Jau beveik mėnuo Alytuje, Naujojoje gatvėje prie „Rimi" prekybos centro, veikia Vilniaus bendrovės „Ekstara“ pirmasis ekotaškas mieste. Per pirmas tris savaites Alytaus ekotaške supirkta beveik tiek pat antrinių atliekų, kiek tokiuose taškuose Vilniuje ar Šiauliuose, kaip šie ėmė veikti.
Per dieną uždirbama 10 litų ir daugiau
Netoli ekotaško, prie Gulbynės tvenkinio, ankstyvą rytą sutiktas alytiškis Jonas, kuris prašė jo tikro vardo nerašyti, jau buvo pririnkęs du pilnus krepšius plastikinių butelių. Daugiausia dvilitrių „bambalių„ nuo alaus, nemažai ir nuo pigaus vyno, vadinamojo „rašalo“. Jonui pavykę rasti ir vieną kitą butelį nuo degtinės, kuriuos ekotaškas priima kaip skaidrią stiklo tarą.
„Žinokit, degtinę mažai kas geria krūmuose. Čia renkasi kita liaudis – su „bambaliais„ ir vyneliu. Kai tas taškas prie „Rimi“ atsirado, apie Gulbynę „bambalių„, „skarbonkių“ buvo pilna, šiuo metu aprinkta. Per dieną aš iš pradžių lengvai uždirbdavau dešimt litų ir daugiau, dabar jau sunkiau už tiek pririnkti apie Gulbynę. Pažįstu gal šešis, septynis tokius kaip aš, kurie dirbame čia, Putinuose. Ir kiekvienas turim savo teritorijas. Daug labiau pasisekė tiems, kurie dirba prie pėsčiųjų tako už „Rimi„. Ten vietomis „bambaliais“ apie krūmus buvo nusėta. Dabar jūs nueikit, pažiūrėkit, ar daug ką rasit„, – porino Jonas ir prisipažino „socialkės“ (socialinės pašalpos – A.M.) dar negavęs, o cigaretėms ir alui pinigų labai reikia.
Krūmuose prie pėsčiųjų tako už „Rimi„ plastikiniai buteliai ir skardinės tikrai stipriai aprinkta. Kaip sakė Jonas, čia nuo pat pradžių dažnai darbuojasi porelė – du vargdieniai, bendrai butelius renkantys, bendrai ir vynelį perkantys. Jų pakalbinti nepavyko, nes vidutinio amžiaus žmonės tądien buvo labai pikti. „Koks jūsų reikalas, ką mes renkam ir kur parduodam? Ir jūs rinkit“, – atrėžė pikta pora.
Anksčiau kalbintas Jonas siūlė pavažiuoti už medvilnės „kultūrkės" – Kultūros ir komunikacijos centro. Girdi, ten turi būti jo draugelis Stasys (vardas taip pat pakeistas). Jono nurodytoje vietoje Stasio nepavyko rasti, bet ir antrinių atliekų krūmuose prie šio centro nesimatė.
Viena, kuo skundėsi Jonas, – ekotaškas, kaip ir vienos firmos supirktuvė, įsikūrę vienoje vietoje, Putinų mikrorajone, iš kitų miesto rajonų ir centro toli ir sunku atliekas atnešti, mikroautobuso bilietui pinigų neturima, ir kažin ar tokius darbininkus su didžiuliais, kartais dvokiančiais krepšiais į mikroautobusus priimtų.
Supirkėja girdėjusi apie pasidalijimą
Ekotaško supirkėja Vilma sakė girdėjusi, kad „bomžai„ pasidaliję teritorijas apie tašką, daugiausia jie parduoda plastikinius butelius nuo alaus, šampano butelius. Supirkėjos teigimu, vargetos labai retai atneša butelių nuo alaus, šiuos dažniausiai parduoda „normalūs“ žmonės.
Pašnekovė tvirtino negalinti pasakyti, kiek per dieną uždirba pakrūmių darbininkai, nes jų pinigų neskaičiuojanti. Tačiau už alaus butelį mokami 25 centai, 14 centų už kilogramą skaidrios stiklo taros, pavyzdžiui, degtinės butelius, 11 centų už kilogramą spalvotos stiklo taros, pavyzdžiui, šampano butelius. Šie du buteliai sveria per kilogramą. 75 centai mokami už kilogramą plastikinių butelių. Ekotaške dar superkama makulatūra, tetrapakai, nebenaudojami buitiniai elektroniniai prietaisai.
Kaip sakė „Ekstaros" plėtros direktorius Andrius Apulskis, pirmasis ekotaškas Alytuje pradėjo veikti rugsėjo 18-ąją, per pirmas nepilnas tris savaites antrinių atliekų jame supirkta beveik tiek pat, kiek šiems taškams ėmus veikti Vilniuje ar Šiauliuose. Stiklo supirkta 1 tona 300 kilogramų, makulatūros – apie 840 kilogramų, plastikinių atliekų – apie 220 kilogramų, skardinių – apie 65 kilogramus.
Pasak „Ekstaros" plėtros direktoriaus, ekotaškuose supirktos antrinės žaliavos 100 proc. perdirbamos ar kitaip panaudojamos – jos nepatenka į sąvartynus ar aplinką.
Spalio pabaigoje – dar du taškai
Pirmasis ekotaškas Alytuje atsirado po ilgų diskusijų su miesto savivaldybės vadovais, atliekų tvarkymo specialistais ir pačiais gyventojais.
Spalio pabaigoje „Ekstara„ Alytuje numato atidaryti dar du ekotaškus – prie „Maximos“ Likiškėlių gatvėje ir prie „Iki" Naujojoje gatvėje. Ar šių taškų Dzūkijos sostinėje bus pastatyta dar daugiau, anot A.Apulskio, priklausys nuo to, kaip juose vyks antrinių atliekų supirkimas.
Šiuo metu „Ekstara" šalyje turi 29 ekotaškus: 14 – Vilniuje, 10 – Kaune, 4 – Šiauliuose ir 1 – Alytuje.
A. Mosteikaitė