Abiturientai socialiniuose tinkluose dalinosi nusivylimu, kad anglų kalbos egzamino klausymo užduoties viena dalis buvo itin prastos garso kokybės. O paskelbtas įrašas Nacionalinio egzaminų centro (NEC) internetiniame puslapyje, neva skiriasi nuo buvusio įrašo egzamine.
Mokiniai informuoti kaip elgtis
Nacionalinio egzaminų centro direktorė Saulė Vingelienė portalui tv3.lt sakė, kad egzamino vykdymo instrukcijoje yra nurodyta, kaip reikia elgtis egzamino metu, jeigu mokinius netenkina garso kokybė ar garsumas.
„Pradžioje įrašo yra tekstas, kurio metu visada sureguliuojamas garsas. Jeigu kažkas netinka, mokinys gali sakyti. Jeigu trikdžiai atsiranda egzamino, tai pagal tvarką, egzamino vykdytojai klausymo dalies vykdymą gali nutraukti ir paleisti iš naujo, ar pakeisti garso plokštelę ir grotuvą.
Esant problemoms, klausymo testas nutraukiamas, ši dalis perkeliama į pabaigą, kol tuo tarpu mokiniai atlieka skaitymo ir rašymo užduotimis. Be abejo, pridedamas ir papildomas laikas“, – sakė S. Vingelienė.
Oficialių skundų mažai
Direktorė tikino, kad dar ne visi egzaminų vykdytojų protokolai yra peržiūrėti. Tačiau gauti oficialūs penkių abiturientų skundai jau perduoti tirti savivaldybėms.
„Bus vykdomi tyrimai apklausiami dalyvavę abiturientai, stebėtojai ir vykdytojai, ir jeigu bus nustatyta pažeidimų, mokiniai galės perlaikyti egzaminą. Nors prieš egzaminą, išbandomi ir patikrinami įrašai.
Dėl buvusių nesklandumų egzamine, gauta 3 skundai iš Šiaulių, tik neaišku ar jie iš vienos grupės, kiti du iš skirtingų regionų. Kasmet atsiranda pavienių nusiskundimų dėl garso kokybės, kad magnetofonas traškėjo ar pan., bet už aprūpinimą atsakingos savivaldybių administracijos“, – sakė NEC direktorė.
Ji ragino net patiems, turintiems galimybę, paimti savivaldybėse esančias garso plokšteles ir paklausyti, ar jose garsas skamba kitaip nei NEC paviešintame įraše.
S. Vingelienė sakė, kad socialiniame tinkle matė plintančią neva tai parengtą formą, kurią pasirašius siūloma kreiptis į centrą. Internete taip pat pastebėta, kad dar praėjusios savaitės viduryje pasirodė siūlymai nusipirkti užduotis, tačiau NEC oficialios informacijos dėl to neturi. Už valstybinių brandos egzaminų pirkimą ir pardavinėjimą numatyta baudžiamoji atsakomybė.
Klaidų buvo net kalbėjimo užduotyse
NEC šiemet jau ne pirmą kartą sulaukia kritikos dėl nesklandumų egzaminuose ar nutekintų užduočių.
Klaidos pasipylė anglų kalbos valstybinio brandos egzamino kalbėjimo dalyje. Šioje dalyje mokiniai turi pademonstruoti savo komunikacinius gebėjimus pagal parengtas monologo ir dialogo užduotis.
Portalui tv3.lt egzamino užduočių nuotraukas atsiuntusi moksleivė neslėpė nusivylimo. „Nuotraukose akivaizdžiai matyti skaičių nesutapimai diagramose. Laimei, kai kurie mokiniai jų net nepastebėjo arba sumąstė remtis tais skaičiais, kurių suma 100. Vis dėlto atsirado ir sutrikusių. Ar dar verta ką nors pridurti?“, – rašė abiturientė.
Mergina neramiai sakė, kad sunku net svarstyti, su kuo teks susidurti kituose egzaminuose ir kokios staigmenos laukia.
Tą kartą NEC direktorė portalui tv3.lt sakė, kad klaidos – tik įrodo pastabumą. „Skirtingi skaičiai pačioje diagramoje ir šalia jos pateiktoje informacijoje yra techninis netikslumas. Skirtingi skaičiai prie diagramų tikrai nesutrukdė mokiniams atlikti užduotis, nes šioje egzamino dalyje yra vertinamas jų kalbėjimas užsienio kalba, o ne faktinės informacijos tikslumas.
Mokiniai 15 min. rengiasi kalbėjimo dalies atlikčiai, tuo metu jie turėjo galimybę informuoti apie netikslumą, bet tokios informacijos negavome. Reiškia tai nesutrukdė mokiniams atlikti užduotį, o jei jie paminėjo skaitinės informacijos neatitikimą, tai tik pademonstravo užsienio kalbos aukštesnę kalbinę kompetenciją“, – kalbėjo S. Vingelienė.
Ji tikino dėkojanti mokiniams už sąmoningumą ir pasidalinimą informacija. Ir žadėjom kad NEC specialistai bus atidesni.