Ministro aiškinimu, šis sprendimas priimtas vertinant plintančių viruso mutacijų riziką ir žmonių kiekį transporto priemonėse.
„Visas dėmesys skirtas turizmo – autobusų, oro ir jūrų kelių aspektams, nes, kaip ir rekomenduoja Pasaulio sveikatos organizacija, testas reikalingas ten, kur keliautojai turi didelius susidūrimo aspektus. Grįžtantieji kitu transportu taip pat turi turėti testus, bet didžiausias akcentas ir kontrolės priemonės skirtos oro ir jūrų uostams, kur žmonės ilgą laiką būna kartu didesnėmis grupėmis, o grįžtantieji nuosavu transportu dažniau būna šeimos nariai ir tai būna nedidelis žmonių skaičius“, – sakė A. Dulkys
Jis pabrėžė, kad tokius reikalavimus turi ir Čekija, Latvija, Kipras, Danija, Norvegija, Nyderlandai, Prancūzija, Graikija, Islandija, Airija ir kitos šalys.
„O 72 val., [prieš kurį turi būti atliktas tyrimas] susijusios su tuo, kad tokį laiką rekomenduoja PSO išankstiniam testui“, – pridūrė ministras.
Be kita ko, jis priminė, kad šiuo metu nėra pats tinkamiausias laikas kelionėms ir tenka prisiimti rizikas.
„Pripažinkime tiesiai šviesiai – tie ribojimai yra skirti mažinti mobilumui ir judėjimui. Jeigu žmonės visgi priima sprendimą kažkur išvykti, o paskui nori grįžti, tenka susitaikyti su visomis pasekmėmis, rizikomis, papildomu testavimu ir galbūt persirgimu“, – sakė sveikatos apsaugos ministras.
Premjerė: reikalavimas pagrįstas
Paklausta, ar toks Vyriausybės įvestas reikalavimas atvykstantiems į Lietuvą iš anksto turėti neigiamą koronaviruso testo rezultatą nepažeidžia Konstitucijos, premjerė Ingrida Šimonytė aiškino, kad tai yra proporcinga ir pagrįsta. Ji taip pat pažymėjo, kad tokį reikalavimą yra nustačiusios nemaža dalis Europos Sąjungos (ES) valstybių.
„Tai nereiškia, kad mes neįleistumėme žmogaus su lietuvišku pasu atvykusio į Lietuvą be testo, tuomet tas žmogus turėtų testuotis vietoje ir izoliuotis. Tačiau atsižvelgiant į tai, kad didžiausia problema, didžiausią įtampą ir riziką epidemiologinei situacijai, o taip pat laisvėjimams, kelia būtent mutacijos, kurios sutinkamos kitose šalyse, toks reikalavimas mums atrodo proporcingas ir pagrįstas“, – spaudos konferencijoje trečiadienį sakė ji.
Portalas tv3.lt primena, kad nuo trečiadienio visi į Lietuvą atvykstantys asmenys turi turėti ne seniau nei prieš tris paras atliktą COVID-19 tyrimą ir gautą neigiamą atsakymą.
Išimtys dėl neigiamo tyrimo rezultato taikomos ekipažų ir įgulų nariams, kurie vykdo keleivių vežimus tarptautinio susisiekimo maršrutais visų rūšių transporto priemonėmis, taip pat tranzitu per Lietuvą vykstantiems asmenims.
Reikalavimai taip pat netaikomi persirgusiems (jei nuo teigiamo tyrimo rezultato praėjo ne daugiau kaip 90 dienų iki grįžimo ar atvykimo į Lietuvą) ar pasiskiepijusiems asmenims, taip pat jaunesniems nei 16-os. Išimtis taikoma keliaujantiems savo transporto priemone – bus galima atlikti tyrimą ir atvykus į Lietuvą.
Iki šiol testus buvo galima visiems atlikti ir atvykus į Lietuvą. Kaip teigė A. Dulkys, tvarką nuspręsta keisti ir dėl to, kad atvykę asmenys Nacionaliniam visuomenės sveikatos centrui pateikdavo netikslius duomenis.
Arti pusės tūkstančio naujų atvejų
Per praėjusią parą nustatyta 460 COVID-19 atvejų ir 8 mirtys, trečiadienį pranešė Statistikos departamentas.
Statistikos departamentas taip pat praneša, kad šiuo metu naujų atvejų skaičius per 14 dienų, tenkantis 100 000 gyventojų – 231,4.
Iš viso nuo pandemijos pradžios buvo nustatyta 203 tūkst. 386 COVID-19 atvejų. Šiuo metu serga 6 tūkst. 671 asmenys. Pasveikusiųjų – 189 tūkst. 479.
Asmenų, kurių mirties liudijime pagrindinė mirties priežastis – koronavirusas – 3351. Atvejų, kuomet asmenys mirė ne nuo koronaviruso, tačiau infekcija turėjo didelę reikšmę – 5843. Ne nuo koronavirusu mirusiųjų, bet juo sirgusių asmenų Lietuvoje – 6756.
Lietuvoje, prasidėjus vakcinacijai nuo koronaviruso, pirmąja skiepo doze jau paskiepyta 228 tūkst. 626 žmonės. Antrosios skiepo dozės jau sulaukė 88 tūkst. 247 asmenų.