"Manau, kad žmogus neturėtų sukti sau galvos dėl klimato kaitos. Svarbiausias jo siekis - būti laimingam. Kai žmogus laimingas, jam nei lietus, nei sniegas nuotaikos negadina. Kai pradeda džiuginti žvaigždės danguje - poreikis vartoti išnyksta savaime", - sako Pajūrio regioninio parko ekologas Erlandas Paplauskis.
- Kaip būti laimingam visuotinės sumaišties metu?
- Man patinka Himalajuose gyvenančios tautelės. Jos nekelia jokių pavojų Žemės ekosistemai, nieko negamina ir nieko nevartoja, tačiau žmonių laimės koeficientas Butane yra žymiai aukštesnis nei Amerikoje.
Tūkstančius metų žmonės turėjo savo laimės receptus. Kažkada žmogui buvo didžiausia laimė parymoti prie savo akmens ar savo ąžuolo, dabar jam reikia naujausios kartos plokščiaekranio televizoriaus, jam reikia daugybės šūddaikčių, kuriuos parduoda prekybos centrai. Norėdamas pirkti, jis turi sunkiau dirbti, galbūt dirbti tai, kas jam visai nepatinka. Iš to nepasitenkinimo atsiranda nelaimė, ligos.
- Ekonominė krizė - tobula priemonė sustabdyti vartojimą, gamybą bei jų daromą žalą aplinkai. Galbūt tai ne finansininkų, o ekologų sąmokslas prieš pasaulio įtakinguosius?
- Ekonominę krizę sukėlė Amerikos bankai. Tokios krizės vyksta nuolat. Kai tik prisikuria daug naujų firmų - elitiniai klanai sukelia krizę, susiperka visas firmas ir krizė baigiasi. Ekonominė krizė - tai tik turto persiskirstymas.
Globalinis klimato atšilimas ir ekologinė krizė - daug rimtesnė problema. Jeigu jau Amerika pradeda investuoti į tai milijonus dolerių, tai reiškia, jog problema tikrai didelė. Amerikiečiai yra racionalūs kapitalistai, jie šiaip sau pinigų neišmes.
- Ar tie racionalūs kapitalistai, kurie atskrenda į pasaulinę klimato kaitos konferenciją lėktuvais ir mėgaujasi visais šios civilizacijos malonumais, gali sustabdyti globalinį atšilimą?
- Aš apskritai nežinau nė vienos krizės, kuri būtų išspręsta be cirko. Net karai vyksta su cirko elementais ir tokiais juokingais ritualais, kaip pasisveikinimas "Heil Hitler".
Tai, kad į klimato kaitos konferenciją jos dalyviai skrenda lėktuvais, aišku, juokinga. Taip pat juokinga tai, jog pasirašomos sutartys, kurių net neketinama vykdyti, arba tai, kad taikomi dvigubi standartai Vakarams ir Rytams. Vakarai, susikūrę sau gerovę apiplėšę visą pasaulį ir pavertę žmones daiktų vergais, dabar aiškina kinams ir indams, kad šie nedarytų to paties. Kokią moralinę teisę turime aiškinti? Argumentas, jog Žemė nepakels, kai valstybės, turinčios milijardus gyventojų, sieks tų pačių standartų, - tų valstybių žmonėms nesuvokiamas. Jie taip pat nori gyventi namuose su baseinais ir važinėti gražiais automobiliais.
Žmogus yra primityvi būtybė, bukas, neracionalus padaras, kvailesnis už bet kurį gamtinį organizmą. Pamatė daiktą, ir nori jį turėti bet kuria kaina. Iš tiesų ne žmogaus valioje pakeisti gamtos tvarką. Bandyti galima ir reikia, tačiau kad tai įvyktų - turėtų iš esmės pasikeisti žmogaus mąstymas, įvykti sielos transformacija, tačiau net evoliucijos teorijoje yra toks subtilus teiginys, jog niekas netobulėja savaime. Tokių individų, kurie yra aukščiau savo biologinės prigimties, - vienetai, ir tie patys gyvena atsiskyrę Himalajuose. Niekas netobulėja savo noru. Todėl krizės yra tarsi išganymas, kad pasaulis patobulėtų. Juk kiekviena krizė - tai pasikeitimas. Kažkada žmogus medžiojo, grybavo ir uogavo, kol neliko, ką valgyti. Jam tai buvo tragedija, krizė, tačiau su ja susidūręs jis pradėjo dirbti žemę, pasikeitė jo gyvenimo būdas. Kai pradėjo dirbti žemę ir sėsliau gyventi - ėmė greičiau daugintis, vėl neužteko maisto. Todėl rankų jėgą pakeitė įrankiai, mašinos...
- Ir taip priėjome liepto galą...
- Gamtai nėra jokios tragedijos. Ji prisitaikys. Tai, ką mes vadiname klimato atšilimu, gamtai yra klimato atkūrimas. To klimato, kuris buvo tuomet, kai dar nebuvo deguonies. Evoliucijos eigoje deguonis atsirado labai vėlai. Formuojantis Žemės apvalkalui labai daug metų jo pagrindą sudarė CO2, vaidinamasis anglies dvideginis. Kur jis dingo? Žemėje atsirado žalieji augalai. Kiekvieno augalo statybinė medžiaga yra anglis. Puikiai žinome, jog žalieji augalai paima iš aplinkos anglies dvideginį ir išskiria deguonį, tačiau augalui numirus, vyksta atbulinis procesas, augalas naudoja deguonį o išmeta anglies dvideginį. Taigi proceso rezultatas yra nulis. Kiek augalas deguonies pagamina būdamas gyvas, tiek jo sunaudoja numiręs. Todėl miškai neturi jokios didesnės įtakos klimato kaitai, tačiau žemėje periodiškai susiformuoja tokios gamtinės sąlygos, kai puvimas nevyksta. Tai priklauso nuo temperatūrinių sąlygų, slėgio. Puvimas nevyksta vandenyje. Organizmai krito į vandenį - taip susidarė nafta, anglis. Šis procesas vyko daug milijonų metų, o mes per šimtmetį viską iškėlėme. Anglies dvideginis vėl ima dominuoti. Todėl vienos gyvybės formos išnyks, atsiras naujos.
- Klausimas tik, ar išliks žmogus? Šiais metais jau pasirodė įspėjantys filmai apie artėjančią pasaulio pabaigą...
- Žmonijos civilizacija visada laikėsi "ant snarglių", arba "ant stebuklų". Ir dabar galime tikėtis tik stebuklo. Pasaulio pabaiga - ne žmogaus individo reikalas. Žmogui pasaulis gali baigtis bet kurią akimirką. Tikimybė, jog gatvėje nutrenks automobilis ar susirgsi vėžiu, kur kas realesnė nei globali pasaulio pabaiga. Pasaulio pabaigos pranašystės, ekstrasensų būrimai - tai tik žmonių gąsdinimas. Demonų pasaulio moto: "Griauk ir valdyk". Bijančius žmones valdyti lengva, nes bijantis žmogus nesugeba kurti. Kurti gali tik ramus, nieko nebijantis žmogus, kuris pasitiki Kūrėju. Žmogus pagaliau turi suvokti, kad jis neišdygo burokų lysvėje. Gal jau reikėtų pamiršti ilgus sovietmečio metus diegtą sampratą, jog esame kažkokie beždžionės giminaičiai.
Žmogui reikia daugybės šūddaikčių. Norėdamas pirkti, jis turi sunkiau dirbti, galbūt dirbti tai, kas jam visai nepatinka. Iš to nepasitenkinimo atsiranda nelaimė ir ligos
Aš nežinau nė vienos krizės, kuri būtų išspręsta be cirko. Net karai vyksta su cirko elementais ir tokiais juokingais ritualais, kaip pasisveikinimas "Heil Hitler"
Jurga PETRONYTĖ