Ekonomikos komitetas siūlo kartu su Seimo rinkimais rudenį organizuoti ir referendumą dėl Ignalinos atominės elektrinės darbo pratęsimo.
Tačiau komitetas nusprendė, kad referendumas turėtų būti ne privalomasis, kaip siūlo liberalcentristai, o konsultacinis - gyventojų apsisprendimas dėl elektrinės likimo nebus privalomas, kol atitinkamą sprendimą priimtų Seimas.
Tokiu atveju, jeigu referendume gyventojai pasisakytų už elektrinės veiklos pratęsimą, šalies valdžia į Europos Komisiją (EK) dėl to kreiptųsi tik gavusi Seimo pavedimą.
Ekonomikos komitetas., be to, nutarė siekti elektrinės veiklos pratęsimo ne iki 2015 metų, kaip nori liberalcentristai, o iki 2012-ųjų.
Ūkio ministerijos sekretorius Artūras Dainius tvirtino, kad jeigu Seimas nutarimo projektą priimtų, EK būtų duotas signalas, kad Lietuva ketina pažeisti stojimo į Europos Sąjungą (ES) sutartį, kurioje numatyta elektrinę uždaryti iki 2010 metų.
Pasak jo, tada EK sustabdytų lėšų skyrimą jėgainės uždarymui ir galėtų kreiptis į teismą.
Ignalinos atominės elektrinės direktorius Viktoras Ševaldinas komiteto narius informavo, kad pagal techninius parametrus elektrinė gali veikti iki 2012 metų vidurio, o vėliau turėtų būti uždaryta.
V.Ševaldinas sakė, kad dabar jau per vėlu ir netikslinga atsisakyti ES paramos elektrinės uždarymo projektams. Pasak jo, apie elektrinės veiklos pratęsimą reikėjo kalbėti prieš penkerius ar net septynerius metus.
V.Ševaldinas tvirtino, kad jokie referendumai derybose su EK dėl jėgainės veiklos pratęsimo nepadės. Jo nuomone, vienintelis argumentas derantis su EK galėtų būti garantijos, ar uždariusi elektrinę Lietuva gaus pakankamą kiekį dujų ir elektros.
Komiteto pirmininkė Birutė Vėsaitė sakė, kad esant šaltai žiemai jokių garantijų nėra.
Jėgainės uždarymui ES yra pažadėjusi maždaug 3 mlrd. litų finansavimą.
Šis liberalcentristų siūlomas projektas dėl Ignalinos jėgainės likimo, jeigu jam pritartų Seimas ir būtų rengiamas referendumas, būtų paskutinis šansas šalies gyventojams pareikšti savo nuomonę dėl jėgainės veiklos pratęsimo.
Šią savaitę referendumo dėl Ignalinos atominės elektrinės veiklos pratęsimo iniciatyvinė grupė surinko vos šeštadalį piliečių parašų, reikalingų, kad būtų surengtas referendumas dėl Ignalinos jėgainės veiklos pratęsimo po 2010-ųjų.
Referendumą dėl Ignalinos jėgainės veiklos pratęsimą inicijavo 9 privatūs asmenys, tarp kurių yra Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto pirmininkas Algimantas Matulevičius, švietimo darbuotojų, muitininkų, energetikų profesinės sąjungos, pensininkų profesinė sąjunga „Bočiai“, Socialdemokratų sąjunga ir parlamentinis Liberalų sąjūdis.
Lietuva norėtų pratęsti Ignalinos atominės elektrinės darbą, nes naują jėgainę ketina pasistatyti tik maždaug po dešimtmečio, tuo tarpu Ignalinos jėgainę planuojama visiškai sustabdyti 2009 -ųjų pabaigoje.