Vis dėlto, ekspertai gali palyginti, kur geriausia – Latvijoje, Lietuvoje ar Estijoje – būti senuku, būti mama, sirgti arba būti išmestam iš darbo.
Turi panašumų
Ilgos motinystės atostogos yra tai, kuo Baltijos šalys yra panašios. Tai yra paveldėta dar iš sovietinių laikų, kaip ir nemažai kitų socialinės apsaugos aspektų. Ir naujajame lietuviškame socialiniame modelyje, kuris gana prieštaringai Lietuvoje vertinamas, jų lieka taip pat nemažai.
Lietuvoje mamos gali auginti vaikelį dvejus metus. Estijoje visą vidutinį šalies atlyginimą motina gali gauti 18 mėnesių, tai yra pusantrų metų. Latvijoje tai pat gali pasirinkti. Arba metus laiko kas mėnesį gauti vidutinio šalyje atlyginimo dydžio išmokas, ar tą pačią sumą išskaidyti per pusantrų metų ir kas mėnesį tenkintis šiek tiek mažesne suma.
Vis dėlto, net mūsiškė ministrė pripažįsta, kad estai vaikams pinigų skiria daugiau nei Latvija ar Lietuva. Šiose šalyse pinigų už vaiką tiesiogiai tėvams neskiriama, o Estijoje kasmet vis daugiau ir daugiau.
Estai serga savo sąskaita
Apskritai vaikus auginti sukurtos gana panašios sąlygos, tačiau nei Latvijoje, nei pas mus kol kas dar nėra grasinama palikti ligonį keletą dienų gyventi iš santaupų, kas jau net keletą metų yra realybė Estijoje.
Pirmas tris dienas estai serga savo sąskaita, mat žmonės sensta ir labiau serga, ir išlaikyti sistemą, kuri tai kompensuotų, jiems tapo per brangu. Ekspertai pabrėžia, kad estai daug kur liberalesni, bet nedarbo draudimas visose trijose Baltijos šalyse yra panašaus dydžio taip pat todėl, kad toks buvo sovietmečio palikimas.
Nedarbo išmokų suma Latvijoje ir Estijoje yra maždaug dviejų mėnesių dydžio. Ir darbdavys turi prieš mėnesį pranešti darbuotojui, kad jis bus atleistas iš darbo. Vis dėlto, priėmus naują socialinį modelį, Lietuva atrodys pažangiausiai ir darbo santykių lankstumu jau bus Baltijos šalių lyderė. Kitaip tariant, darbuotoją atleisti pas mus darbdaviui bus paprasčiausia.
Pasirodo, lyginant Estiją, Latviją ir Lietuvą, ir pensininkai turi kuo pasidžiaugti gyvendami Lietuvoje. Nors pensijos, skirtingai nei kaimynėse, čia dar neindeksuojamos. Atrodo, kad gerai ne tik ten, kur mūsų nėra. Ir Lietuvoje gyventi taip pat kartais galima. Plačiau – TV3 vaizdo reportaže: