Plungės rajono apylinkės teismas antradienį grąžino prokurorams papildyti bylą dėl dviejų mergaičių, Viktorijos Adačkutės ir Vilmos Budreckytės, žūties jaunųjų šaulių stovykloje užpernai vasarą.
Byla prokurorams grąžinta antrąkart. Prieš pusmetį grąžinti bylą papildymui prašė kaltinimą palaikantis prokuroras, dabar - kaltinamojo Kęstyčio Mockaus advokatas. Papildomam tyrimui teismas skyrė du mėnesius.
Nelaimė Alsėdžiuose, Plungės rajone, įvyko užpernai birželio pabaigoje. Brisdami tvenkinio pakraščiu stovyklautojai staiga įsmuko į duobę ir ėmė skęsti. Jie vieni kitiems tiesė rankas, pagalius, kad padėtų pasiekti krantą.
Vanduo pasiglemžė Vilniaus universiteto pirmakursę telšiškę V.Adačkutę ir Alsėdžių vidurinės mokyklos devintokę, jaunąją šaulę V.Budreckytę. Pastarosios, kilus sąmyšiui, pasigesta ne iškart. Jos kūną tvenkinio dugne narai aptiko tik kitos dienos rytą.
Plungės policija dėl mergaičių žūties atliko ikiteisminį tyrimą. Nustatyta, kad visa atsakomybė už šią nelaimę tenka Lietuvos šaulių sąjungai, kuri šią stovyklą organizavo, finansavo ir kontroliavo.
Prieš teismą stojo buvęs Žemaitijos šaulių aštuntosios rinktinės vadas Jonas Žvirblis, kuris iš šaulių gretų po nelaimės pasitraukė, ir šios stovyklos viršininkė, Žemaitijos šaulių aštuntosios rinktinės vado pavaduotoja Jurga Metrikienė. Vėliau, jau bylą nagrinėjant teisme, į teisiamųjų suolą sėdo dar vienas šaulys - K.Mockus.
Visiems trims pateikti įtarimai dėl tarnybos pareigų neatlikimo. Už tai gresia teisės dirbti tam tikrą darbą atėmimas arba bauda, arba areštas, arba laisvės atėmimas iki dvejų metų.
Teismas yra apklausęs kaltinamuosius, apie tris dešimtis liudytojų, nukentėjusieji.
Žuvusių mergaičių tėvai byloje pripažinti civiliniais ieškovais. Jie bandys iš nelaimės kaltininkų prisiteisti po beveik 106 tūkst. litų turtinei bei moralinei žalai atlyginti.
Stovykla buvo organizuota tuometinio Žemaitijos šaulių aštuntosios rinktinės vado J.Žvirblio įsakymu, jis patvirtino tvarką, kuria turėjo vadovautis stovyklos gyventojai bei paskyrė žmones, kurie dirbo su vaikais. Įsakymo vykdymo kontrolę šaulys pavedė sau pačiam.
J.Žvirblis po nelaimės žiniasklaidai sakė, kad nelaimės jaunimo stovyklose laukti reikėjo jau seniai. Anot jo, tūkstančiui žmonių apskrities šaulių organizacijoje tėra keturi etatiniai darbuotojai, o apie saugos priemones stovyklautojams nėra ir kalbos.
Prokurorai sako, kad ši byla buvo sudėtinga, nes stovyklų organizavimo taisyklės nėra taip griežtai organizuotos, kaip, pavyzdžiui, darbų saugos taisyklės. Byloje buvo galimybė įtariamiesiems susitaikyti su žuvusių mergaičių tėvais, tačiau tai neįvyko.