Koks buvo Garliavos pedofilijos skandalo herojaus Andriaus Ūso šeimos ryšys su skandalinguoju EBSW koncernu ir jo vadovu Gintaru Petriku, kuris šiuo metu atlieka bausmę, iki šiol yra paslaptis.
Jau antrą mėnesį netylant kalboms apie dviprasmiškai nuskambėjusį teismo sprendimą, kuriuo remiantis Drąsiaus Kedžio mažametė dukra buvo perduota motinai Laimutei Stankūnaitei, pasirodė netikėčiausių versijų.
Viena iš jų, kad šiai akcijai galėjo diriguoti įtakingiausi Lietuvos vyrai juodais kostiumais, turintys stiprų užnugarį oligarchų ir parsidavusių teisėsaugos pareigūnų sluoksniuose.
Verslo pradžia – po EBSW sparnu?
Prieš kurį laiką internete pasklido anonimo pateikta informacija, kad velionio A. Ūso tėvas Aleksandras Ūsas su garsiuoju EBSW koncernu neva buvo privatizavęs Kauno staklių gamyklą „Koordinatė“.
Dabar A. Ūso tėvas vadovauja UAB „Eurotechnika“, kurios interneto svetainėje teigiama, kad įmonė atsirado reorganizavus AB „Koordinatė“.
Čia veikė ir EBSW priklausanti AB „Embolis".
Taip pat skelbiama, kad apie AB „Koordinatė“ likimą žinoma tik tiek, kiek apie tai rašoma 2003 m. Vyriausybės nutarimuose. Juose skelbiama, kad tuometinio premjero Algirdo Brazausko Vyriausybė posėdyje „nutarė pripažinti beviltiška „Koordinatės“ 8 167 044,3 lito skolą valstybei, nes įmonė bankrutavo ir 1999 metų birželio 17 d. buvo išregistruota iš Įmonių rejestro“.
Seimo nutarimu 2007 m. patvirtintose Laikinosios Seimo tyrimo komisijos koncerno EBSW veiklai ištirti išvadose teigiama, kad AB „Embolis“ buvo viena iš gausybės įmonių, kurioms įtaką darė EBSW grupė ar jai lojalūs asmenys teturėjo vos kelis procentus balsavimo teisę suteikiančių akcijų. (??)
„Berniukai“ išvarė lauk
Pedofilija ir po mirties kaltinamo A. Ūso tėvas, teisme nusprendęs ginti sūnaus garbę, savaitraščiui „Balsas.lt savaitė“ atvirai pasakojo, kad maždaug 1991–1992 metais dirbo AB „Embolis“. Įmonėje tada apsilankė jokių derybų laukinio kapitalizmo laikais nepripažinę „berniukai" (suprask – kriminalinio pasaulio atstovai – red. past.).
„Lietuvoje buvo toks laikas, kad būtent jiems ir atiteko mūsų cechas. „Empolyje“ dirbau iki 1998-ųjų. Vėliau įkūriau naują įmonę, tačiau įrenginius nuomojausi iš „Embolio“. Nuo 1998 metų persikėliau į savo patalpas. Dabar veikianti „Eurotechnika“ yra mano individuali bendrovė. Esu vienintelis jos akcininkas“, – aiškino A. Ūsas.
1964 metais pradėjęs dirbti tarybiniais metais suklestėjusioje buvusioje Kauno F. Dzeržinskio staklių gamykloje A. Ūsas nuo jaunystės į darbus buvo įkinkęs ir sūnų Andrių, kuris mįslingomis aplinkybėmis žuvo 2010-ųjų birželį.
„Mes verčiamės metalo gręžimo darbais. Iš savo lėšų esame nusipirkę reikalingą įrangą. Ketinau Andriui palikti visas stakles, tačiau nepavyko. Prieš tai Andrius keletą metų su žmona uždarbiavo Anglijoje. Jis koordinavo statybininkų darbus, o žmona dirbo viešbutyje. Tačiau vėliau sūnus nutarė prisidėti prie manęs. Kartu dirbome bemaž 13 metų“, – kalbėjo A. Ūsas.
Nemato ryšio
Kiekvieną pedofilijos bylos posėdį Vilniaus apylinkės teismo pastate su žmona ir velionio sūnaus našle atidžiai stebintis A. Ūsas teigė niekada neturėjęs priešų, niekada nesusidūręs su teisėsauga.
„Gal tik keli iš darbo išmesti girtuokliai galėjo laikyti pyktį, bet tai ir viskas. Sugalvoti, o paskui paskleisti pedofilijos istoriją galėjo tik žmonės iš garsiosios pakaunės giminės. Nenoriu leistis į kokias nors interpretacijas, todėl tegul teismas pagaliau ištiria visas šios bylos aplinkybes, – tvirtino garsioje byloje minimo kauniečio tėvas A. Ūsas. – Ar ketinu kreiptis į teismą dėl šeimos šmeižto? Yra surinkta daugybė įvairios medžiagos prieš Kedžius ir Venckus, bet aš – ramus žmogus, nelinkęs konfliktuoti.“
Apie galimas Ūsų šeimos sąsajas su EBSW tik iš savaitraščio „Balsas.lt savaitė" sužinojęs jai atstovaujantis vilnietis advokatas Adomas Liutvinskas neslėpė nuostabos: „Pirmąsyk girdžiu, todėl man tai didelė naujiena. Bet juk EBSW jau seniai išnykusi. Nesuprantu logikos, koks čia galėtų būti ryšis su mano atstovaujamo kliento A. Ūso šeima.“
Neatskleidė, kas paprašė atstovauti L. Stankūnaitei
Kur kas kalbesnis šia tema buvo G. Petriko ir L. Stankūnaitės bei daugybėje kitų nemažo atgarsio sulaukusių bylų dalyvavęs advokatas G. Černiauskas.
„Didelėse įmonėse yra tūkstančiai darbuotojų. Tad gal ir galėjo A. Ūsas dirbti vienoje iš EBSW įmonių, – sakė G. Černiauskas. – Vis dėlto dar nenorėčiau atskleisti žmogaus, kuris manęs paprašė atstovauti L. Stankūnaitei.
Tai nėra asmuo, kaip nors susijęs su A. Brazausku, EBSW ar koncernui vadovavusiais broliais Petrikais. Todėl kai viena televizijos žurnalistė šia tema suko meninius filmus primenančius reportažus, paprašiau jos, kad laidos pradžioje žiūrovams pateiktų įspėjimą, jog kai kurie įvykiai ir herojai yra sugalvoti. Kol kas neketinu bylinėtis su minėtų „filmų“ autore, tačiau jei ir ateityje pasitaikys reportažų, kuriuose bus peržengtos elementarios padorumo ribos, ketinu ginti savo reputaciją“, – kalbėjo šiuo metu vienas brangiausiai mokamų Kauno advokatų G. Černiauskas.