Pasak sveikatos apsaugos ministro A. Dulkio, visų pirma būtų taikomos priemonės susijusios su mobilumu, judėjimu, gydymo įstaigų funkcionalumo užtikrinimu, Nacionalinio visuomenės sveikatos centro procesų sutvarkymu bei slaugos ir kitų rizikos įstaigų sutvarkymu.
„Manau, kad rytoj mes galėsime pasakyti, dabar vyksta įtemptas darbas, analizė, diskusija, nes visuomenei negalima pateikinėti prieštaringų teiginių, negalima abejoti.
Reikia atlikti tam tikrus formalumas. Vakar prisiekėme, praėjo trys valandos, susėdom su ekspertais. Šiandien dėliojama struktūra, įforminamos grupės ir komitetai, kurie turi tuos dalykus priimti. Ir aš manau, kad jie rytoj bus priimti“, – po susitikimo su premjere teigė sveikatos apsaugos ministras A. Dulkys.
A. Dulkys teigė, kad penktadienio susitikimas su ekspertais buvo ilgas ir išsamus, susitikimai tęsiasi prieš sekmadienį numatytą Vyriausybės posėdį. Ministro teigimu, tikslios priemonės bus įvardytos sekmadienį. Ministras paminėjo, kad taip pat tariasi su švietimo ekspertais dėl darželių tolimesnio darbo.
Pasak ministro, ribojimus planuojama įvesti ilgesniam laikotarpiui nei dvi savaitės: „Neina kalba, kad mes savaitei, dviem savaitėms nusistatysime ribojimus. Čia jau eina kalba, kad tikrai, matyt, reikės ilgesnio laiko“.
Ekspertų pasisakymai ministrui sukėlė nerimo
Pasak ministro, priemonėmis siekiama kelių esminių tikslų, kad atsekamumas ir izoliavimas neviršytų 48 val., kad teigiamų testų būtų ne daugiau kaip 5 proc. nuo visų atliktų testų. Bus daroma viskas, kad 100 žmonių neužkrėstų kitų 100 žmonių.
„Tie skaičiai, kuriuos turime Lietuvoje, jie kalba ne mūsų naudai. Vakar man nerimo sukėlė ekspertų pasakymai, kad tokiems skaičiams, kokie šiuo metu yra Lietuvoje, jie net mokslinių tyrimų ir studijų neranda, kad galėtų patarti mums, kaip elgtis.
Tai reiškia, kad situacija ant tiek yra svarbi“, – pabrėžė A. Dulkys.
Pasak ministro, jei visa tai bus pasiekta ir šios priemonės pradės veikti, tada bus galima sakyti, kad imama valdyti situaciją.
Ragino neapgaudinėti savęs: Kalėdoms ir Naujiesiems atsipalaiduoti negalima
Pasak ministro, jeigu neis pasiekti užsibrėžtų tikslų, tuomet teks pripažinti, kad sveikatos sistema eina „visiško sugriuvimo link“.
Jis ragino visus visus susimąstyti ir net nesvajoti apie atsipalaidavimą per didžiąsias metų šventes.
„Tikslas yra ne iki Kalėdų. Mes visi kartu turime tikslą pasiekti. Kaip greitai pavyks pasiekti – tai nuo mūsų visų priklausys. Svajoti, kad galime turėti atsipalaidavimą Kalėdoms ar Naujiems metams – tai neapgaudinėkime savęs.
Skaičiai ta sniego gniūžtė ridenasi toliau nuo kalno. Dabar matome pasekmes, kas buvo savaitė ar mėnesis atgal“, – teigė A. Dulkys.
Pasak ministro, visi gyventojai turi susikaupti, nes tai nėra vien jo ar kažkokios institucijos tikslas, pasak jo, šis tikslas turi vienyti visus.
„Tai proga visiems susimąstyti, ko mes iš šito gyvenimo norime. Visi kartu dabar esame toje priekinėje linijoje. Mes stengsimės padaryti viską ir darysime viską, kad pasiektume tuos tikslus, bet mums reikia ir pagalbos“, – pridūrė A. Dulkys.
Jis pabrėžė, kad įtampa visuomenėje, stresas, medikų bendruomenės nuovargis, taip pat ir rinkimai, užsitęsęs įgaliojimų perdavimas naujai Vyriausybei ir pats šventinis laikotarpis yra „pats blogiausiais kokteilis“ COVID-19 situacijos valdymui.
Premjerė I. Šimonytė šeštadienį rengia susitikimus su devyniais ministrais aptarti kitų metų biudžeto projektą ir Covid-19 valdymo klausimus.
Šeštadienį I. Šimonytė kalbasi su socialinės apsaugos ir darbo ministre Monika Navickiene, ekonomikos ir inovacijų ministre Aušrine Armonaite, švietimo, mokslo ir sporto ministre Jurgita Šiugždiniene, sveikatos apsaugos ministru Arūnu Dulkiu, vidaus reikalų ministre Agne Bilotaite, susisiekimo ministru Mariumi Skuodžiu, krašto apsaugos ministru Arvydu Anušausku, energetikos ministru Dainiumi Kreiviu, žemės ūkio ministru Kęstučiu Navicku ir užsienio reikalų ministru Gabrieliumi Landsbergiu. Sekmadienį Vyriausybės vadovė planuoja susitikti su likusiais ministrais.
Šimonytė – apie naujus apribojimus: „Negaliu garantuoti, kad pokyčių per savaitgalį nebus“
Seime patvirtinta Ingridos Šimonytės Vyriausybė penktadienį iškart pradėjo darbus. Nuotoliniu būdu tarėsi su sveikatos specialistais ir ekspertais dėl Covid-19 situacijos valdymo. Neatmeta, kad savaitgalį gali būti priimti griežtesni karantino ribojimai.
Seime pasiteiravus, ar Lietuva pirmadienį gali sutikti su daugiau apribojimų, I. Šimonytė teigė, kad „dabar nieko konkrečiai pasakyti negali“, bet neatmeta, kad naujus griežtesnius apribojimus naujoji Vyriausybė priims dar savaitgalį.
„Vykstam į savo naujas darbo vietas, ketinu susisiekti su tais ekspertais, kuriuos greituoju būdu sugebėjau įkalbinti šiandien pasijungti diskusijai dėl to, kokių priemonių reikėtų papildomai, kad mes galėtume tą situaciją bent jau kažkokiam matomam laike grąžinti į valdomą.
Tikrai negaliu garantuoti, kad pokyčių per savaitgalį nebus – tam susitinkam su ekspertais, kad tą situaciją aptartume. Puikiai žinote, kad ekspertai siūlė griežtesnius apribojimus, bet šiandien jau yra šiandien. Nuo tos dienos jau praėjo 5 dienos, o nuo tos dienos, kai ekspertai paruošė savo siūlymus – dar ir daugiau laiko.
Kokių siūlymų ir sprendimų reikia dabar? Mums reikia žinoti iš šios statistikos žinojimų, prognozių, kurias darome iš šios dienos statistikos, o ne iš savaitės senumo duomenų. Deja situacija yra gana dinamiška ir labai gaila, kad ji dinamiška blogąja prasme“, – sakė I. Šimonytė.
Pasitelks priemones, kurios sumažintų atvejų skaičių ir padėtų gydymo įstaigoms
Pasiteiravus, kokie gali būti griežtesni apribojimai, kokios naujos priemonės, premjerė I. Šimonytė konkrečiai neatsakė. Bet pabrėžė, kad svarbiausia – tai sumažinti naujų atvejų skaičių ir padėti gydymo įstaigoms, nes situacija yra sudėtinga.
„Dabar konkrečiausia priemonė – tai tie apribojimai, kurie leistų sumažinti naujų atvejų skaičių ir žinoma, ta parama, kuri reikalinga gydymo įstaigoms, kad atlaikytų tą krūvį.
Tai, ką dabar mes matome – tai gydymo įstaigose pamatysime su tam tikru vėlavimu. Sprendimai, kurie reikalini pačiai situacijai stabilizuoti – tai būtų prielaida, kuri leis mums išeiti į kažkokią geresnę situaciją.
Pakeliui yra ir NVSC pajėgumai, apskritai, gebėjimai pradėti kažkada vėl normaliai atsekinėti ir žinoma, vakcinavimo planai, kuriems įgyvendinti Vyriausybė taip pat turės dėti pakankamai pastangų“, – teigė I. Šimonytė.
Seimas penktadienį patvirtino aštuonioliktosios Vyriausybės programą. Už ją balsavo 78 Seimo nariai, prieš buvo 30, susilaikė 20. Už programą balsavo ne tik valdantieji, bet ir penki Seimo narių Mišrios grupės atstovai: Zigmantas Balčytis, Algirdas Butkevičius, Domas Griškevičius, Valdemaras Valkiūnas, Jonas Pinskus.
Patvirtinus programą ir prisiekus ministrams naujoji Vyriausybė įgijo įgaliojimus veikti.
Šimonytė: svarbiausia – kiek gyvybių galėsime išsaugoti
Prie Seimo tribūnos stojusi I. Šimonytė teigė, kad Lietuvai šiuo metu nereikia revoliucijų, o svarbiausia – kiek gyvybių bus galima išsaugoti šalyje plečiantis koronaviruso epidemijai.
„Revoliucijų Lietuvai tikrai nereikia. Svarbiausia šiandien yra ne reformos – svarbiausia šiandien, kiek žmonių gyvybių sugebėsime išsaugoti. Ne nauja Vyriausybė, o išgelbėtos gyvybės ir kuo daugiau išgelbėtų gyvybių – tai būtų svarbiausia gera žinia Lietuvos žmonėms Kalėdoms.
Galiu įsipareigoti ir savo komandos vardu, kad padarysime viską, jog niekas negalėtų pasakyti, jog tai buvo ketveri prarasti Lietuvos gyvenimo metai“, – teigė paskirtoji premjerė I. Šimonytė.
Dulkys: trys pagrindiniai tikslai
A. Dulkys teigė, kad jau už 4 valandų, patvirtinus Vyriausybę, pradės savo COVID-19 valdymo plano įgyvendinimą.
„Ir pirmas dalykas, dėl ko kreipiuosi ir ko norėtųsi visus pakviesti, tai pradėti nuo pagrindinių Covid-19 valdymo tikslų paskelbimo. Žinome, kokia yra įsitempusi visuomenė, kaip visi trokšta konkretumo, aiškumo i, svarbiausia, atsakymų „kodėl“.
Tad vadovaujantis tiek Pasaulio sveikatos organizacijos ekspertų rekomendacijomis, tiek mūsų Lietuvos ekspertų, su kuriais labai intensyviai šiomis dienomis konsultavomės, patarimais, norime visus pakviesti darnioms pastangoms ir vienam tikslui, kuris yra iš trijų sudedamųjų dalių“, – sakė jis.
Pirmas dalykas, anot A. Dulkio, bus daroma viskas, kad būtų nustatomi, atsekami atvejai, kad tie asmenys izoliuojami per 48 val.
„Šiuo metu situacija yra tokia, kad tai geriausiu atveju padaroma 3, 4 ar dar daugiau dienų. Darysime viską, kad nemažinant testavimo apimčių nuo visų testų skaičiaus teigiamų testų skaičius neviršytų 5 proc. Dabar turime grėsmingą situaciją, kai jis yra virš 20 proc. Atitinkamai darysime viską, kad pats atvejų skaičius per dieną neviršytų 200. Šiandien gi situacija tokia, kai turime rekordines dienas, kai šis skaičius viršija 3000", – vardijo naujasis ministras.
Trečiasis akcentas – bus daroma viskas, kad 100 žmonių neužkrėstų kitų 100 žmonių.
„Tai reiškia, kad aktyvusis viruso reprodukcinis rodiklis R neviršytų 1. Šiuo metu jis yra 1,2–1,3. Tai šių trijų tikslų visuma, apjungta į vieną žinutę, būtų mūsų tikslas ir jie turėtų būtų pasiekti kartu“, –sakė A. Dulkys.
Jo teigimu, tuomet tikrai negalėsime teigti, kad virusas suvaldytas, bet kad bent jau grįžta į tą situaciją, kurią galima valdyti.
„Kol mes šito nepadarysime, rezultato nebus. Taigi pagal šitą tikslą, kadangi žmonės yra įsitempę, stengsimės dirbti ne dienomis, o valandomis“, – sakė jis.
A. Dulkys teigė, kad daugiau detalių apie konkrečius ribojimus bus pateikta kiek vėliau, tačiau paklaustas, kada turėtų atsirasti nauji draudimai, atsakė: „Vakar“.
4 prioritetai
Paklaustas apie galimus prekybos, judėjimo ribojimus, A. Dulkys kol kas teigė galintis pasakyti tik tiek, kad priemonės bus susijusios su mažiausiai 5 pagrindinėmis sritimis.
„Viena tiesiogiai susijusi su karantinu ir žmonių judėjimu. Kitas dalykas – vakcinacijos reikalai, kas yra labai svarbu. Trečias dalykas, tai, matome, kad yra grėsminga situacija gydymo įstaigose ir reikia spręsti lovų skaičių, pasiskirstymą tarp organizacijų. Ketvirtas dalykas, kas yra labai svarbu ir ką reikia daryti nedelsiant, tai spręsti globos namų ir kitų tokių rizikingų vietų klausimą.
Be abejo, taip pat lieka Nacionalinis visuomenės sveikatos centras ir jo procesų greitas peržiūrėjimas, sprendimų priėmimas dėl jo darbo organizavimo“, – aiškino jis.
Stebėkite, gydytojas pataria, kaip dėvėti kaukę: