Esther'a Dyson, kompanijos „EDventure Holdings“ generalinė direktorė, aktyviai investuoja į daugybę verslo idėjų visame pasaulyje. Ji domisi informacinėmis technologijomis, sveikatos apsauga, aviacija ir kosminėmis kelionėmis.
Internetas nepaprastai galinga priemonė. Tai pakeitė mūsų gyvenimus iš esmės, pradedant darbu, verslu ir baigiant netgi politika, lyderių pakeitimu. Kita vertus, valdyti šalį „internetu“nėra lengva.
Buvau nustebinta, kai praeitą savaitę internete išgirdau Egipto jaunosios kartos entuziastingus pasisakymus apie ateitį. Jų mintis buvo tokia: kartą paragavę laisvės skonio ir supratę, kad galime įveikti despotiškus lyderius, mes natūraliai pradėsime gyventi kaip laisvi žmonės ir kurti demokratišką valstybę.
Norėčiau, kad tai būtų taip pat lengva, kaip sukurti naują grupę Facebook tinklalapyje.
Apskritai, internetas yra tiems žmonėms, kurių poreikiai jau yra patenkinti. Viduriniosios klasės gyventojai, įskaitant ir Egiptą, dažnai pamiršta, kad tik tam tikrų tikslų siekis internete jiems nepadės išsimaitinti, apsirengti ir normaliai pragyventi.
Prieš keletą šimtmečiųvisi revoliucionieriai pagrinde buvo ūkininkai, kalviai ir prekybininkai; dabar jie yra Google vadovai ir draugai Facebook'e. Internetas sujungia elitą iš viso pasaulio, bet taip pat ir atitraukia žmones nuo realaus gyvenimo, istorijos ir praeities. Jaudinantys įvykiai internete niekada neprilygs realiems įvykiams, pavyzdžiui Rumunijoje, Kirgizijoje ar net Libijoje.
Tiesą sakant, mūsų įpročiai yra kur kas stipresni nei įžvalgumas. Žmonės nori nekorumpuoto pasaulio, bet nė nenutuokia, kaip jis „veikia“. Įsivaizduokite, jūs atidarote naują kompaniją ir jums būtina ją priregistruoti kaip įmanoma greičiau, tačiau biurokrato darbo jūs nepaspartinsite. Viskas vyks savu laiku, norite to, ar ne.
Taigi, ir daugeliui šalių atsakymas yra akivaizdus. Jei į viską pažvelgsime iš biurokrato pusės, jo atlyginimas yra varganas, tad jis ir savo darbą atliks neskubėdamas, pernelyg nesivargindamas, žinoma, iki to laiko, kol nepasiūlysite jam pinigų.
Yra daugybė žmonių, užimančių tokias ar kitokias pareigas, bet aišku viena, jie visi priklauso tam tikrai korumpuotai grupei. Jie net negali įsivaizduoti, kad gali būti kitaip.
Pamenu, kai prieš daugelį metųišyrant Sovietų sąjungai kalbėjausi su vienu rusų verslininku, jis sakė: „Puiku, mūsų vyriausybė ketina nustatyti laisvosios rinkos kainas, taip pat kaip ir jūsiškė.“
Žmonės Viduriniuose Rytuose ir kitose demokratiškose valstybėse jau iš patirties supranta kokia demokratijos kaina ir kaip pateisinti lūkesčius, kurių siekia visa tauta. Jie taip pat turi priimti rimtus iššūkius ir išbandymus kuriant naują visuomenę.
Internetas galbūt ir gali šiuo atveju padėti. Internetinėse bendruomenėse gana lengva sukurti vieningai nusiteikusią grupę, prieiti prie vieningo susitarimo. Narystė yra savanoriška, todėl nepritariantys vienai ar kitai idėjai nariai grupę gali palikti. Arba jie gali būti „praspirti“, jei nesilaiko ir pažeidinėja taisykles. Žmonės internete nekariauja dėl darbo vietų, gyvenamosios vietos ar kitų dalykų, atvirkščiai padeda vienas kitam, dalindamiesi informacija ir kaupdami patirtį.
Bet realiame pasaulyje ne viskas taip paprasta. Įsivaizduokite, Ebay.com, puiki ir sėkmingai veikianti, pirkimais ir pardavimais užsiimanti internetinė svetainė su dideliu biudžetu, gali lengvai identifikuoti sukčius ir uždrausti tolimesnę jų veiklą ar net narystę. Kompanijos sėkmė sudaro įspūdį, kad valdyti svetainę yra labai paprasta, bet tai, iš tiesų, yra klaidinga nuomonė. Priešingai nuo Ebay svetainės, šalis prasikaltėlius ir vagišius turi sodinti į kalėjimą ir ten juos laikyti, ji negali paprastai jų „pašalinti“ ar „ištrinti“.
Kiekvienoje visuomenėje yra ir „blogų veikėjų“, todėl turi būti ir būdas su jais susitvarkyti. Priešingu atveju jie ir toliau blogai elgsis ir tik dori žmonės nuo to kentės.
Tai reiškia, kad laisvi ir demokratijos siekiantysVidurinių Rytų žmonės turi būti užsigrūdinę, bet ne idealistai. Jie turi rasti būdą susigyventi su galingomis institucijomis – struktūromis, pavyzdžiui, Egipte su Musulmonų Brolijos armija. Jie privalo rinkti savo lyderius, kuri atstovautų grupei, suformuoti nuoseklius veiksmus, o ne tiesiog tikėti, kad savo geru elgesiu kažko pasieks ir gebės valdyti šalį. Žinoma, niekada nepamirškite dėl ko kovojate ir ko siekiate.
Internete, jei nesutinkate su taisyklėmis, galite palikti grupę ir kurti naują, realiame gyvenime – turite pasilikti, padėti vieni kitiems, susivienyti ir stengtis kartu pakeisti taisykles, su kuriomis, galbūt,nesutinkate.