Generalinė prokuratūra pateikė ieškinį Šiaulių apygardos teismui, prašydama pripažinti niekine Pakruojo dvaro sodybos nuomos sutartį bei taikyti restituciją. Tai pat pat prašoma pripažinti negaliojančiu Pakruojo rajono tarybos sprendimą, pritariantį šiai sutarčiai. Ja visas dvaras buvo išnuomotas devyniasdešimt devyneriems metams, kasmet gaunant po... šimtą litų.
Prokuratūra – už viešąjį interesą
Išnagrinėti Pakruojo dvaro nuomos sutarties sudarymo aplinkybes generalinės prokuratūros pareigūnų paprašė specialiųjų tyrimų tarnybos specialistai.
Šia istorija prokurorai jau domėjosi ir pernai. Šiaulių apygardos prokuratūra gegužę bei generalinės prokuratūros civilinių bylų skyriaus prokurorai liepą atsisakė kreiptis į teismą dėl viešojo intereso gynimo.
Šiemet sausį, dar kartą ištyrus nuomos sutartį ir jos sudarymo aplinkybes, minėtieji nutarimai panaikinti. Generalinio prokuroro pavaduotojas, gindamas galimai pažeistą viešąjį interesą, kreipėsi į teismą, prašydamas sutartį panaikinti, išnuomotą dvarą grąžinti valstybei, o nuomai pritarusį rajono tarybos sprendimą pripažinti negaliojančiu.
Kol byla nebus išnagrinėta, Šiaulių apygardos teismas nutarė taikyti laikinas apsaugos priemones. Pareikalauta sustabdyti nuomos sutartimi numatytų pastatų tolesnį perdavimą nuomininkui – UAB „Pakruojo parkai“ (įmonei jie visi turi būti perduoti iki 2015-ųjų), tai pat – investicijas į turtą.
Pakruojo meras Saulius Gegieckas redakcijai sakė, jog pastaruoju laiku pastatai nuomininkui ir taip nebuvo perduodami numatytu laiku. Nes dėl užsitęsusių investicinių projektų terminai vėluoja metais ar pusantrų.
Nuomos sutartimi UAB „Pakruojo parkai“ dvaro sodyba buvo išnuomota 99 metams. Verslininkai savivaldybei per metus moka... po šimtą litų nuompinigių.
S. Gegiecko teigimu, pinigai už nuomą nėra svarbiausia: net jei tai būtų dešimtis kartų didesnės sumos. Nes tokio komplekso kaip dvaras išlaikymas biudžetui kainavo didžiulius pinigus.
Meras atmetė įtarimus, kad dvaras galbūt išnuomotas neskaidriai. S. Gegiecko nuomone, byla teisme – galimybė dar kartą išnagrinėti, ar nuomos sutartis atitinka viešuosius interesus.
UAB „Pakruojo parkai“ vadovas Giedrius Klimkevičius “Šiaulių kraštui“ tvirtino nežinantis nei apie prokuratūros ieškinį, nei apie teismo nutartį.
Abejones pareiškė paramos davėjai
Ar architektūros paminklas Pakruojo dvaras išnuomotas, laikantis įstatymų bei kitų teisės aktų, dar pernai buvo suabejoję Lietuvos verslo paramos agentūros specialistai.
Agentūros rašte teigiama, kad jau konkurso pradžioje pateiktas UAB „Pakruojo parkai“ pasiūlymas neatitinka konkurso sąlygų, nes vietoje jose numatytų ne mažesnių už 20,2 milijono litų investicijų žadama investuoti iki šios sumos.
„Pakruojo parkų“ pateiktas garantinis UAB „Klimkynės parkai“ raštas – taip pat ne pagal konkurso sąlygas. Nes tokią neatšaukiamą garantiją turėjo duoti bankas arba draudimo bendrovė. Pasigesta ir kai kurių kitų dokumentų.
Rašte išreikšta nuomonė, kad Pakruojo savivaldybės administracija, derėdamasi su „Pakruojo parkų“ vadovybe, galimai nukrypo nuo finansinių konkurso tvarkos bei nuomos sąlygų: pakeitė minimalių investicijų sumas bei investicijų grafiką.
Užkliuvo agentūros specialistams ir nuomos sutartimi „Pakruojo parkų“ prisiimtų įpareigojimų vykdymas bei galimybės toliau investuoti. Nes už įmonę garantavusiai UAB “Klimkynės parkai“ 2009– ųjų pabaigoje buvo pradėta bankroto byla.
Abipusės pretenzijos
Paaiškėjo, jog dvaro nuomos reikalai nėra sklandūs – savivaldybė bei UAB „Pakruojo parkai“ turi abipusių pretenzijų.
Pasak S. Gegiecko, pastatų perdavimas nuomininkui sustojo ne tik dėl stringančių investicinių projektų: norima, kad ir tie keturi jau pilnai perduotieji pastatai (karčema, malūnininko namas, vėjo malūnas bei arkinis tiltas) būtų geriau valdomi. Nes „Pakruojo parkai“ taip ir neįvykdė įsipareigojimo iki praėjusių metų pabaigos investuoti du milijonus litų į nuomojamą turtą. Mero žiniomis, investicijos tesiekia apie du šimtus tūkstančių litų. Nuomininkai taip pat prasiskolinę už šilumą ir elektrą.
G. Klimkevičius skolų paslaugų tiekėjams nesureikšmino: teigė, jog yra pasirašyti mokėjimo grafikai, ir už šilumą bei elektrą bus atsiskaityta, kai tik „Pakruojo parkai“ atgaus pinigus iš savo skolininkų.
Verslininkas tvirtino, jog veikla vykdoma, laikantis sutarties. Nepadarytas investicijas G. Klimkevičius teisino tuo, jog iki šiol įmonei neperduoti centriniai dvaro rūmai. Dėl to „Pakruojo parkai“ patiriantys nuostolius, negalintys užsiimti numatyta veikla. Nuostoliai dar skaičiuojami – ketinama oficialiai pareikšti pretenzijas savivaldybei, nes sutartyje numatyta ir reikalauti kompensacijos.
Teismo reikalavimas sustabdyti investicijas į pastatus, kol nebus išnagrinėtas ieškinys dėl nuomos sutarties nutraukimo, gali sustabdyti kelių dvaro ūkinių pastatų restauraciją. Šiam bendram savivaldybės ir „Pakruojo parkų“ projektui pastaroji įmonė laimėjo milijoninį finansavimą ir laukia, kada bus pasirašyta sutartis.
Janina ŠAPARNIENĖ