Ministras akcentavo, kad ekstremalią situaciją atšaukti leidžia bendras aukštas imunizacijos laipsnis, kuris siekia daugiau nei 80 proc., o tarp darbingo amžiaus gyventojų – dar daugiau – 90 proc.
„Pasaulio sveikatos organizacija, Europos ligų prevencijos ir kontrolės centras, kitų šalių patirtis rodo, kad tai yra galinga ugniasienė, kuri šalia mūsų toliau vykdomų sekoskaitos procesų, t.y. toliau bus žiūrima, ar nėra atmainų, žiūrimi seroepidemiologiniai tyrimai, koks tolimesnis vakcinų atsparumas, leidžia daryti šį sprendimą nuo gegužės 1 d.
Ir ačiū visiems, kurie pasiskiepijo. Malonu, pasiskiepijusiųjų buvo daugiau, nei dalyvavo Lietuvos žmonių prieš 30 metų referendume dėl rusų kariuomenės išvedimo. Tai tas pilietiškumo laipsnis yra aukštas“, – po Vyriausybės posėdžio kalbėjo jis.
Lieka rekomendacijos
Taip pat jis pažymėjo, kad nuo šiol lieka tik rekomendacijos, o dėl gydymo, testavimo, izoliacijos spręs gydytojas.
„Testavimo ir vakcinacijos procesai, visos tos paslaugos išlieka, tik persikelia į gydymo įstaigas, jos bus finansuojamos iš PSDF biudžeto. <...> Ateityje integruosime į gripo ir ūmių virusinių kvėpavimo takų infekcijų epidemiologinės priežiūros sistemą. Sekoskaitą jau paminėjau, ir apskritai tokiu būdu pasiruošime rudeniui. Nes, visiškai natūralu, kad tada gali būti kažkokie sergamumo padidėjimai.
Yra tokie raktiniai žodžiai kaip renginiai, maitinimas, kaukės, švietimas <...>, tai visiems dalykams bus rekomendacijos, noriu pabrėžti, kažkokie reikalavimai išnyksta – tokie dalykai kaip privalomos izoliacijos. Gyvenimas sugrįžta į rekomendacijas ir į tai, kaip mes elgiamės, ar tai būtų tuberkuliozė, ar gripas, ar kažkokie kiti dalykai“, – pokyčius komentavo A. Dulkys.
Jis nurodė, kad dėl testavimo spręs šeimos gydytojai, testuojami bus tik simptominiai asmenys, nebeliks 1808 registravimosi testavimuisi.
„Nelabai gal kas pastebėjo, bet vakcinacijos centrai jau yra išnykę, mobilūs punktai dar vienas kitas bus, bet tai jau decentralizuota sistema. Vakcinacijai galima registruotis per e.sveikatą, koronastop tinklapį“, – vardijo jis.
Taip pat tariantis su specialistais bus numatyta, kad reikia 4 vakcinos dozės.
Ministras pažymi, kad Vyriausybei nusprendus atšaukti ekstremaliąją situaciją dėl COVID-19 pandemijos, toliau bus atidžiai ruošiamasi galimoms naujoms atmainoms.
Pasak A. Dulkio, šis sprendimas be kita ko leis gydymo įstaigoms lengviau grįžti prie normalaus įprastinių, kontaktinių paslaugų teikimo.
Ekstremalioji situacija dėl COVID-19 paskelbta kilus koronaviruso pandemijai prieš dvejus metus, ir iki šiol galiojo be pertraukos.
Po Velykų – daugiau atvejų
Praėjusią parą nustatyta 1110 naujų COVID-19 atvejų, septyni žmonės mirė, rodo trečiadienį paskelbti Statistikos departamento duomenys.
Praėjusią parą pirmą kartą koronavirusu susirgo 1037, antrą – 73 žmonės.
Ligoninėse šiuo metu gydoma 690 COVID-19 sergančių pacientų – dešimčia mažiau nei praėjusią parą, 40 iš jų – reanimacijoje.
14 dienų naujų pirminių susirgimų koronavirusu skaičius 100 tūkst. gyventojų sumažėjo ir siekia 550,7 atvejo, septynių dienų teigiamų diagnostinių testų rodiklis irgi sumažėjo bei siekia 20 procentų.
Nuo praėjusių metų pabaigos sparčiai augęs naujų susirgimų skaičius po truputį mažėti pradėjo šių metų vasario pradžioje. Tuomet pasiektas naujų atvejų rekordas, kai per parą nustatyta daugiau kaip 14 tūkst. užsikrėtimų koronavirusu.
Lietuvoje mažiausiai vieną skiepo dozę yra gavę 69,8 proc. gyventojų.
Du pastarąją parą mirę žmonės buvo vyresni nei 60-ies, kiti – sulaukę 80 ir vyresni. Keturi mirę asmenys buvo pilnai pasiskiepiję.