Anot jo, todėl valstybė patyrė didelę nesėkmę, ir po šiemet paskelbto Konstitucinio Teismo išaiškinimo bus galutinai nutraukta daugybė neteisėto praturtėjimo bylų.
G.Jasaitis Vilniaus miesto apylinkės teismo posėdyje penktadienį paprašė nutraukti bylą dėl E.Karaliaus neteisėto praturtėjimo. Prokuroras sako, kad Konstitucinis Teismas savo sprendime nedviprasmiškai konstatavo, kad negali būti asmenys baudžiamąja tvarka persekiojami, jeigu jie turtą įgijo iki normos įsigaliojimo – iki 2010 metų gruodžio 11 dienos. Šioje byloje turtas, kaip neteisėtas praturtėjimas inkriminuotas, įgytas 2006 ir 2007 metais.
„1997 metais, kai Lietuva pagal savo tarptautinius įsipareigojimus turėjo priimti Pinigų plovimo prevencijos įstatymą, tada Seimui buvo pateikti ir lydimieji teisės aktai, taip pat ir norma dėl neteisėto praturtėjimo. Tačiau įstatymų leidėjas šią normą atmetė. Jeigu ji būtų įsigaliojusi 1997 metais, tai mes tokių problemų šiandien savaime suprantama neturėtume“,– žurnalistams teisme sakė G.Jasaitis.
Pasak jo, kartu su teisės akto projektu tada buvo pateiktas ir įstatymo projektas, kuriuo visi Lietuvos gyventojai būtų įpareigoti deklaruoti turtą ir pajamas.
„Jeigu tie du teisės aktais būtų priimti tada, mes dabar tokių problemų šiandien neturėtume“, – įsitikinęs prokuroras.
53 metų G.Jasaitis yra Vilniaus universiteto dėstytojas, anksčiau yra ėjęs generalinio prokuroro pavaduotojo pareigas.
E.Karaliaus istorija
Advokato padėjėju dirbantis E.Karalius kaltinamas, kad negalėjo pajamomis pagrįsti turėto turto: jam priklausė beveik 1,8 mln. eurų vertės sklypas ir gyvenamasis namas, 200 tūkst. eurų vertės negyvenamosios patalpos ir 15 tūkst. eurų vertės „Mercedes-Benz C220“ automobilis.
G.Jasaitis sako, kad baudžiamojoje byloje yra specialistų, ekspertų išvados, kad neturėjo E.Karalius pakankamai lėšų įsigyti tokio dydžio turtą. Prokuroras akcentavo, kad dalis turto buvo įgyta už grynuosius pinigus, o lėšų, kurias turėjo E.Karalius, nepakako tokio dydžio turtą įsigyti.
„Tai reiškia, kad tie kaltinimai, kurie buvo suformuluoti reiškiami, yra pagrįsti, ir aš juos palaikiau visų instancijų teismuose“, – teigė G.Jasaitis.
Jis priminė, kad Vilniaus miesto apylinkės teismas E.Karaliaus byloje į Konstitucinį Teismą buvo nusprendęs kreiptis dar 2012 metais. Tačiau tas kreipimasis nebuvo priimtas.
„Šiandien tenka tik apgailestauti, kad Lietuvos teisinė sistema yra tokia inertiška. Pareigūnai daug dirbo, o rezultato jokio iš esmės ir nėra“, – apgailestavo teisininkas.
Po Konstitucinis Teismo išaiškinimo, kad įstatymas negali būti taikomas atgaline tvarka, ikiteisminio tyrimo įstaigose ir teismuose bus nutrauktos baudžiamosios bylos, kuriose asmenys kaltinami turtą įsigiję anksčiau, nei įsigaliojo atsakomybė už neteisėtą praturtėjimą.
Asmenys, kurie teismo baudžiamaisiais įsakymais nubausti, ir šie nuosprendžiui prilyginti aktai yra jau įsiteisėję, asmenys turės būti reabilituoti.
E.Karaliaus gynėjas: byla mėtoma kaip karšta bulvė
E.Karaliaus advokatas Remigijus Merkevičius sakė, kad jo kliento „byla kaip karšta bulvė buvo mėtoma po teismų sistemą“.
„Kaltinimas ydingai buvo suformuluotas. Mes esame pasiruošę įrodyti, kad ir iki Konstitucinio Teismo nutarimo nepadarė niekas nusikalstamo“, – teisme teigė gynėjas.
E.Karalius žurnalistams sakė, kad jis nuo pat pradžių tikino, jog jam straipsnis, pagal kurį pateiktas kaltinimas, ydingas, dviprasmiškas, neaiškus.
Vyras tikino, kad iš viso turto jam dabar liko tik mašina.
Ši baudžiamoji byla nagrinėjama beveik šešerius metus. 2013 metų sausį Vilniaus miesto apylinkės teismo nuosprendžiu E.Karalius buvo pripažintas kaltu dėl neteisėto praturtėjimo. Tačiau 2014 metų lapkričio mėnesį Vilniaus apygardos teismo teisėjų kolegija šį nuosprendį panaikino ir E.Karalių išteisino.
Su tokiu sprendimu nesutikęs prokuroras pateikė kasacinį skundą. 2015 metų birželį Aukščiausiasis Teismas išteisinamąjį nuosprendį panaikino, o bylą perdavė iš naujo nagrinėti apeliacine tvarka ir išsiaiškinti, ar į E.Karaliaus nekilnojamąjį turtą investuoti pinigai nebuvo gauti iš nusikalstamų veikų. Byla papildomam tyrimui grąžinta į Generalinę prokuratūrą.
E.Karaliaus tėvas Vilius Karalius anksčiau buvo teistas ir kalėjo dėl kontrabandos. Dabar jis vėl teisiamas, šįkart vienoje didžiausių Lietuvoje kada nors tirtoje kontrabandos byloje.