• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

JAV karo laivo apsilankymas Baltijos vandenyse sulaukė netikėtos ir itin įžūlios Rusijos provokacijos – rusų šturmo lėktuvas pro amerikiečių laivą praskriejo vos per 9 metrus. Tai pat pranešta, kad šią savaitę į Lietuvos teritoriją galimai įskrido Rusijos sraigtasparniai. Ką reiškia šie Rusijos veiksmai ir ko jais gali būti siekiama?

JAV karo laivo apsilankymas Baltijos vandenyse sulaukė netikėtos ir itin įžūlios Rusijos provokacijos – rusų šturmo lėktuvas pro amerikiečių laivą praskriejo vos per 9 metrus. Tai pat pranešta, kad šią savaitę į Lietuvos teritoriją galimai įskrido Rusijos sraigtasparniai. Ką reiškia šie Rusijos veiksmai ir ko jais gali būti siekiama?

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Portalo tv3.lt kalbintas gynybos ir karo ekspertas Aleksandras Matonis pavojingus Rusijos šturmo lėktuvo „Su-24“ manevrus virš JAV karinio laivo „USS Donald Cook“ pavadino grasinamuoju veiksmu.

REKLAMA

„Tai buvo akivaizdžiai agresyvūs veiksmai pakankamai netoli Rusijos vandenų, JAV laivu kertant Baltijos ekvatoriją. Tai buvo grasinamasis veiksmas“, – kalbėjo A. Matonis.

Tačiau kodėl Rusijos oro pajėgas taip suerzino JAV karo laivo pasirodymas Baltijos jūroje? A. Matonio teigimu, siekiant suprasti Rusijos veiksmus, būtina suvokti, kokio „kalibro“ yra amerikiečių karinis laivas ir kokiu tikslu jis atplaukė į Baltijos vandenis.

REKLAMA
REKLAMA

„Nepamirškime, kad laivas „USS Donald Cook“ priklauso moderniai JAV naikintojo klasei, kuri yra aprūpinta viena moderniausių mūšio valdymo sistemų, kuri savyje aprėpia oro erdvės iki pat kosmoso stebėjimą, ne vieną priešlėktuvinės gynybos kompleksą, priešraketinės gynybos kompleksus. Tipiškai viename tokiame laive yra apie 100 raketų „SM-2“, kurios tinkamos ir kaip balistinių raketų perėmėjas, naikintojas, ir kaip veiksminga sistema prieš bet kokį taikinį ore.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Šiuo metu trys tokie laivai dislokuoti Ispanijoje. Jie savo įprastinės misijos metu užtikrina NATO priešraketinį skydą Pietryčių ir Vakarų Europoje. Šiuo atveju to laivo perkėlimas į Baltijos jūrą parodo, kad yra atsiliepta į nuolatinį Baltijos šalių, taip pat Lenkijos, Švedijos nerimą apie tai, kad Rusija savo Baltijos laivyno ir aviacijos pajėgomis gali atkirsti Baltijos jūros ekvatoriją nuo sąjungininkų paramos.

REKLAMA

Vieno tokio laivo pasirodymas rodo, kad ši problema gali būti perbraukta, nes laivas ne tik gali stebėti pats labai didelę oro erdvės dalį, yra visiškai suintegruotas su palydovinėmis stebėjimo ir sekimo sistemomis, fiksuojančiomis bet kokį judėjimą, eismą ore, bet ir turi pakankamą arsenalą, kad grėsmes maždaug 190 jūrmylių, o tai yra virš 300 kilometrų, likviduoti. Kitaip tariant, vienas laivas pakeičia žaidimo visą balansą.

REKLAMA

Dėl to rusams tokio laivo pasirodymas sukelia nepaprastai didelį suirzimą, nes jų kovinė galia gali nueiti šuniui ant uodegos“, – aiškino A. Matonis.

Galėjo baigtis daug blogiau

A. Matonis pažymėjo, jog nepaisant to, kad Rusija tiesiog provokavo JAV karinį laivą, šis incidentas galėjo baigtis daug blogiau.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Ar galima buvo tikėtis tokio manevro? Tokį klausimą būtų galima kelti, jeigu mes kalbėtumėme apie prognozuojamą valstybę, prognozuojamą kariuomenę, tarptautinės teisės aktų paisymą. Mes matome, kad viso to nebuvo paisoma. Nebuvo paisoma ir tos keturių dešimtmečių senumo sutarties tarp JAV ir Sovietų sąjungos, o dabar – Rusijos, kuri būtent užkerta kelią tokiems incidentams.

REKLAMA

Tokie veiksmai neatitinka sveiko proto kriterijų. Pavojingi lėktuvų manevrai galėjo išprovokuoti susidūrimą, susidūrimą ir su tuo pačiu Lenkijos sraigtasparniu, kuris lankėsi JAV laive. Tai būtų išprovokavę didelį incidentą.

Šiuo atveju tai yra provokacinis, nepagrįstas elgesys, kuris gali sukelti labai baisių pasekmių“, – kalbėjo karo ekspertas. Jam pritarė ir portalo tv3.lt kalbintas žurnalistas, apžvalgininkas Audrius Bačiulis.

REKLAMA

„Galėjo įvykti susidūrimas, turint galvoje rusų pilotų santykinai prastą pasirengimą ir tai, kad konkrečiai frontiniai bombonešiai „Su-24“, kuriuo buvo skrendama virš amerikiečių karo laivo, turi tendenciją pats nukristi. Tai yra labiausiai avaringas Rusijos lėktuvas šiuo metu. Taigi, grėsmė tikrai buvo. Todėl amerikiečiai ir sako, kad tai buvo neprofesionalu iš rusų pusės.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Tai yra neprofesionaliai atlikta provokacija. Rusai galėjo padaryti lygiai tą patį efektą, tik išstudijavę visus tarpusavio protokolo reikalavimus dėl laivų ir lėktuvų susidūrimo jūroje – atliepti į šaukinius, prisistatyti, skristi saugiu atstumu“, – komentavo A. Bačiulis.

Norėjo parodyti, kas yra „šeimininkai“

A. Bačiulis, komentuodamas Rusijos orlaivių manevrus virš JAV karo laivo, pažymėjo, jog tokie veiksmai iš esmės primena Šaltojo karo laikus.

REKLAMA

„Tai yra visiškai standartiškas Amerikos laivyno ir Rusijos aviacijos santykis pastaruosius 50 metų. Tiesiog, kadangi Šaltasis karas buvo pasibaigęs, tai kurį laiką buvo nutrūkę tokie pasiskraidymai.

Ši situaciją reiškia grįžimą į praeitį. Buvo ne vienas atvejis, kai Rusijos bombonešiai, skraidydami virš amerikiečių lėktuvnešių, neišlaikydavo atstumo ir tėkšdavosi į vandenį, žūdavo visi ekipažai“, – portalui tv3.lt aiškino A. Bačiulis. Pašnekovo teigimu, nereikėtų pamiršti, jog Rusija įsivaizduoja esanti Baltijos jūros šeimininkė, todėl neeilinio „kalibro“ JAV karo laivo pasirodymas Rusiją itin suerzino.

REKLAMA

„Tai yra normali Rusijos isterija. Supraskime, kad tokio karo laivo Baltijos jūroje seniai nebuvo. Nesu tikras, ar net Šaltojo karo laikais tokie laivai apsilankydavo Baltijos jūroje. Amerikiečiai, galima sakyti, įplaukė vos ne į Rusijos naminius vandenis, nes rusai visados Baltijos jūrą laikė savo vidaus vandenimis, kadangi nei vokiečių laivynas čia per daug reiškiasi, nei švedų laivynas. Rusai buvo pripratę, kad jie yra Baltijos šeimininkai. O čia atplaukė amerikiečiai, tai rusams prasidėjo isterija – „parodykime tiems amerikiečiams, kad ir mes nepėsti“. O kadangi tai parodyti profesionalių įgūdžių nelabai yra, tai ir įvyksta tokios situacijos“, – kalbėjo A. Bačiulis.

REKLAMA
REKLAMA

Susidomėjo mūsų technika?

A. Matonis, svarstydamas apie tai, kodėl, kaip buvo pranešta, Rusijos sraigtasparniai iš Karaliaučiau srities galimai įskrido į Lietuvos teritoriją, pažymėjo, jog tokiais veiksmais Rusija galėjo vykdyti žvalgybinę veiklą.

„Provokacijos elementas galimas, neatmestinas. Toje vietovėje yra dislokuota viena iš Lietuvos karinių oro pajėgų Oro erdvės stebėjimo ir kontrolės valdybos radijolokacinių stočių, kuri stebi būtent Kaliningrado sritį. Būtent ši kryptis yra gerai stebima.

Faktas, kad toks skraidymas pasienyje nieko gero nereiškiantis ženklas, provokuojantis elgesys. Labai dažnai tokiais skrydžiais renkama žvalgybinė informacija apie tai, kaip veikia kitos valstybės radiolokacinė sistema ir panašiai“, – aiškino A. Matonis.

Panašiai netikėtą rusų sraigtasparnių pasirodymą prie Lietuvos sienos vertino ir žurnalistas A. Bačiulis. Jis tikino, kad iš esmės tokie „vizitai“ iš Karaliaučiaus nėra naujiena, tačiau tokie veiksmai gali reikšti mėginimą išgauti Rusijos žvalgybai vertiną informaciją.

„Esminis dalykas, kad jie nori išprovokuoti, kad būtų įjungti radarai koviniu pajėgumu. Tokiu atveju Rusijos trajektorinės žvalgybos sistemos, kurios yra išdėstytos Kaliningrado srityje, galėtų fiksuoti darbinius dažnius, galią, kitus parametrus, o tai yra žvalgybinė informacija“, – komentavo pašnekovas.  

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų