„Ženkliai padidėjus Elektroninės sveikatos paslaugų ir bendradarbiavimo infrastruktūros informacinės sistemos (toliau – ESPBI IS) naudojimui, duomenų bazės tarnybinių stočių resursai išnaudojami sparčiau, nei prognozuota. Tai labai sulėtina sistemos reakciją. Poreikį resursams iššaukia ESPBI IS duomenų bazės veiklai naudojamas HL7 standartas“, - rašoma „Registrų centro“ pranešime.
Nuo 2005 m. kuriama (2011 m. pradėta kurti iš naujo) ir daugiau nei 40 mln. eurų „surijusi“ elektroninė sveikatos sistema tapo galvos skausmu ir medikams, ir pacientams. Planuota, kad sistema bus skirta skaitmenizuoti pacientų duomenis, išrašyti elektroninius receptus pacientams bei keistis informacija tarp gydymo įstaigų.
Tiek pacientai, tiek medikai skundžiasi, kad sistema nepatogi naudoti. Kaip paaiškėjo, e. sveikatos sistemos kūrime nedalyvavo būsimi sistemos naudotojai, todėl dalis problemų būtent dėl to ir atsirado.
Valstybės kontrolės audito duomenimis, sistemoje ne visais atvejais pacientui suteikiamos kokybiškos paslaugos – sistema veikia ne visu pajėgumu, o naudojimas išlieka pasyvus.
Audite nurodoma, kad 17 proc. šalies vaistinių nepasirengusios dirbti su šia sistema, 31 proc. neteikia duomenų į sistemą, mažas prie sistemos prisijungusių vartotojų skaičius, be to, teikiant e. sveikatos paslaugas, neužtikrinamos visos LR aktuose numatytos asmens duomenų saugumo priemonės.
„Nuo vakar apkrova pasiekė 100 procentų. Sistemos greitis sumažėjo kritiškai. Šiuo metu įmonės UAB „Nortal“, atliekančios garantinę ESPBI IS priežiūrą, ir Valstybės įmonės Registrų centro specialistai atlieka programinio kodo optimizaciją greitaveikai pagerinti, taip pat vykdomas konkursas papildomos techninės įrangos įsigijimui. Tikimės, kad vykdomos priemonės pagerins ESPBI IS veikimą“, - rašoma paskelbtame „Registrų centro“ pranešime.
Pasak sveikatos apsaugos ministro Aurelijaus Verygos, lietuviškoje sistemoje per daug sudėtingų funkcijų, buvo galima sutaupyti pasirinkus estiškąjį variantą. Taip jis kalbėjo Seime spalio gale.
Seimo Antikorupcijos komisija atlieka tyrimą dėl e. sveikata sistemos įgyvendinimo ir sistemai skirtų lėšų panaudojimo. Savo išvadas komisija turėtų pateikti gruodį.