo nariais sutiko, kad daug klausimų liko neatsakyti ir viešai pažadėjo pratęsti diskusiją.
Štai temos, kuriomis pasisakyti be specialaus „pasiruošimo“ Energetikos pareigūnai ir pagrindinių šios srities įmonių vadovai nesugeba:
- Atominės elektrinės ketinimų protokolas. Valstybės prisiimti įsipareigojimai, numatoma AE elektros kaina, numatomi energijos rezervavimo šaltiniai.
- LitPol Link (Lietuvos ir Lenkijos elektros jungtis) Alytaus keitiklio konkurso sąlygos. Ekonominė, energetinė ir politinė nauda Lietuvai.
- Alternatyvios energetikos perspektyvos Lietuvoje.
- Šildymo kainų mažinimo galimybės. Atsijungimas nuo centralizuotos šildymo sistemos bei inovatyvaus energijos tiekimo diegimas daugiabučiuose namuose.
- Lietuvos elektros tinklų infrastruktūros vystymo perspektyvos, elektros tiltų su Švedija ir Lenkija projektų vykdymo eiga.
- Suskystintų gamtinių dujų importo terminalo projekto būklė ir perspektyvos.
Jei ministerijos atstovai būtų pasakę, kad jie į kai kuriuos klausimus atsakys vėliau, arba, kad kai kurie klausimai neverti dėmesio, būtų žmogiška ir suprantama. Nesinori patikėti, kad energetikos vadovai, gaunantys daugiatūkstantines algas negali be atskiro pasiruošimo pagrįsti savo veiksmus bent viena iš aukščiau išvardintų temų. Priešingu atveju, tai keltų rimtas abejones arba jų kompetencija arba jų vykdomos veiklos nauda Lietuvos žmonėms.
Iš kitos pusės, toks elgesys gali būti ir ženklas, kad slepiamos ne vien komercinės ar valstybinės paslaptys, bet ir kai kas daugiau, kam viešumas gali labai pakenkti. Panašu, kad iki šio Seimo kadencijos pabaigos skubama „sutvarkyti“ reikalus taip, kad vasarą, kai bus paviešinti dokumentai, suprasime, jog Lietuva pastatyta ties prasiskolinimo bedugne, o išeinančiai daugumai savo „balsavimo buldozeriu“ beliks tik stumtelėti, kad galutinai nuriedėtume Rusijos energetinės sistemos glėbį.
Mes įsitikinę, kad Lietuvos žmonės turi teisę žinoti, kokius įsipareigojimus jų, jų vaikų bei anūkų sąskaita sumąstė finansuoti dabartinė valdžia, tikime kad dauguma Lietuvos žmonių nėra kvaili, ir kad jie myli savo Tėvynę ir nori jai gero.
Todėl ir toliau visomis įmanomomis teisinėmis priemonėmis sieksime viešumo ir skaidrumo Lietuvos energetikoje.
Seimo nariai Vidmantas ŽIEMELIS ir Gintaras SONGAILA