Bandymu papirkti Vilniaus miesto savivaldybės tarybos narį kaltinamas „tvarkietis“ Evaldas Lementauskas konservatoriui Vidui Urbonavičiui pinigus už „tvarkiečiams“ naudingus sprendimus bandė įsiūlyti ant popieriaus lapelių piešdamas schemas.
Taip antradienį Vilniaus miesto I-ajame apylinkės teismo posėdyje tvirtino pats liudytojas, Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) narys V.Urbonavičius.
Pasak konservatoriaus, ant lapelių būdavo užrašomos žadamos sumos, kurias esą žadėta sumokėti, jeigu sostinės savivaldybės narys nepalaikys interpeliacijos prieš Vilniaus merą, taip pat „tvarkietį“ Juozą Imbrasą, išeis iš Konservatorių frakcijos Vilniaus taryboje ir nepalaikys interpeliacijos prieš patį E.Lementauską.
Ant lapelių esą taip pat pieštos schemos, kaip V.Urbonavičius turėtų balsuoti.
Tačiau valstybinį kaltinimą palaikantis prokuroras Mindaugas Bliuvas teigė, kad schemų originalų byloje nėra, nes esą E.Lementauskas jas pasiimdavo su savimi, o byloje užfiksuoti tik paties V.Urbonavičiaus piešiniai.
„Tvarkietis“ tokius konservatoriaus žodžius neigia ir tvirtina, kad jo byla yra politinė, o pagrindiniu sostinės savivaldybės intrigų šaltiniu E.Lementauskas nurodė konservatorius.
V.Urbonavičiaus teigimu, pirmą sykį partijos „Tvarka ir teisingumas“ (TT) atstovas E.Lementauskas jam kyšį pasiūlė 2007 metų lapkričio viduryje. Pasak liudytojo, „tvarkietis“ jam siūlė palaikyti valdančiąją sostinės tarybos koaliciją. Už palaikymą, konservatoriaus teigimu, E.Lementauskas sakė galįs pasiūlyti „sprendimą, pinigų arba kažką kita.“
Anot V.Urbonavičiaus, per kitą susitikimą lapkritį „tvarkietis“ paėmė servetėlę, kurioje nubraižė schemą. Joje neva netiesiogiai prašyta nepalaikyti interpeliacijos Vilniaus merui J.Imbrasui.
Pasak konservatoriaus, per kitą susitikimą E.Lementauskas ant popieriaus lapo užrašė 140 tūkst. litų sumą, kurią, kaip teigė V.Urbonavičius, „tvarkietis“ nurodė, kaip „keturių metų Seimo nario atlyginimą“, jei TS-LKD narys nepalaikys interpeliacijos J.Imbrasui.
Per vėlesnius susitikimus, pasak liudytojo, tuometinis sostinės vicemeras raštu siūlė papildomai sumokėti 140 tūkst. ir neįvardijamą sumą, jei V.Urbonavičiaus balsas per interpeliaciją būtų svarus.
Be to, konservatoriaus teigimu, E.Lementauskas jam siūlė vicemero postą ir 19 tūkst. litų, jei šis priviliotų du savo partijos narius ir sukurtų atskirą frakciją sostinės taryboje kartu su kitu tuometiniu „tvarkiečiu“ Gintaru Kazaku.
Galiausiai trečią sykį, pasak V.Urbonavičiaus, „tvarkietis“ jį bandė papirkti dėl interpeliacijos pačiam V.Lementauskui. Atvykęs į konservatoriaus namus metu tuometinis vicemeras vėl braižė schemas, kad V.Urbonavičius už interpeliacijos nepalaikymą gaus 50 tūkst. litų, o po jos - jei interpeliacija bus sėkminga - 150 tūkst. litų.
Pasak konservatorius, E.Lementauskas nuėjo į vonios kambarį, o iš jo išėjęs parodė į vonios kambario duris. Po to, „tvarkietis“ išėjo iš buto. Nuėjęs į vonią, V.Urbonavičius pasakojo radęs įmautę, o joje - 50 tūkst. litų.
Teisme kalbėjęs E.Lementauskas neigė jam prokurorų inkriminuojamas nusikalstamas veikas. Anot jo, tai yra politinė byla, o jis pats tapo konservatorių intrigų auka.
Pasak E.Lementausko, konservatoriai TT partijai dirbti savivaldybės taryboje trukdė nuo pat pradžių, o pirmoji pažintis su V.Urbonavičiumi buvus konfliktinė, mat šis esą bandė trikdyti išrinkti Vilniaus merą.
„V.Urbonavičius man tada po balsavimo (renkant Vilniaus merą - BNS) pasakė: „Nesitikėk, kad leisime jums ramiai dirbti“, - teisme sakė „tvarkietis“.
Pasak E.Lementausko, dorotis su „tvarkiečiais“ buvo pradėta 2007 metų vasarą, kai tuometinis Vilniaus tarybos opozicijos lyderis, TS-LKD narys Kęstutis Masiulis pradėjo jį tikinti, esą tarp jo ir Vytauto Landsbergio yra nesutarimų.
„Tačiau jis (K.Masiulis - BNS) atsakė, kad kol yra gyvas jų partijos garbės pirmininkas Vytautas Landsbergis, jokių oficialių derybų tarp TS-LKD ir TT frakcijų nebus“, - teigė E.Lementauskas.
Vėliaus pas jį apsilankęs V.Urbonavičius neva pasiūlė derinti kai kuriuos savivaldybės klausimus per jį.
2007 metų spalio pradžioje, pasak E.Lementausko, V.Urbonavičius užėjo pas jį į kabinetą ir ant popieriaus užrašė, kad siūlo susitikti „neformalioje aplinkoje aptarti kai ką daugiau“. Po kiek laiko V.Urbonavičius, „tvarkiečio“ teigimu, bandė jį tikinti, esą jam atsibodo sėdėti opozicijoje, esą kai kurie TS-LKD nariai nepatenkinti konservatorių politika Vilniuje ir jis esą nori steigti opozicinę frakciją, kuri būtų nepriklausoma nuo TS-LKD.
Vis dėlto, „tvarkiečio“ nuomone, tai buvo tik planas, kaip valdančiąją TT frakciją paversti opozicine.
„V.Urbonavičiaus žodžius supratau, kaip užslėptą konservatorių planą perimti valdžią Vilniaus savivaldybėje“, - sakė E.Lementauskas.
Vilniaus miesto 1-ojo apylinkės teismo teisėjas Petras Karvelis taip pat antradienį atmetė „tvarkiečio“ ir jo gynėjų prašymą sujungti šią bylą su Gintaro Kazako ir Audriaus Butkevičiaus byla. Pasak teisėjo, bylų sujungimas nepadės jų greičiau išnagrinėti.
Prokurorai G.Lementauską kaltina bandymu papirkti V.Urbonavičių.
Praėjusių metų balandžio 25 d. teismo sprendimu E.Lementauskas buvo suimtas mėnesiui, o šiam terminui pasibaigus suėmimas pratęstas dar mėnesiui.
Birželio 20 d. politikas išėjo į laisvę. Jam skirtas pasižadėjimas neišvykti ir įpareigojimas periodiškai registruotis policijos įstaigoje.
E.Lementausko pavardė buvo įrašyta partijos „Tvarka ir teisingumas“ kandidatų į Seimą sąraše. Tačiau jis į parlamentą nepateko.
E.Lementauskas, G.Kazakas ir A.Butkevičius į Vilniaus mieto tarybą buvo išrinkti ,,Tvarkos ir teisingumo“ sąraše. Šios partijos atstovas yra ir miesto meras J.Imbrasas.
Apie tai – LNK žinių videoreportaže.