„Kad 2050 metais turėtume 3 mln., turime per 26 metus padidinti bendrą gyventojų skaičius 260 tūkst. žmonių, todėl tarptautinė migracija turi sudaryti mažiau 25 tūkst. (emigracija turėtų sumažėti iki 5-10 tūkst.)“, – dėstė mintis B. Gruževskis.
Lietuvos socialinių mokslų centro direktorius sako, kad didelė didžiausia problema gali būti nevaldoma imigracija.
„Migracija siūloma, kaip būdas. Nėra kito būdo, migracija yra vienintelė galimybė. Problema yra ne imigracija, problema yra nevaldoma imigracija. Problema yra Lietuvos piliečių išstūmimas iš darbo rinkos, vardan emigrantų. Problema yra emigrantų išnaudojimas, atitinkamų mokesčių nemokėjimas ir absoliutus informacijos neturėjimas kas ir kodėl atvyksta“, – pasakojo jis.
Pasak B. Gruževskio, ateities prognozėje galima nutuokti, kad Lietuvos gyventojų skaičius sieks 3 milijonus.
„Ukrainos pabėgėliai, aišku laimingas šansas (atvyko pas mus virš 700 tūkst. pabėgėlių) ten daug vaikų, moterys dominuoja, bet jie 60 proc. darbingo amžiaus, pas mus puikūs rezultatai dėl jų integracijos. Jei mums būtų svarbus skaičius, tai dar kokie 5-6 metai ir mes turėsime 3 milijonus. Toliau yra vėl klausimas, kaip mes su jais gyvensime, kaip juos integruosime?“, – sako profesorius.
B. Gruževskis sako, kad didelė dalis Lietuvos darbdavių turi problemų su personalu, kita bėda – socialinio draudimo nestabilumas.
„Demografinių pokyčių Lietuvoje rizikos, pagrindiniai dalykai: darbo rinkos pusiausvyros praradimas dėl plataus darbuotojų trūkumo. Šiandien 70 proc. Lietuvos darbdavių turi problemą su personalu.
Kita rizika – tai socialinio draudimo sistemos nestabilumas. Dabar dar nėra baisu, kadangi auga atlyginimai ir pas mus dirbančių skaičius gali mažėti, kadangi auga atlyginimai, kurie garantuoja pensijos stabilumą, bet iki tam tikro lygio, rezervas nėra didelis. Metus, du galime kompensuoti šitą, bet ne daugiau“, – teigia jis.
Laisvos Visuomenės Instituto valdybos narys dr. Darius Alekna taip pat išreiškė savo nuomonę.
„Lietuvos strategijos autoriai, įkvepianti ideologija moko, kad parama vaikus gimdančiai ir auginančiai šeimai yra blogis, nes ji kažką diskriminuoja. Tokio požiūrio autoriams, taip pat atrodo, kad pagrindinė mažo gimstamumo problema yra nepakankama moterų ir vyrų lygybė, ir, kad ji turi būti sprendžiama įvairiuose kursuose, perauklėjant visuomenę“, – sako jis.
2050 metų Lietuvos vizija
Pasak D. Aleknos, ateityje gyventojų mažės, atsiras darželiai, kurie vaikus priims nuo kelių savaičių, o moterų ir vyrų teisės taps lygios. Jis priduria, kad svarbiausia yra sugrąžinti Lietuvos emigrantus.
„Gyventojų mažėja ir jie sensta, bus pastatyti keli nauji darželiai, kur kūdikius galima palikti nuo pirmos savaitės. Visomis teisėmis lygūs vyrai ir moterys dirbs beveik iki mirties. Lietuva pilna visų tautų, rasių ir migrantų. Ar tikrai negalima geriau?
Neabejoju, kad galima, bet ne nevaržoma emigracija yra sprendimas, jos ribos pirmiausia ne verslo pageidavimai, bet nacionalinio saugumo ir pilnos emigrantų integracijos į Lietuvos visuomenę galimybės. Daug svarbiau yra susigrąžinti Lietuvos emigrantus, čia verta labiau pasistengti. Bet svarbiausias yra gimstamumas.
Lietuvai padėti labai sudėtinga, nes ją paliko daug jaunų vyrų ir moterų – ypač 2008-2012 metais“, – dėsto mintis jis.
Laisvos Visuomenės Instituto valdybos narys sako, kad viskas priklauso nuo to, kiek ateityje šeimos susilauks vaikų.
„Kiek vaikų užaugins Lietuvoje gyvenančios jaunos šeimos – vieną, du, tris ar daugiau? <...> Į tai turi būti sutelkta valstybės politika“, – teigia D. Alekna.