Kovo 28-ąją sukaks 20 metų, kai Tarptautiniame Vilniaus oro uoste buvo išduota pirmoji po Nepriklausomybės atkūrimo Lietuvos viza.
Praėjus vos 17 dienų po Nepriklausomybės atkūrimo šis drąsus žingsnis rodė atkurtos valstybės siekį atgaivinti valstybingumo atributus, perimti šalies valdymą ir kontrolę į savo rankas.
Spaudas, nurodantis, kad atkurta valstybė pati ketina rūpintis savo sienomis, Vilniaus oro uoste buvo įspaustas į Jungtinės Karalystės piliečio, žinomo žurnalisto, atvykusio aprašyti Lietuvos atgimimą, Edvardo Lukaso (Edward Lucas) pasą.
Pirmąją vizą įspaudė tuometis užsienio reikalų ministras Algirdas Saudargas ir Užsienio reikalų ministerijos protokolo vadovas Giedrius Čekuolis.
Švenčiant Lietuvos Nepriklausomybės atkūrimo dvidešimtmetį, E. Lukasas nusprendė savo pasą su šia pirmąja lietuviška viza padovanoti Lietuvos nacionalinio muziejaus rengiamai Lietuvos diplomatijos istorijos ekspozicijai. Pasas laikinai bus eksponuojamas Vilniaus oro uoste.
Penktadienį tarptautinio Vilniaus oro uosto išvykimo terminale rengiama paso perdavimo ceremonija. Jungtinės Karalystės žurnalistas savo pasą su jame įspausta pirmąja lietuviška viza perduos užsienio reikalų viceministrui Šarūnui Adomavičiui.
Tai, kad pirmąją lietuvišką vizą gavo "The Economist" savaitraščio žurnalistas, nuo 1986 m. besidomintis Rytų Europa, nėra atsitiktinumas. Laisvas žodis, toks įprastas šiandien, tuo metu buvo galbūt vienintelis įrankis, kuriuo atkurtoji valstybė galėjo įtikinti pasaulį, kad yra pasiryžusi žengti laisvės ir demokratijos keliu.
E. Lukasas yra apdovanotas Lietuvos didžiojo kunigaikščio Gedimino ordino Riterio kryžiumi ir Užsienio reikalų ministerijos ženklu "Tūkstantmečio žvaigždė".