• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga (LVŽS), birželio mėnesį „Spinter tyrimų“ atliktos apklausos duomenimis, aplenkė valdžioje esančią Tėvynės sąjungą – Lietuvos krikščionis demokratus ir tapo palankiausiai vertinama partija. Ekspertams LVŽS įsiveržimas didelės nuostabos nekelia. Jų teigimu, verta atkreipti dėmesį į Lietuvos socialdemokratų partiją, kurios reitingų augimas buvo sparčiausias.

Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga (LVŽS), birželio mėnesį „Spinter tyrimų“ atliktos apklausos duomenimis, aplenkė valdžioje esančią Tėvynės sąjungą – Lietuvos krikščionis demokratus ir tapo palankiausiai vertinama partija. Ekspertams LVŽS įsiveržimas didelės nuostabos nekelia. Jų teigimu, verta atkreipti dėmesį į Lietuvos socialdemokratų partiją, kurios reitingų augimas buvo sparčiausias.

REKLAMA

Didelio atotrūkio tarp partijų nėra – visi pokyčiai reitinguose, lyginant su ankstesniu mėnesiu, paklaidos ribose. Tačiau didžiausias pokytis matomas socialdemokratų tarpe – partiją birželio mėnesį palaikytų 9,9 proc. respondentų ir tai yra 2,7 proc. daugiau nei gegužę.

Naujienų portalo tv3.lt kalbinti politologai vieningi – šį pakilimą lėmė naujai išrinkta partijos lyderė Vilija Blinkevičiūtė.

REKLAMA
REKLAMA

„Jie atsikratė toksiško aktyvo. Turiu omenyje, Palucko. Tai buvo dovana visoms kitoms politinėms jėgos, kadangi jis tiesiog iš vidaus ėdė socdemus – žlugdė, tempė į užribį. Tai baigėsi. Lietuvai reikalinga socialdemokratinė kairioji dienotvarkė, kurios Paluckas su savo beletristine kampanija pasiūlyti negalėjo“, – teigia politologas Bernaras Ivanovas.

REKLAMA

Išskyrė dvi socialdemokratų reitingų pakilimo priežastis

Pritardamas B. Ivanovui, politologas Lauras Bielinis sako, kad socialdemokratų pakilimą lėmė V. Blinkevičiūtė, kurios požiūris, jo nuomone, geras, palankus ir „tai savotiškai sukėlė palankų požiūrį į pačią lyderę ir į pačius socialdemokratus“.

Antra priežastis, kurią jis įvardija – vidinių rinkimų procedūra socialdemokratų partijoje, kuri lėmė gana plačią diskusiją tiek partijos viduje, tiek visuomenėje.

REKLAMA
REKLAMA

„Apie juos buvo labai daug diskutuojama – kaip jie turi elgtis, kas turi būti išrinktas. Dėl šios priežasties visuomenė į juos ir atkreipė rimtesnį dėmesį, ko rezultate mes matome, kad požiūris į juos yra pakitęs“, – sako politologas.

Kalbėdamas apie V. Blinkevičiūtę, B. Ivanovas pabrėžia, kad ji – žmogus, kurio veiksmus kritikuoti sunku: „Pas Brazauską taip pat buvo, o tai yra gana fenomenalu, nes nuo jos ta kritika „atšoka“. Ji sugebėjo pasidalinti tuo ir su socdemais“.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Turbūt socialdemokratinei pusei prijaučianti visuomenės dalis, kuri iš tikrųjų nori ne demagogijos valstybės valdymo prasme, bet iš tikrųjų, gerovės valstybės, kurią Prezidentūra tik imituoja daranti. Žmonėms ši tema yra labai svarbi, todėl tikimasi, kad Blinkevičiūtė „pratemps“ partiją gerovės valstybės nare.

 <…> Jei ateityje nebus padaryta didelių klaidų, Blinkevičiūtė gali būti garvežiu, kuris ištrauks partiją iš gelmių“, – priduria jis.

REKLAMA

Reitingų viršūnėje – Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga

Nors ir socialdemokratų partijos reitingai išsiskyrė beveik trijų procentų pakilimu, vis dėl to, aplenkti lyderių –  LVŽS, kurią palaikytų 14,8 proc. respondentų ir TS-LKD, kuriuos palaikytų kiek mažiau – 13,5 proc. apklaustųjų, nepavyko. Socialdemokratų partija – trečioje vietoje.

LVŽS įsiveržimas į priekį politologų nestebina, atvirkščiai – reitingų viršuje būti opozicijos lyderiams – įprasta.

REKLAMA

„Aišku, tas pokytis vyksta sparčiau ir tą galime pastebėti. Negatyvi tendencija konservatorių prasme paprastai ir būna. Bet ir situacija šiuo metu ne pati geriausia, mes visi tai suprantame. Viskas sukrito taip greitai ir niekam nebuvo pasiruošta. Tai tas veiksnys ir spartina kritimą.

<…>  Bet pas mus visada taip su partijomis, kurios valdo. Rinkėjai nusivilia dėl labai paprastos priežasties – deda per daug vilčių“, – sako B. Ivanovas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

L. Bielinis čia taip pat mato dvi priežastis.

Pirmoji, anot jo, susieta su LVŽS, antroji – su TS-LKD.

Valstiečiai yra opozicijoje ir tokiu būdu mes jų nesusiejame su problemomis, kurios mums iškyla kasdien. Su ūkinėmis problemomis, sakykime. O konservatoriai yra valdžioje. Ir dėl šios priežasties visuomenė, kuri yra nepatenkinta arba įsitempusi dėl vykstančių pokyčių – ekonominių, socialinių, pandemijos, savaime kaltina valdančiuosius – konservatorius pirmoje eilėje“, – sako jis.

REKLAMA

Politologo teigimu, skirtumas tarp valdančiųjų ir opozicijos nėra kritinis: „atsilikimas yra nedidelis, paklaidos rėmuose ir tai galima vertinti kaip konservatorių stabilų buvimą aukštame lygmenyje“, – priduria L. Bielinis.

Nerimą kelią neigiamai vertinama Vyriausybė

Gegužę Vyriausybę teigiamai ar greičiau teigiamai vertino 38,1 procento respondentų, birželį šis skaičius siekė 37,6 procento.

REKLAMA

L. Bielinis teigia, kad tai nedidelis kritimas ir nemano, kad valdantieji dėl to turėtų jaudintis.

„Savotiškai, Vyriausybė turėtų didžiuotis, kad tokiose sudėtingose situacijose, kuomet pandemija suvaržo ekonomiką, socialinį gyvenimą, įvairūs ryšiai nutrūksta, izoliuojamės, vis dėlto, požiūris į šią Vyriausybę nėra toks jau blogas. Tai daugiau yra pergalė nei kažkoks tai pralaimėjimas arba smukimas“, – sako jis.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Anot B. Ivanovo, nežymus Vyriausybės reitingų kritimas yra normalus, tačiau jam keista, kad šis reitingas – itin negatyvus.

„Čia mes turime išskirtinai labai aukštą negatyvų reitingą ir jeigu neklystu, ponas Gaidys, „Vilmorus“ vadovas, anksčiau tą patį pastebėjo. Ir ta tendencija išlieka. Čia yra didžiausias duobkasys bendrai šiai Vyriausybei ir į tai atkreipčiau dėmesį“, – priduria jis.

REKLAMA

Kai kurie ministrai, jo nuomone, „politine prasme yra toksiški ir jie labai stipriai kiša koją pačiai Vyriausybei“.

„Manau, kad tas toksiškumas tik augs ir Vyriausybė turi šansą pasiekti rekordą būtent neigiama prasme. Bet vėlgi, šiek tiek vėliau – rudeniop. Kol kas jie daro viską, kad tas reitingas toliau blogėtų. Ir čia ne viena priežastis būtų – retorika ir stilius, iš kurio visuomenė jau išaugo“, – teigia politologas.

REKLAMA

Visuomenės nuomonės ir rinkos tyrimų bendrovė „Spinter tyrimai“ apklausą atliko birželio 17–28 dienomis. Tyrime dalyvavo gyventojai nuo 18 iki 75 metų. Taikytas kombinuotas apklausos metodas: 50 proc. telefoninės apklausos būdu, 50 proc. internetu.

Tyrimo metu buvo apklausti 1003 respondentai. Tyrimo dalyvių pasiskirstymas pagal lytį, amžių ir gyvenamąją vietą yra proporcingas gyventojų pasiskirstymui Lietuvoje. Tyrimo rezultatų paklaida siekia 3,1 procento.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų